Dla kogo Złota Piłka? Tak zmieniał się kurs na Lewandowskiego

Robert Lewandowski i Lionel Messi
PressFocus Na zdjęciu: Robert Lewandowski i Lionel Messi

29 listopada poznamy zwycięzcę plebiscytu Złotej Piłki organizowanego przez France Football. Poważnym kandydatem do jej zdobycia jest reprezentant Polski Robert Lewandowski. Napastnik Bayernu Monachium ma również bardzo dobre notowania u bukmacherów, ale kursy na jego zwycięstwo mocno zmieniały się w ostatnich miesiącach. Rywalem polskiego napastnika jest przede wszystkim Lionel Messi.

18+ | Graj odpowiedzialnie! | Obowiązuje regulamin

  • 29 listopada w Paryżu odbędzie się uroczysta gala podczas wręczona zostanie Złota Piłka 2021
  • Głównymi kandydatami do wygrania plebiscytu organizowanego przez France Football są Robert Lewandowski i Lionel Messi
  • Bukmacher STS daje obu zawodników wyrównane szanse na zdobycie nagrody, z lekkim wskazaniem na Messiego

Rok 2020 bez nagrody

Robert Lewandowski może czuć się pokrzywdzony ubiegłoroczną decyzją organizatorów plebiscytu, którzy nie zdecydowali się przyznać nagrody za 2020 rok. Dla polskiego napastnika był to zdecydowanie najlepszy okres w karierze, nie tylko pod względem indywidualnym, ale rónież drużynowym. Po raz kolejny potwierdził swoją dominację na niemieckich boiskach zdobywając koronę króla strzelców Bundesligi, w której rywalizację wygrał oczywiście jego Bayern Monachium. Miał także ogromny udział w najważniejszym sukcesie klubu w tamtym roku – triumfie w Lidze Mistrzów. Lewandowski z 15 trafieniami na koncie został także królem strzelców tych rozgrywek. To jedne z wielu osiągnięć z jakimi zakończył 2020 rok.

Polak był murowanym faworytem do zdobycia Złotej Piłki, ale władze France Football podjęły zaskakującą decyzję o odwołaniu plebiscytu i nieprzyznawaniu nagrody za 2020 rok. Argumentowali ją pandemią koronawirusa, która na kilka miesięcy przerwała piłkarskie rozgrywki, przez co ich zdaniem nie można było sprawiedliwie ocenić postawy poszczególnych zawodników.

Lewandowski nie pozostał jednak bez nagród. 17 grudnia 2020 roku jako pierwszy Polak w historii został uznany Piłkarzem Roku FIFA. Wcześniej został również wyróżniony przez Europejską Unię Piłkarską (UEFA), otrzymując nagrodę dla najlepszego piłkarza w Europie.

Dwóch faworytów

W 2021 roku Lewandowski kontynuował fantastyczną formę. Szerokim echem odbiło się poprawienie przez niego legendarnego rekordu Gerda Muellera, który w jednym sezonie Bundesligi zdobył 40 bramek. Rekord wydawał się nie do pobicia. Teraz należy już jednak do polskiego napastnika, który w sezonie 2021/21 do bramki rywali w ligowych spotkaniach trafił 41 razy. Potrzebował do tego zaledwie 29 występów.

Wysoką formę strzelecką prezentuje również w trwającym obecnie sezonie. Prowadzi w klasyfikacji najlepszych strzelców zarówno Bundesligi (13 bramek w 11 spotkaniach), jak i Ligi Mistrzów (8 bramek w 4 meczach). Gdy pojawiał się na murawie nie zawodził również w barwach reprezentacji Polski. 2021 rok w drużynie narodowej kończy z bilansem 11 goli w 12 spotkaniach. Pod względem łącznej liczby zdobytych bramek (w klubie i reprezentacji) jest to dla niego również najlepszy rok w karierze. Jego tegoroczne statystyki nakazują wskazywać go do grona głównych faworytów do Złotej Piłki, choć przeciwnicy takiego rozstrzygnięcia mogą wskazać na nieudany występ z reprezentacją Polski w Euro 2020.

Duży sukces ze swoją reprezentacją odniósł natomiast Lionel Messi, który wydaje się być jedynym rywalem Lewandowskiego. Argentyńczyk poprowadził swoją drużynę narodową do upragnionego triumfu w Copa America, przy okazji zostając również królem strzelców tej imprezy. Wcześniej świętował również zdobycie Pucharu Króla z Barceloną oraz został najskuteczniejszym zawodnikiem La Liga w sezonie 2020/21. Messi byłby zdecydowanym faworytem do zdobycia Złotej Piłki, gdyby nie nieudany dotychczasowy pobyt w Paris Saint-Germain. Do tej pory wystąpił w zaledwie pięciu ligowych spotkaniach, nie zdobywając w nich ani jednej (!) bramki. Jego statystyki w PSG ratują jedynie trzy gole strzelone w trzech spotkaniach Ligi Mistrzów. Całościowy bilans nie jest jednak z pewnością tym, czym powinien chwalić się kandydat do miana najlepszego piłkarza na świecie.

Lewandowski czy Messi? Tak to widzą bukmacherzy

Kto zdobędzie Złotą Piłkę 2021?

Złota Piłka 2021

STS
2.00
Lewandowski
1.70
Messi
25.00
inny zawodnik
Czytaj recenzję Recenzja Zagraj!

Kursy aktualne na 17.11.2021 13:15

18+ | Graj odpowiedzialnie! | Obowiązuje regulamin

W ostatnich tygodniach pojawiało się wiele spekulacji na temat końcowego rozstrzygnięcia plebiscytu. Głosowanie oficjalnie zakończyło się 24 października, a w międzyczasie przez media przewinęło się wiele przecieków, według których jednym razem zwycięzcą plebiscytu miał zostać Lewandowski, a innym razem Messi. L’Equipe, jeszcze przed zakończeniem głosowania, pokusiło się natomiast o stwierdzenie, że walka o Złotą Piłkę w tym roku jeszcze nigdy w historii nie była tak zacięta.

Wszelkiego rodzaju doniesieniami na temat wyników nie przejmuje się szef plebiscytu Nicolas Manissier, który w niedawnej rozmowie z naszym serwisem zapewniał, że wyniki plebiscytu zna tylko jedna osoba. – Jedyną osobą na świecie, która kontroluje spływające głosy, jest specjalnie oddelegowany do tego dziennikarz „France Football”. (…) Z czasem dołączają do niego dwóch-trzech ludzi, którzy przeliczają punkty, sprawdzają, czy nie doszło do pomyłki – mówił Manissier. – Bardzo dbamy o to, by grono było w stu procentach zaufane – dodał.

Czytaj również: Wyciek ws. Złotej Piłki? “Wyniki zna jedna osoba na świecie”

Nie ma jednak wątpliwości, że wszelkie spekulacje i przecieki wpływają na kursy oferowane przez bukmacherów. Te w przypadku Lewandowskiego mocno zmieniały się na przestrzeni ostatnich miesięcy. W STS zakłady bukmacherskie zakład na zdobycie przez Polaka Złotej Piłki jeszcze we wrześniu można było postawić po kursie 8.00. W kolejnych tygodniach systematycznie malał, a na początku listopada wynosił już tylko 1.50, stawiając tym samym Lewandowskiego w pozycji mocnego faworyta. Od tego momentu kurs zaczynał się zmieniać na korzyść Lionela Messiego. Na cztery dni przed rozstrzygnięciem plebiscytu to właśnie Argentyńczyk uważany jest za faworyta. Kurs na jego zwycięstwo wynosi 1.70, natomiast na triumf Lewandowskiego 2.00.

Poniższa tabela pokazuje jak zmieniał się kurs na wygraną Lewandowskiego w ofercie największego polskiego bukmachera – STS.

DataKurs
do 29.097.00 – 8.00
30.095.00
11.104.50
14.103.50
03.111.50
17.11.1.80
25.112.00
Kursy na zdobycie przez Roberta Lewandowskiego Złotej Piłki. Źródło: STS
Zakład bez ryzyka 100 zł tylko z kodem GOAL
Największy polski bukmacher
+18 | Graj odpowiedzialnie | Obowiązuje Regulamin Pełen reg

Musisz mieć przynajmniej 18 lat, żeby korzystać z tej strony.
Prosimy graj odpowiedzialnie! Hazard może uzależniać.

Komentarze