Piłka Ligi Mistrzów 2018/19
Piłka Ligi Mistrzów 2018/19 fot. adidas

Liga Mistrzów i Liga Europy na stałe bez rewanżów?

Prezydent Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA), Aleksander Ceferin, nie wyklucza rezygnacji na stałe z rozgrywania fazy pucharowej systemem mecz-rewanż. W kończącym się właśnie sezonie, w decydujących pojedynkach Ligi Mistrzów i Ligi Europy, o awansie decydowało tylko jedno spotkanie. Podobny system wprowadzono w eliminacjach do kolejnej edycji europejskich rozgrywek.

Czytaj dalej…

– Muszę powiedzieć, że system z rozgrywaniem jednego spotkania wydaje mi się bardziej interesujący od systemu z dwoma meczami – powiedział Ceferin, cytowany przez Sky Sports. – To jedna z ciekawych rzeczy, które przyniosła ta pandemia. Musieliśmy wprowadzić taki system, musieli grać w ten sposób, ale na koniec widzimy, że było to bardzo interesujące – kontynuował.

– Oczywiście wprowadzenie Final Eight do terminarza jest dość skomplikowane, ale widzieliśmy, że ludzie chcą ekscytujących pojedynków, które rozstrzygają się w jednym meczu. Każda drużyna może pokonać każdego rywala w Lidze Mistrzów lub Lidze Europy – kontynuował. – Jest to więc coś do rozważenia na przyszłość… Myślę, że we wrześniu lub październiku będziemy musieli zacząć poważne rozmowy na ten temat – dodał Ceferin.

Zmiana bez wpływu na finanse

Ceferin odrzucił obawy mówiące o tym, że mniejsza liczba spotkań w fazie pucharowej będzie miała negatywny skutek finansowy zarówno dla klubów, jak i dla UEFA. – Nawet jeśli meczów będzie mniej, ich wartość może być wyższa. Moi przyjaciele ze świata piłki dzwonią do mnie i wysyłają sms-y w tej sprawie, wszyscy są podekscytowani tym systemem, a nie taktyką poszczególnych zespołów – stwierdził prezydent UEFA.

Prezydent UEFA zdaje sobie jednak sprawę, że przed podjęciem decyzji przeanalizowane muszą zostać wszystkie za i przeciw. – Kalendarz jest bardzo skomplikowany, zawodnicy grają prawie 365 dni w roku. Musimy więc zobaczyć, jak to zrobić, jeżeli będziemy chcieli się na to zdecydować. To ciekawy format, o którym wcześniej nie myśleliśmy, a teraz jest gdzieś w naszych głowach. Na pewno będziemy o tym rozmawiać – dodał.

W piątek poznaliśmy pierwsze rozstrzygnięcie w europejskich pucharach w sezonie 2019/20. W rozgrywkach Ligi Europy zwyciężyła Sevilla, która w finałowym meczu pokonała 3:2 Inter Mediolan. Już w niedzielny wieczór czeka nas natomiast finał Ligi Mistrzów, w którym Paris Saint-Germain zmierzy się z Bayernem Monachium.

Komentarze