FIFA i światowe konfederacje ostrzegają: nie uznamy Superligi

Gianni Infantino
Gianni Infantino PressFocus

FIFA, UEFA i pięć innych konfederacji oznajmiło, że kluby uczestniczące w Superlidze dostaną zakaz występowania w rozgrywkach pod egidą tychże instytucji.

W ostatnich miesiącach pojawiło się sporo kontrowersji w wyniku plotek o możliwym utworzeniu europejskiej Superligi. Sprawiły one, że Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej musiała wystosować publiczne oświadczenie. W ten czwartek je opublikowano. Dowiedzieliśmy się, że konfederacje nie zaakceptują tego typu rozgrywek. Jego uczestnicy nie będą uprawnieni do gier w rozgrywkach pod egidą FIFA, UEFA i innych federacji. Mowa tu o najbardziej prestiżowych rozgrywkach: mistrzostwach świata i Europy czy Lidze Mistrzów.

https://twitter.com/FIFAcom/status/1352209410806968322

“FIFA i sześć innych konfederacji (Azjatycka Konfederacja Piłkarska, Afrykańska Konfederacja Piłkarska, CONCACAF, CONMBEBOL, Konfederacja Piłkarska Oceanii oraz UEFA) pragną raz jeszcze powtórzyć i mocno podkreślić, że takie zawody jak Superliga nie byłyby uznawane ani przez FIFA, ani żadną z wymienionych konfederacji. W związku z tym żaden klub ani zawodnik, który weźmie udział w rozgrywkach tego typu, nie mógłby uczestniczyć w jakichkolwiek rozgrywkach organizowanych przez FIFA lub wymienione konfederacje. Uniwersalne zasady dotyczące sportowych osiągnięć, solidarności, awansów i degradacji są podstawą piramidy piłki nożnej, która zapewnia jej globalny sukces. Tak też jest zapisane w statutach FIFA i konfederacji. Dzięki tym zasadom piłka nożna posiada długą i pełną sukcesów historię. Udział w zawodach światowych i kontynentalnych zawsze trzeba rozstrzygać na boisku” – możemy przeczytać w oświadczeniu.

Jest to ostrzeżenie dla największych klubów, które wstępnie wyraziły chęć dołączenia do Superligi. Mowa tu, między innymi, o Barcelonie, Realu Madryt i Bayernie Monachium.

Komentarze