LN: Trzecie miejsce dla Anglii

Jordan Pickford

Niewiele ciekawego działo się przez dwie godziny rywalizacji w Guimaraes, gdzie w meczu o trzecie miejsce pierwszej, historycznej edycji Ligi Narodów, Anglia pokonała Szwajcarię dopiero po serii jedenastek. Jedyne pudło zaliczył Drmić.

Na dwie zmiany po porażce z Portugalią zdecydował się trener Petković – miejsca Zubera i Zakarii zajęli Elvedi oraz Fernandes. Do sporej rewolucji doszło za to w jedenastce Synów Albionu – Gareth Soutghate wymienił aż siedmiu piłkarzy, a jedynymi, którzy rozpoczęli konfrontację z Holandią byli Pickford, Maguire, Delph oraz Sterling.

Już w trzeciej minucie, bliscy otwarcia wyniku byli Anglicy, ale uderzenie Kane’a trafiło w poprzeczkę. Dziesięć minut później, znów gorąco zrobiło się pod bramką Sommera, który zdołał jednak wybronić uderzenie Sterlinga. W 36. minucie, po dośrodkowaniu Alexandra-Arnolda, minimalnie pomylił się główkujący Alli.

Dziesięć minut po zmianie stron, kapitalną interwencją popisał się Sommer – po dograniu Rose’a z lewego skrzydła, bliski pokonania własnego bramkarza był Schar, ale bramkarz Szwajcarii trącił piłkę na słupek. Chwilę później, akcja przeniosła się pod drugą bramkę, gdzie Xhaka jako pierwszy przetestował formę Pickforda.

W 85. minucie, futbolówka znalazła się w bramce Szwajcarów – po centrze Sterlinga z lewego skrzydła, Alli trafił głową w poprzeczkę, ale ze skuteczną dobitką pospieszył Wilson. Radość Anglików nie trwała jednak długo – po wideoweryfikacji, sędzia Hategan odgwizdał jednak przewinienie Wilsona na Akanjim i na tablicy wyników wciąż widniał rezultat 0:0.

W pierwszych minutach dogrywki lepiej prezentowali się piłkarze Garetha Southgate’a – w 100. minucie, po dośrodkowaniu Alexandra-Arnolda, strzał głową Alliego wybronił Sommer, który zdążył również zablokować dobitkę Sterlinga z ostrego kąta.

Trzy minuty przed końcem dodatkowego czasu gry, Helwetów ponownie uratowała poprzeczka – tym razem obramowanie bramki obił strzałem z rzutu wolnego Sterling. Po 120 minutach wynik nie uległ zmianie i arbiter zarządził serię rzutów karnych. Te lepiej egzekwowali reprezentanci Anglii, którzy jako pierwsi w historii, sięgnęli po brązowe medale Ligi Narodów. Poniżej prezentujemy zapis konkursu rzutow karnych: