Nowy lider rankingu najbardziej wartościowych klubów świata

FC Barcelona - Real Madryt
FC Barcelona - Real Madryt PressFocusq

FC Barcelona po raz pierwszy w historii uplasowała się na pierwszym miejscu w przygotowywanym przez magazyn Forbes rankingu najbardziej wartościowych klubów piłkarskich na świecie. Duma Katalonii, która wyceniona została na 4,76 miliarda dolarów, wyprzedziła swojego największego rywala – Real Madryt.

FC Barcelona nowym liderem rankingu Forbesa

Królewscy, którzy w przeszłości pięciokrotnie zajmowali pierwsze miejsce w rankingu, tym razem uplasowali się na drugim miejscu. Różnica między klubem ze stolicy Hiszpanii a Barceloną jest jednak minimalna. Real Madryt został bowiem wyceniony na 4,75 miliarda dolarów.

Forbes poinformował również, że 20 najbardziej wartościowych klubów piłkarskich na świecie jest wartych średni 2,28 miliarda dolarów. Oznacza to wzrost o 30 procent w porównaniu do ostatniego rankingu, który opublikowany został dwa lata temu. Wzrost nastąpił pomimo spadku przychodów spowodowanych rozgrywaniem meczu bez udziału publiczności z powodu pandemii koronawirusa.

Średni przychód dla wspomnianych 20 drużyn wyniósł 441 milionów dolarów w sezonie 2019/20, co stanowi spadek o 9,6 procent w porównaniu z sezonem 2017/18. Jednocześnie średni dochód operacyjny spadł w tym okresie o 70 procent do 23 milionów dolarów.

Na trzecie miejsce w rankingu awansował ubiegłoroczny triumfator Ligi Mistrzów – Bayern Monachium, który został wyceniony na 4,2 miliarda dolarów. Na czwartą lokatę spadł natomiast Manchester United, który w przeszłości aż 11 razy przewodził rankingowi.

Komentarze