PSG ukarane grzywną

Paris Saint-Germain
Obserwuj nas w
Na zdjęciu: Paris Saint-Germain

Jak donosi BBC Sport na Paris Saint-Germain została nałożona kara finansowa w wysokości 100 tysięcy euro, co jest następstwem profilowania młodych piłkarzy pozyskiwanych przed klub według rasy. Informacje te potwierdza francuska strona internetowa Mediapart, która opublikowała dokumenty, z których wynika, że stołeczny klub pozyskiwał konkretnych zawodników, biorąc pod uwagę pochodzenie etniczne.

Czytaj dalej…

Przeciwdziałanie prawu francuskiemu to gromadzenie danych osobowych ujawniających pochodzenie rasowe lub etniczne danej osoby.

Komisja dyscyplinarna Ligi Francuskiej (LFP), która ukarała klub grzywną, twierdzi, że PSG nie wykorzystała danych do celów dyskryminacyjnych. W każdym razie sternicy stołecznej ekipy analizują pretensja dotyczące profilowania rasowego.

Decyzja została podjęta przez LFP po wysłuchaniu byłych pracowników klubu zaangażowanych w rekrutację PSG w latach 2013-2018.

Skauci mistrzów Francji zostali rzekomo poproszeni, aby każdy z obserwowanych graczy miał wybraną jedną z czterech opcji w elektronicznym menu: francuską, północnoafrykańską, czarno-afrykańską lub zachodnio-indyjską.

– Nie można mówić o dyskryminacji – powiedział na konferencji prasowej komisarz ds. Dyscyplinarnych LFP, Sebastien Deneux.

– To bardziej przypadek indywidualnej niezdarności i zbiorowego zaniedbania – kontynuował.

– Z tego, co widzimy, PSG nie wykorzystywało informacji o pochodzeniu etnicznym w celach dyskryminacyjnych – powiedział Deneux.

PSG zakomunikowało wcześniej, że ogólnie kierownictwo klubu nie było świadome tego, że w dziale rekrutacji istnieje system rejestracji etnicznej.

Komentarze