Alex
Telles

Alex Telles to brazylijski piłkarz występujący na pozycji lewego obrońcy. Mistrz Turcji i Portugalii, zdobywca Ligi Europy. Od 2023 roku zawodnik Al-Nassr. Reprezentant Brazylii.

Czytaj dalej…

15
IMAGO/VI ANP Sport/Maurice van Steen
Imię i nazwisko Alex Telles
Data urodzenia 1992-12-15
Miejsce urodzenia Caxias do Sul
Narodowość Brazylia
Aktualny klub Al-Nassr FC
Pozycja lewy obrońca
Waga 71 kg
Wzrost 181 cm

Alex Telles – kariera

Alex Telles rozpoczął karierę w Brazylii w barwach czwarto ligowego Juventude. Szybko poznano się jednak na jego talencie. Po zaledwie dwóch latach dołączył bowiem do jednej z największych akademii w kraju – Gremio Porto Alegre. Szybko okazało się jednak, że jego przeznaczeniem jest szybka wyprowadzka do Europy. Zimą 2014 roku, po długich negocjacjach, kartę zawodniczą Tellesa zapewniło sobie tureckie Galatasaray. Kwota transferu oscylowała wokół sześciu milionów euro. Już w swoim pierwszym sezonie pomógł drużynie w wygraniu mistrzostwa kraju. Sezon 2015/2016 Telles spędził na wypożyczeniu w Interze Mediolan, gdzie jednak nie zachwycił. Nie zagrzał jednak miejsca w Stambule, zwracając uwagę FC Porto. Smoki zapłaciły za lewego obrońcę ponad siedem milionów euro i na pewno nie żałowały. W Portugalii Brazylijczyk dał się poznać jako jeden z najlepszych ofensywnych defensorów na świecie. W ciągu czterech lat pomógł Porto wygrać dwa mistrzostwa, a także Puchar i Superpuchar Portugalii. Regularnie łączono go z przenosinami do jednej z czołowych lig, co nastało dopiero w 2020 roku. Wówczas trafił za 15 milionów euro do Manchesteru United.

Tam jednak nigdy nie zdołał przebić się na stałe do wyjściowego składu. Sezon 2022/2023 spędził na wypożyczeniu w Sevilli. Tam również nie zachwycił, ale pomógł drużynie w wygraniu Ligi Europy. Po roku wrócił na Old Trafford, ale bardzo szybko się z nim rozstał. Latem 2023 roku był jednym z wielu zawodników, którzy przenieśli się do Arabii Saudyjskiego. Brazylijczyk podpisał kontrakt z Al-Nassr.

Telles zadebiutował w reprezentacji Brazylii w marcu 2019 roku. Wraz z Canarinhos wziął udział w Mistrzostwach Świata w Katarze.

Alex Telles – aktualności