Komunikacja miejska w Berlinie. Czym najlepiej dojechać na stadion w Berlinie i w inne miejsca?

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej rozpoczynają się już 14 czerwca. Mecze w ramach Euro 2024 zostaną rozegrane na 10 stadionach w 10 niemieckich miastach. Organizatorzy turnieju przygotowali dla kibiców spore udogodnienie. Jeśli posiadasz bilet na mecz, możesz za darmo skorzystać z komunikacji miejskiej we wszystkich miastach goszczących turniej. Jak to dokładnie wygląda? Otóż za darmo możesz jeździć aż przez 36 godzin: od 6:00 rano w dniu meczu do 18:00 dzień po spotkaniu. 

Berlin komunikacja miejska. Jak poruszać się po Berlinie?

Sieć komunikacji miejskiej w Berlinie jest bardzo rozbudowana i dobrze rozwinięta. Korzystając z transportu publicznego łatwo i wygodnie dotrzesz do dowolnej części stolicy Niemiec.

W Berlinie możesz korzystać z:

  • autobusów,
  • metra (U-Bahn, linie oznaczane literą U i liczbą, np. U1),
  • kolei miejskiej (S-Bahn, linie oznaczane literą S i liczbą, np. S1),
  • tramwajów,
  • pociągów regionalnych,
  • tramwajów wodnych (linie oznaczane literą F i liczbą, np. F10).

Berlin jest podzielony na 3 strefy taryfowe:

  1. Strefa A obejmuje tzw. S-Bahn-Ring tj. centrum stolicy Niemiec (śródmieście i kilka innych dzielnic). 
  2. Strefa B obejmuje pozostałe rejony Berlina, które ciągną się aż do jego granic administracyjnych. 
  3. Strefa C obejmuje przedmieścia niemieckiej stolicy oraz sąsiednie miasta takie jak np. Poczdam.

Co ciekawe, w Berlinie nie kupisz biletu wyłącznie na jedną strefę. Dostępne są jedynie bilety na dwie lub trzy strefy jednocześnie: na strefy AB, na strefy BC i na strefy ABC. Z własnego doświadczenia wiem, że najczęściej turystom wystarczy bilet na strefy AB. 

Mapę, która w czytelny sposób prezentuje strefy taryfowe, znajdziesz na stronie S-Bahn Berlin.

Logo Euro 2024 na Stadionie Olimpijskim w Berline
IMAGO/Maja Hitij/Getty Images/DFB Poolfoto

Wygodna komunikacja miejska

Ogromną zaletą transportu publicznego w Berlinie jest fakt, iż w stolicy Niemiec funkcjonuje zintegrowany system biletów komunikacji miejskiej. Oznacza to, że jeden bilet jest ważny we wszystkich omawianych przeze mnie środkach transportu miejskiego.

Jeśli wybierzesz metro lub pociąg, pamiętaj o skasowaniu papierowego biletu jeszcze przed wejściem do wagonu. Zrobisz to w czerwonych lub żółtych kasownikach, które znajdują się na stacjach. Jeśli tego nie uczynisz, możesz mieć spory problem, bowiem w wagonach nie ma kasowników. W przypadku autobusu czy tramwaju papierowy bilet kasujesz zaraz po wejściu do pojazdu.  

Ceny biletów i jak je kupić

Komunikacja miejska w Berlinie oferuje ulgi i zniżki. Dzieci poniżej 6. roku życia podróżują za darmo. Natomiast dzieci i młodzież w wieku od 6 do 14 lat mogą skorzystać z biletów ulgowych. Po ukończeniu 14. roku życia trzeba już zakupić bilet normalny.

Decydując się na berliński transport publiczny możesz skorzystać z kilku rodzajów biletów. Dostępne są m.in.: bilety pojedyncze w jedną stronę (Einzelfahrausweis), bilety pojedyncze na krótki przejazd (Kurzstrecke), pakiety biletów pojedynczych, bilety dobowe (Tageskarte) i tygodniowe (7-Tage-Karte), bilety grupowe. Oprócz tego, możesz wykupić jedną z kart turystycznych np. Berlin WelcomeCard. Taka karta pozwala nie tylko na darmowe podróżowanie komunikacją miejską. Dzięki niej możesz także skorzystać ze zniżek do ponad 180 popularnych atrakcji stolicy Niemiec.

Bilety możesz nabyć w automatach znajdujących się na stacjach i dworcach, a także w punktach sprzedaży. Co istotne, automaty podają komunikaty również w języku polskim. Za bilet możesz zapłacić kartą lub gotówką.

U kierowcy autobusu lub w automatach wewnątrz pojazdu możesz kupić tylko bilety na pojedynczy przejazd oraz bilety dzienne. Pamiętaj, że bilety zakupione u kierowcy lub w pojeździe są już skasowane.

Aplikacje do komunikacji miejskiej w Berlinie

Oczywiście możesz też skorzystać ze specjalnej aplikacji. To bardzo wygodny sposób. Istnieje kilka aplikacji do zakupu biletów np.:

  • BVG Fahrinfo-App,
  • oficjalna aplikacja VBB,
  • oficjalna aplikacja Jelbi (umożliwia także wypożyczenie roweru lub hulajnogi).

Praktyczne wskazówki

Korzystając z transportu publicznego w Berlinie powinieneś znać kilka istotnych faktów, dzięki którym Twoja podróż będzie wygodna, szybka i bezpieczna.

Po pierwsze, chociaż część linii U-Bahn i S-Bahn pokrywa się, to samo przemieszczanie się pomiędzy peronami może zająć Ci nawet do kilku minut.

Po drugie, na stacjach berlińskiego metra nie ma bramek. 

Po trzecie, do autobusów w stolicy Niemiec wsiadasz przodem. Natomiast wysiadasz przez tylne drzwi. Przed przystankiem, na którym chcesz wysiąść, musisz nacisnąć “Stop”.

Więcej informacji na temat rodzajów biletów i ich cen, rozkładu jazdy, przebiegu tras znajdziesz na oficjalnej stronie miasta: berlin.de

Zachęcam także do korzystania z map Google. Znajdziesz na nich m.in. informacje o opóźnieniach.

Stadion Olimpijski w Berlinie
dpa picture alliance/Alamy

Jak dojadę na Stadion Olimpijski w Berlinie?

Na Stadion Olimpijski, który jest zlokalizowany na obrzeżach Berlina, możesz dotrzeć na kilka sposobów:

  • Autobusami (218, M49 i X34), które regularnie kursują na stadion. Wybierając ten środek transportu wysiądź na przystanku “Flatowallee/Olympiastadion”.  
  • Kolejkami podmiejskimi (S3, S5 i S9). W tym przypadku musisz wysiąść na przystanku “Olympiastadion”, który jest położony najbliżej stadionu.
  • Metrem (linia U2).

Szczególnie polecam podróż kolejką miejską. Z centrum Berlina (przystanek “Berlin Alexanderplatz”) dotrzesz na Stadion Olimpijski w niecałe 30 minut. Gdy tylko wysiądziesz na stacji kolei miejskiej “Olympiastadion”, od razu zauważysz w oddali stadion.

Czy w Berlinie komunikacja miejska jeździ w nocy?

W weekendy metro (U-Bahn) oraz kolei miejska (S-Bahn) funkcjonują 24 h. na dobę. W dni powszednie kursują tylko do godziny 1:00 lub 1:30 w zależności od linii. Później dostępne są autobusy nocne, które są oznaczone literą “N”. 

Tramwaje (Metrotram) kursują całą dobę. 

Szczegóły dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej w nocy znajdziesz na oficjalnej stronie miasta: berlin.de

Czy komunikacja miejska w Berlinie jest bezpieczna?

W Berlinie, tak jak w każdym dużym mieście, musisz uważać na kieszonkowców. Miej się na baczności zwłaszcza w miejscach, w których gromadzi się sporo ludzi. Szczególną czujność zachowaj w metrze oraz na dworcach kolejowych. Jednym z miejsc, które upodobali sobie kieszonkowcy, jest stacja Bahnhof ZOO. 

Podczas kontroli biletów zwracaj uwagę na identyfikatory kontrolerów, które powinny mieć logo BVG. Jest to o tyle ważne, że czasem w pojazdach komunikacji miejskiej możesz spotkać oszustów podszywających się pod kontrolerów.

Podróżując nocą powinieneś być czujny, aczkolwiek nie musisz obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Większość środków transportu jest monitorowana. Natomiast personel chętnie służy pomocą. 

Tak jak wszędzie, powinieneś unikać niebezpiecznych miejsc. Jeśli już tam trafiłeś, weź taksówkę, nie korzystaj z komunikacji miejskiej.