REKLAMA
REKLAMA

IFAB proponuje rewolucyjne zmiany

dodał: sobmar  |  źródło: BBC  |  18.06.2017 00:14
Kilka rewolucyjnych zmian w przepisach ma być omawianych przez Międzynarodową Radę Piłkarską (IFAB), w której skład wchodzi czterech przedstawicieli FIFA, a także po jednym członku z federacji angielskiej (FA), szkockiej (SFA), walijskiej (FAW) i północnoirlandzkiej (IFA).

Celem zmian miałaby być walka z niewłaściwym zachowaniem zawodników w kontekście gry na czas, a także zwiększenie poziomu atrakcyjności i sprawiedliwości rozgrywek. Jedną z głównych zmian mogłoby być skrócenie połów do 30 minut, przy jednoczesnym wprowadzeniu zatrzymania zegara, gdy gra została wstrzymana, na przykład na czas wykonania stałego fragmentu gry. Czas miałby także być wstrzymywany, gdy:
- padła bramka (do czasu wznowienia gry od środka boiska)
- gra została wstrzymana z powodu kontuzji zawodnika, który potrzebuje pomocy lekarskiej
- sędzia pokazywałby żółtą lub czerwoną kartkę
- dochodziłoby do zmiany piłkarzy

Ponadto pojawiły się sugestie, że ograniczenie gry na czas można by było osiągnąć, gdyby sędziowie byli dokładniejsi w kontekście doliczonego czasu gry, a także przestrzegania przepisu, który pozwala bramkarzowi przytrzymywać piłkę przez nie więcej niż sześć sekund.

Poza tym, omawiane mają być inne potencjalnie istotne zmiany:
- brak możliwości dobijania rzutu karnego (po tym, jak bramkarz obroni rzut karny lub piłka odbija się od słupka/poprzeczki, gra wznawiana byłaby od bramki)
- podanie do samego siebie z rzutu wolnego, rożnego lub rzutu od bramki
- wykonywanie rzutu wolnego, nawet jeśli piłka się toczy
- automatyczna czerwona kartka dla zawodnika, który strzela bramkę ręką lub który zapobiega bramce zagrywając piłkę ręką
- rzut karny, jeśli bramkarz złapie piłkę po podaniu zawodnika z jego drużyny
- możliwość uznania bramki przez sędziego, jeśli zawodnik nie będący bramkarzem zablokuje piłkę ręką będąc na linii bramkowej lub w jej pobliżu
- możliwość zakończenia połowy lub meczu przez sędziego tylko w momencie, kiedy gra została przerwana (np. piłka wypadła poza boisko)

Są to na razie propozycje, które będą omawiane na najbliższych spotkaniach IFAB, zanim zostaną oficjalnie poddane pod głosowanie i ewentualnie wprowadzone.


OTRZYMUJ NAJNOWSZE LIGOWE AKTUALNOŚCI


REKLAMA

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby dodać komentarz:

Komentarze | 1 komentarz

sortowanie: rosnąco | malejąco

MaciejManU | 19.06.2017 12:46

Jestem jak najbardziej za wstrzymywaniem zegara na czas zmian, wykonywania stałych fragmentów czy po zdobyciu gola. Zawodnik zwija się po faulu? Jak symuluje to niech się zwija - czas jest i tak zatrzymany. Jak rzeczywiście ma problem - nikt nie będzie go opluwał za to, że gra na czas.goal.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy