Derby County na skraju bankructwa! Baranom grozi upadłość

Wayne Rooney i Kamil Jóźwiak
Pressfocus Na zdjęciu: Wayne Rooney i Kamil Jóźwiak

Derby Country znalazło się w niemałych tarapatach. Klub Kamila Jóźwiaka i Krystiana Bielika lada moment może ogłosić upadłość. W sobotę jeden z organów Champioship potwierdził medialne doniesienia i na ten moment Baranom grozi odjęcie 12 punktów.

  • Derby County znalazło się na skraju bankructwa
  • Klubowi grożą ujemne punkty, co przyczyni się do degradacji
  • Zarówno zespół, jak i organizator rozgrywek Championship przekazali oficjalne wieści dotyczące całego zamieszania

Co dalej z Derby County?

Zespół prowadzony przez Wayne’a Rooney’a pogrążył się w chaosie. Pandemia koranowirusa tylko pogłębiła problemy klubu, czego teraz jesteśmy naocznymi świadkami. Derby County było źle zarządzane na przestrzeni lat 2015-2018. Wówczas nie dbano o szczegóły podczas składania sprawozdań finansowych. Nagły zastój pieniędzy spowodowany przez wstrzymanie rozgrywek Championship sprawiło, że na jaw wyszły kolejne druzgocące fakty.

Aktualny właściciel próbował odsprzedać znaczącą część swoich udziałów, ale do tej pory żadna ze stron nie osiągnęła porozumienia. Z każdym dniem dług Derby wobec poszczególnych podmiotów rośnie. W konsekwencji działacze uznali, że nie można czekać na cud i trzeba zrobić wszystko, aby uratować dziesiątki lat historii.

Tym samym do jednego z organów zaplecza Premier League trafił stosowny wniosek o wyznaczenie zarządu sądowego. English Football League oficjalnie wszystko potwierdziło. Taki zabieg oznacza, że Derby rozpoczęło właśnie proces ogłoszenia upadłości. Konsekwencją całej sytuacji będą ujemne punkty, które wyrzucą ekipę Rooney’a na sam koniec tabeli.

Łącznie Derby może zostać ukarane aż 21 ujemnymi punktami, co w świetle walki o utrzymanie w Championship wydaje się już nierealne, więc drużynę prawdopodobnie czeka degradacja.

– “Derby County Football Club ogłasza, że klub, spółka holdingowa oraz wszystkie spółki zależne złożyły zawiadomienia o zamiarze wyznaczenia zarządu sądowego” – brzmi wstęp oficjalnego oświadczenia zespołu.

– “Działanie to było konieczne ze względu na szereg wydarzeń. W zeszłym tygodniu stało się jasne, że trwający proces identyfikacji nabywcy klubu prawdopodobnie nie będzie owocny w najbliższym czasie, pomimo wielu negocjacji z wiarygodnymi stronami, ponieważ pandemia COVID-19 wywarła poważny wpływ na przychody i zyski wszystkich jego firm. Klub nie jest w związku z tym w stanie obsłużyć swoich codziennych zobowiązań finansowych. Dyrektorzy nie mieli więc innego wyjścia, jak podjąć trudną decyzję, aby chronić zespół – dodano.

English Football League zbada wszystkie szczegóły sprawy

Organizator rozgrywek Chamionship, English Football League również przekazało oficjalne wieści w tej sprawie.

– Możemy potwierdzić, że Derby County Football Club złożyło zawiadomienie o zamiarze wyznaczenia zarządu sądowego. W związku z tym klub będzie podlegał zdarzeniu upadłościowemu zgodnie z warunkami przyjętymi w regulaminie EFL – czytamy.

Nie jest to dobra wiadomość dla fanów Derby, jak i polskich zawodników. Wygląda na to, że w niedalekiej przyszłości drużyna zostanie ukarana wspomnianymi wyżej sankcjami, co przyczyni się do kadrowej rewolucji. Przy takim scenariuszu reprezentanci Biało-czerwonych zapewne poszukają nowego pracodawcy.

Przeczytaj również: Rio Ferdinand skrytykował Solskjaera

Komentarze