REKLAMA
REKLAMA

Fornalik: To wielka odpowiedzialność

dodał: MW  |  źródło: ASInfo, goal.pl  |  10.07.2012 18:43
Waldemar Fornalik podkreślił, że mianowanie go selekcjonerem reprezentacji Polski jest dla niego nie tylko wyróżnieniem, ale i wielką odpowiedzialnością. Następca Franciszka Smudy nie wyklucza, że powoła do kadry nowych zawodników.

Dotychczasowy trener Ruchu Chorzów związał się z PZPN-em kontraktem, który będzie obowiązywać do zakończenia eliminacji MŚ 2014. Fornalik podkreślił, że zamierza oprzeć reprezentację na graczach mających za sobą występy na Euro 2012.

- Czuję się wyróżniony i zaszczycony, że powierzono mi tę funkcję. Chciałbym podziękować osobom, które wierzą we mnie i które zdecydowały się na taki wybór, a nie inny. Myślę, że swoją pracą dam satysfakcję ludziom, którzy we mnie wierzą – powiedział dotychczasowy szkoleniowiec Ruchu Chorzów.

- Z jednej strony jest to wielkie wyróżnienie, a z drugiej też wielka odpowiedzialność. Zdaję sobie sprawę jakie są oczekiwania związane z grą reprezentacji. Będę chciał zrobić wszystko, by moja praca wypadła jak najlepiej.

- Tu jest grupa zawodników, która pokazała się na Euro z dobrej strony. Musimy przyjrzeć się pozostałym, ale myślę, że nie trzeba dokonywać rewolucji. Myślę, że trzeba będzie się oprzeć na tych, którzy są obecnie w szerokiej kadrze, ale chcę podkreślić, że przed nikim nie zamykam drogi - zapewnił Fornalik.


OTRZYMUJ NAJNOWSZE LIGOWE AKTUALNOŚCI


REKLAMA

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby dodać komentarz:

Komentarze | 12 komentarzy

sortowanie: rosnąco | malejąco

keramb | 12.07.2012 08:46

Gratuluję wyboru na trenera reprezentacji i życzę sukcesów w pracy z kadrą oraz awansu do finałów mistrzostw świta w Brazylii w 2014 roku.
Do pierwszego meczu w eliminacjach we wrześniu zostało naprawdę niewiele czasu.
W tej chwili w trybie ekspresowym należy powołać sztab reprezentacji w skład którego dla zachowania ciągłości pracy powinno wejść przynajmniej część obecnego sztabu.
Uważam, że reprezentacja powinna mieć tak jak u Niemców stały sztab szkoleniowy \"L I T F O\" czyli zespół ludzi zatrudniony na stałe odpowiedzialny za logistykę, informację, taktykę, przygotowanie fizyczne i odnowę. Natomiast trener oraz związek ma swoją wizję reprezentacji, dlatego moim zdaniem zarówno trener jak i związek powinni mieć prawo do wskazania asystentów. Związek dlatego bo wiązałoby się to z zachowaniem ciągłości pracy czyli spójności z wcześniejszymi latami pracy kadry oraz ze strategią na przyszłość. A trener ponieważ byliby oni pomocni trenerowi w jego bieżących obowiązkach w czasie jego kadencji. Dlatego jeśli trener wskazałby 2 asystentów i związek również 2 czyli razem 4 asystentów w obecnych czasach to norma.
Trener reprezentacji odpowiadałby za taktykę i całość reprezentacji,
1 asystent byłby drugim trenerem odpowiedzialnym za grę poszczególnych formacji z pola,
2 asystent byłby odpowiedzialny za bank informacji,
3 asystent byłby odpowiedzialny za przygotowanie fizyczne,
4 asystent za bramkarzy.
Jeszcze raz życzę wszystkiego dobrego i pozdrawiam.

keramb | 12.07.2012 13:46

Sądząc z wypowiedzi trener Fornalik będzie starał się zachować proporcje między grą obrony i grą ataku i na to liczę, bo to co pokazał Smuda na Euro 2012 to antyfutbol.
Nikt jeszcze nie wygrał meczu, który trzeba było wygrać grając 7 zawodnikami w defensywie i 3 w ofensywie. Ale to już na szczęście historia i niech tak pozostanie bo krew mnie zalewa jak o tym pomyślę.
Mam nadzieję, że w przyszłości tak nie będzie bo materiał ludzki, czyli duża grupa około 40 polskich piłkarzy prezentuje naprawdę wysoki poziom i dobry trener na pewno będzie potrafił to wykorzystać.
Aby nie być gołosłownym, poniżej przedstawiam wyselekcjonowaną grupę zawodników:
bramka: Tytoń (rez. Fabiański, Szczęsny, Boruc, Sandomierski)
obrona: Wasilewski, Perquis, Komorowski, Boenish
(rez. Wojtkowiak, Glik, Kamiński, Wawrzyniak, Żewłakow, Sadlok, Augustyn, Jędrzejczyk, Banaś)
pomoc: Piszczek, Polański, Wolski, Obraniak  
(rez. Grosicki, Pawłowski, Kaźmierczak, Krychowiak, Roger, Majewski, Peszko, Żyro, Rybus, Kiełb, Salomon, Borysiuk, Matuszczyk, Dudka, Murawski, Klich)
atak: Błaszczykowski, Lewandowski
(rez. Mierzejewski, Sobiech, Smolarek, Woźniak, Piech, Kucharczyk)
A swoją drogą jeśli kogoś brakuje mi w  tej reprezentacji to muszę stwierdzić, że zdecydowanie Manuela Arboledy, który chce grać dla Polski i który na pewno przyczyniłby się do podniesienia poziomu naszej reprezentacji. Na ten ruch jeszcze nie jest za późno, ponieważ ma on 32 lata i jeszcze spokojnie 4 lata na wysokim poziomie może pograć. Czy nowy trener reprezentacji zechce pójść tą drogą i wystąpi o nadanie obywatelstwa polskiego dla Manuela Arboledy, tego nie wiem, ale wiem, że na pewno byłoby to z korzyścią dla reprezentacji. Jeśli chodzi o Michała Żewłakowa to na pewno również klasowy zawodnik i jeszcze może pomóc tej reprezentacji,  przynajmniej w tym roku w meczach eliminacyjnych. Ma on w tej chwili  36 lat ale jeszcze prezentuje wysoki poziom.
Czy zechciałby pomóc reprezentacji ? – sadzę, że tak.
Poza tym nasza trójka z Dortmundu  w reprezentacji Polski powinna grać trochę inaczej niż gra w Borusii Dortmund. Aby prezentować podobny poziom do tego w Bundeslidze to Lukasz Piszczek powinien być w reprezentacji przesunięty na prawe skrzydło pomocy, natomiast Kuba Błaszczykowski bardziej do środka, tuż za Roberta Lewandowskiego. Na prawą obronę można by wtedy  przesunąć Wasilewskiego, który jest doskonałym prawym obrońcą i na pewno doskonale na prawej stronie współpracowałby z Piszczkiem. A dodatkowo odciążenie naszej trójki z Dortmundu od zadań defensywnych może być kluczem do sukcesu tej reprezentacji.
Ja tak to widzę.
Pozdrawiam.

keramb | 16.07.2012 12:52

Aby system gry był skuteczny to zarówno w ataku jak i obronie trzeba zachować właściwe proporcje ilościowe między grą obronną i atakiem.
Kiedyś uniwersalnym systemem było ustawienie 1-4-3-3.
Dzisiaj reprezentacje stawiają bardziej na rozgrywanie piłki i opanowanie środka boiska, dlatego zagęszczają środek boiska przez większą liczbę zawodników. Stąd pojawiają się ustawienia 1-4-4-2, 1-4-5-1, 1-3-5-2, 1-3-4-3 lub jeszcze inne bardziej dostosowane do predyspozycji danego zespołu.
Ale najważniejsze w tym wszystkim jest właśnie zachowanie właściwych proporcji między grą defensywną a grą ofensywną. W mojej opinii nie zachowanie tych proporcji było przyczyna naszej porażki na Euro 2012.
Gdybym to ja decydował o ustawieniu polskiej drużyny to wybrałbym system:
1-4-1-3-2 i do systemu gry starałbym się prowadzić selekcje zawodników na poszczególne pozycje. Oto moje propozycje:
bramka: Tytoń
(rez. Fabiański, Szczęsny, Boruc, Sandomierski)
obrona: Wasilewski, Perquis, Komorowski, Boenish
(rez. Wojtkowiak, Glik, Kamiński, Wawrzyniak, Żewłakow, Sadlok, Augustyn, Jędrzejczyk, Banaś)
pomoc defensywna: Polański,
(rez: Kaźmierczak, Krychowiak, Matuszczyk, Borysiuk, Rzeźniczak, Dudka, Murawski, Trałka)
Pomoc ofensywna: Piszczek, Wolski, Obraniak  
(rez. Grosicki, Pawłowski, C.Wilk , Roger, Majewski, Peszko, Żyro, Rybus, Kiełb, Klich, Salamon)
atak: Błaszczykowski, Lewandowski
(rez. Mierzejewski, Sobiech, Woźniak, Kucharczyk, Piech, Świerczok, Smolarek,)
Niby zawodnicy ci sami ale trochę inaczej poustawiani na boisku.
Myślę, że materiał ludzki prezentuje porządny poziom a tylko właśnie zachowanie proporcji o których mówił trener Fornalik i trochę inne ustawienie na boisku może zaowocować sukcesem.
W mojej koncepcji pierwszym bramkarzem pozostaje Tytoń.
W obronie Wasilewski wraca na prawą obronę bo to wspaniały prawy obrońca.
Na środek do Perquisa dochodzi Komorowski lub Glik.
Jako defensywny pomocnik sprawdził się na mistrzostwach Polański a jego zmiennikami są: Kaźmierczak i Krychowiak.
Pomoc ofensywna to na prawej stronie Piszczek, który wspaniale na swojej stronie współpracowałby z Wasilewskim. Jego zmiennikiem może być przebojowy Pawłowski lub szybki Grosicki. Środek pomocy (rozegranie) to zdecydowanie Wolski, jego zmienników upatrywałbym w dwójce: Majewski, Roger, lewe skrzydło to ktoś z trójki: Obraniak, Peszko, Żyro.
Atak to: Kuba Błaszczykowski i Robert Lewandowski z czego zmiennika dla Błaszczykowskiego upatruję w Mierzejewskim a dla Lewandowskiego w Sobiechu.
Z tym, że Robert Lewandowski jest typowym środkowym napastnikiem natomiast Kuba jest tak zwanym wolnym elektronem szukającym gry na całej szerokości boiska.
Myślę, ze ma to sens i może zaskoczyć.
Proponuję sprawdzić w spotkaniu z Estonią.
Jeśli moje spostrzeżenia okażą się pomocne będę się z tego cieszył.
Pozdrawiam.

keramb | 18.07.2012 11:03

Poniżej przedstawiam swoje typy 23 zawodników do powołania na spotkanie z Czarnogórą w ramach eliminacji do mistrzostw świata 2014.

bramka: TYTOŃ
               (rez. FABIAŃSKI, SANDOMIERSKI)

obrona: WASILEWSKI, PERQUIS, KOMOROWSKI, BOENISH
      (rez. WOJTKOWIAK, GLIK, KAMIŃSKI, WAWRZYNIAK)

pomoc defensywna: POLAŃSKI,
                                     (rez: KRYCHOWIAK)

Pomoc ofensywna: PISZCZEK, WOLSKI, PESZKO  
                           (rez. PAWŁOWSKI, MAJEWSKI, ŻYRO)

atak: BŁASZCZYKOWSKI, LEWANDOWSKI
        (rez. OBRANIAK, SOBIECH)

keramb | 19.07.2012 10:49

1. Mecze towarzyskie niekoniecznie są po to aby je wygrywać.
2. W meczach towarzyskich sprawdza się taktykę, zawodników, warianty gry.
3. Mecze, które  trzeba wygrywać to mecze o punkty.

System gry reprezentacji : 1 – 4 – 1 – 3 – 2      (1 – 4 – 1 – 3 – 1 - 1 lub 1 – 4 – 4 – 2).  

Jest to system, który zachowuje proporcje między grą obronną a grą w ataku.
Charakteryzuje się on grą z czterema obrońcami, jednym pomocnikiem defensywnym, trzema pomocnikami ofensywnymi wśród których jest jeden rozgrywający i dwóch skrzydłowych oraz dwoma napastnikami gdzie jeden napastnik jest typowym środkowym napastnikiem a drugi pełni rolę wolnego elektronu poruszającego się na całej szerokości boiska (szukający gry).
Moim zdaniem jest to najlepszy system gry dla reprezentacji Polski.
Do tego systemu trzeba dobrać zawodników, dlatego poniżej przedstawiam szeroką kadrę polskich zawodników, pretendujących do gry  w reprezentacji Polski:

bramka: TYTOŃ
              (rez.: FABIAŃSKI, SZCZĘSNY, SANDOMIERSKI, BORUC, KUSZCZAK)

obrona:      WASILEWSKI,      PERQUIS,      KOMOROWSKI,     BOENISH
    (rez.:    WOJTKOWIAK,    KAMIŃSKI,          GLIK,                  WAWRZYNIAK)
  (rez.II:    JĘDRZEJCZYK,      AUGUSTYN,       BANAŚ,               SADLOK)

pomoc defensywna: POLAŃSKI,
                           (rez.: KRYCHOWIAK - lider kadry młodzieżowej oraz podstawowy zawodnik w swojej drużynie we Francji)
                       (rez. II: RZEŹNICZAK, MATUSZCZYK, BORYSIUK, DUDKA, MURAWSKI, KAŹMIERCZAK)

Pomoc ofensywna:  PISZCZEK,          WOLSKI,       PESZKO  
                        (rez.: PAWŁOWSKI , MAJEWSKI,  ŻYRO)
                      (rez. II: GROSICKI,        ROGER,        RYBUS)
                      (rez.III: C.WILK,            KLICH,            KIEŁB)
                      (rez.IV: KUPISZ,           MILA,        SALAMON)

atak: BŁASZCZYKOWSKI,  LEWANDOWSKI
           (rez.: OBRANIAK,   SOBIECH)
  (rez.II: MIERZEJEWSKI,  WOŹNIAK)
 (rez.III: KUCHARCZYK,     PIECH)

keramb | 19.07.2012 15:34

Jakim systemem powinna grać reprezentacja Polski?
Moim zdaniem tym systemem jest ustawienie : 1 – 4 – 1 – 3 – 2

Jest to system, który zachowuje proporcje między grą obronną a grą w ataku.
Charakteryzuje się on grą z czterema obrońcami, jednym pomocnikiem defensywnym, trzema pomocnikami ofensywnymi wśród których jest jeden rozgrywającym a dwaj pozostali skrzydłowymi oraz dwoma napastnikami gdzie jeden napastnik jest typowym środkowym napastnikiem a drugi pełni rolę wolnego elektronu poruszającego się na całej szerokości boiska (szukający gry). Czym różni się system 1-4-1-3-2  od systemu 1-4-4-2?
Przede wszystkim tym, że system 1-4-1-3-2 przywraca klasycznego rozgrywającego, który operuje w środku pola razem z defensywnym pomocnikiem. Poza tym dwaj napastnicy nie grają jako środkowi, tylko jeden jest typowym środkowym a drugi jest tak zwanym wolnym elektronem operującym raz z lewej strony, raz z prawej a czasem na środku, czyli na całej szerokości boiska. Natomiast w systemie 1-4-4-2 w drugiej linii na środku gra dwóch defensywnych pomocników. Poza tym dwaj napastnicy grają jako typowi środkowi.
Myśl trenerska dostrzegła, że system 1-4-1-3-2 jest lepszym systemem od systemu 1-4-4-2 dlatego najlepsze zespoły na świecie już od dawna stosują ten system.
System 1-4-3-2-1 zastosowany na Euro przez Smudę to typowo destrukcyjny system z 4 obrońcami, 3 defensywnymi pomocnikami, dwoma skrzydłowymi i jednym napastnikiem.
Nie chcę się dłużej wypowiadać na temat tego systemu bo krew mnie zalewa jak pomyślę sobie o Euro 2012 w naszym wykonaniu. Generalnie jest to system nastawiony na zamurowanie własnej bramki. Nie jest prawdą, że w czymkolwiek system ten odpowiada polskiej mentalności.
Moim zdaniem Polskiej mentalności odpowiada właśnie system 1-4-1-3-2, który jest bardzo uniwersalnym systemem bo preferuje szybką grę, krótki i długie podania, wymienność pozycji, zmianę rytmu gry, grę z kontry lub atak pozycyjny w zależności od rozwoju wydarzeń na boisku, czyli pozwala kreować grę a jednocześnie narzuca ściśle określone zadania ofensywne i defensywne dla poszczególnych zawodników.
System 1-4-1-3-2 to system na miarę XXI wieku i polska myśl trenerska powinna podążać właśnie w tym kierunku a nie uwsteczniać się.
Moim zdaniem jest to najlepszy system gry dla reprezentacji Polski.
Do tego systemu trzeba dobrać zawodników, dlatego poniżej przedstawiam szeroką kadrę polskich zawodników, pretendujących do gry  w reprezentacji Polski:

bramka: TYTOŃ
               (rez.: FABIAŃSKI, SZCZĘSNY, SANDOMIERSKI, BORUC, KUSZCZAK)

obrona:      WASILEWSKI,      PERQUIS,      KOMOROWSKI,     BOENISH
     (rez.:    WOJTKOWIAK,    KAMIŃSKI,          GLIK,                  WAWRZYNIAK)
   (rez.II:    JĘDRZEJCZYK,      AUGUSTYN,       BANAŚ,               SADLOK)

pomoc defensywna: POLAŃSKI,
                            (rez.: KRYCHOWIAK - lider kadry młodzieżowej oraz podstawowy zawodnik w swojej drużynie we Francji)
                        (rez. II: RZEŹNICZAK, MATUSZCZYK, BORYSIUK, DUDKA, MURAWSKI, KAŹMIERCZAK)

Pomoc ofensywna:  PISZCZEK,          WOLSKI(r),       PESZKO  
                         (rez.: PAWŁOWSKI , MAJEWSKI(r),  ŻYRO)
                       (rez. II: GROSICKI,        ROGER(r),        RYBUS)
                       (rez.III: C.WILK,            KLICH (r),            KIEŁB)
                       (rez.IV: KUPISZ,           MILA(r),        SALAMON)

atak: BŁASZCZYKOWSKI(e),  LEWANDOWSKI (ś)
            (rez.: OBRANIAK(e),   SOBIECH(ś))
   (rez.II: MIERZEJEWSKI(e),  WOŹNIAK(ś))
  (rez.III:     PIECH(e),             KUCHARCZYK(ś))
  (rez.IV: SMOLAREK(e),       ŚWIERCZOK(ś))

keramb | 23.07.2012 14:56

Kadra reprezentacji Polski na eliminacje mistrzostw świata w Brazylii 2014.
Oto moje propozycje 32 zawodników do systemu 1 – 4 – 1 – 3 – 1 – 1:

bramka: Tytoń
(rez. Fabiański, Szczęsny, Sandomierski, Boruc)

obrona:      Wasilewski,        Perquis,    Komorowski,     Boenisch
          (rez. Wojtkowiak,         Glik,         Kamiński,         Wawrzyniak)

pomoc defensywna: Polański,
                                (rez:  Krychowiak, Matuszczyk)

Pomoc ofensywna: Piszczek,        Wolski,        Peszko)  
                     (rez. Pawłowski,       Obraniak,    Żyro)
                       (rez. Grosicki,         Majewski,    Rybus)

wolny elektron: Błaszczykowski,
                             (rez. Mierzejewski, Roger)

Atak: Lewandowski,  
          (rez.:Piech, Woźniak, Sobiech)

keramb | 24.07.2012 10:34

Jakim systemem ma grać reprezentacja Polski i dlaczego moim zdaniem system 1-4-1-3-2 lub 1-4-1-3-1-1 jest dla Polski najlepszy?
Ja zauważam, że w najlepszych zespołach, które grają systemem 4-4-2, to obecnie wśród dwóch środkowych pomocników jeden jest pomocnikiem defensywnym a drugi rozgrywającym i moim zdaniem to jest właśnie spirytus movens współczesnej piłki nożnej - czyli powrót typowego rozgrywającego.
Nie chodzi mi o tiki-takę, ale o to, że w najlepszych drużynach klubowych i reprezentacyjnych powrócił na boisko typowy rozgrywający. Nie mówię tu o Hiszpanii, która poszła jeszcze dalej na mistrzostwach świata w Hiszpanii, wprowadzając dwóch rozgrywających w systemie 4-1-4-1. A na ostatnich mistrzostwach Europy poszli jeszcze dalej grając 3 rozgrywającymi i bez napastnika w systemie: 4-1-5. Myślę, że do Hiszpanii nam daleko, ale powinniśmy brać przykład z tych najlepszych. Poza tym właśnie przez złą taktykę nie wyszliśmy z grupy na Euro 2012
A skoro nie wyszliśmy z grupy to należy coś zmienić, nie koniecznie w materiale ludzkim ale właśnie w sposobie gry reprezentacji. Jeśli są reprezentacje, które grają dwoma defensywnymi pomocnikami to przed nimi również wprowadzają rozgrywającego operującego między defensywnymi pomocnikami a napastnikiem. Tylko, że wtedy system ten jest następujący: 4-4-1-1 - czyli 6 broni, 4 atakuje. Za czasów Kazimierza Górskiego 4 broniło a 6 atakowało, w systemie 4-3-3.
U Smudy na Euro 7 broniło a 3 atakowało w systemie 4-3-2-1. Obecnie trendem jest, że 5 atakuje i 5 się broni, czyli zachowane są proporcje między atakiem a obroną. Dlatego ja opowiadam się na systemem: 4-1-3-2 ale inne rozwiązania też są do zaakceptowania pod warunkiem, że zostaną zachowane proporcje między linią ataku a linią obrony.
Moim zdaniem Polskiej mentalności odpowiada właśnie system 1-4-1-3-2, który jest bardzo uniwersalnym systemem bo preferuje szybką grę, krótki i długie podania, wymienność pozycji, zmianę rytmu gry, grę z kontry lub atak pozycyjny w zależności od rozwoju wydarzeń na boisku, czyli pozwala kreować grę a jednocześnie narzuca ściśle określone zadania ofensywne i defensywne dla poszczególnych zawodników.
System 1-4-1-3-2 to system na miarę XXI wieku i polska myśl trenerska powinna podążać właśnie w tym kierunku a nie uwsteczniać się.
Moim zdaniem jest to najlepszy system gry dla reprezentacji Polski.
Do tego systemu trzeba dobrać zawodników, dlatego poniżej przedstawiam szeroką kadrę polskich zawodników, pretendujących do gry  w reprezentacji Polski:
Moja szeroka Kadra 33 zawodników reprezentacji Polski na eliminacje mistrzostw świata w Brazylii, na dzień dzisiejszy wygląda następująco:

bramka: Tytoń
(rez. Fabiański, Szczęsny, Sandomierski, Boruc, Kuszczak)

obrona:      Wasilewski,        Perquis,    Komorowski,     Boenisch
          (rez. Wojtkowiak,         Glik,         Kamiński,         Wawrzyniak)

pomoc defensywna: Polański,
                                (rez:  Krychowiak, Matuszczyk)

Pomoc ofensywna: Piszczek,        Wolski,        Peszko  
                     (rez. Pawłowski,       Obraniak,    Żyro)
                       (rez. Grosicki,         Majewski,    Rybus)

wolny elektron: Błaszczykowski,
                             (rez. Mierzejewski, Roger)

Atak: Lewandowski,  
          (rez.:Piech, Woźniak, Sobiech)

keramb | 27.07.2012 00:18

Pierwszy mecz reprezentacji Polski pokaże w jaki sposób będzie ustawiał na boisku piłkarzy trener Fornalik. Mam nadzieję, że nie będzie to choinka czyli ustawienie 1-4-3-2-1.

keramb | 27.07.2012 10:13

A może warto byłoby jeszcze w tym roku powoływać szeroką kadrę na mecze reprezentacji Polski.
Po konsultacjach na sam mecz wyłaniana byłaby wąska kadra 23 zawodników.
Moja szeroka kadra 33 zawodników reprezentacji Polski na eliminacje mistrzostw świata w Brazylii, na dzień dzisiejszy wygląda następująco:

bramka: Tytoń
(rez. Fabiański, Szczęsny, Boruc,)

obrona:      Wasilewski,        Perquis,    Komorowski,     Boenisch
        (rez. Wojtkowiak,         Glik,         Kamiński,         Wawrzyniak)

pomoc defensywna: Polański,
                              (rez:  Krychowiak, Matuszczyk, Gol)

Pomoc ofensywna: Piszczek,        Wolski,        Peszko  
                   (rez. Pawłowski,       Obraniak,    Żyro)
                     (rez. Grosicki,         Majewski,    Rybus)

wolny elektron: Błaszczykowski,
                           (rez. Mierzejewski, Roger, Kucharczyk)

Atak: Lewandowski,  
        (rez.:Piech, Woźniak, Sobiech)

Co do systemu gry to oprócz systemów: 1-4-1-3-2 lub 1-4-1-3-1-1 do zaakceptowania byłby jeszcze system który nie narusza proporcji między linią ataku a linia obrony.

keramb | 27.07.2012 13:04

Takim ustawieniem do zaakceptowania może być np. ustawienie 1-4-1-4-1, które na płycie boiska wygląda w następujący sposób:
                                                                       
                                                                           napastnik    
         skrzydłowy                                                                                                              skrzydłowy
                                   rozgrywający 1                                               rozgrywający 2
                                                                pomocnik defensywny  
       boczny obrońca                                                                                                  boczny obrońca
                                           środkowy obrońca1          środkowy obrońca2  

                                                                           bramkarz
                                                                               

keramb | 31.07.2012 14:57

Wiadomo, co do doboru zawodników to każdy może mieć własne preferencje, natomiast jeśli chodzi o myśl szkoleniową to ja byłbym za tym aby reprezentacja Polski i zespoły klubowe próbowały  podążać za światowymi trendami a nie szły w zaparte i uparcie tkwiły na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych grając dwoma defensywnymi pomocnikami.
Już kolejna mistrzowska impreza pokazała, że w ustawieniu 4-4-2 lub jeszcze bardziej defensywnym w tzw. choinkę, nie mamy czego szukać w konfrontacji z najlepszymi. Dlatego nie można w tym tkwić bez końca, tylko trzeba to zmienić. Powtarzam dzisiaj trendem jest to, że w drużynach występuje jeden, dwóch lub jak w przypadku Hiszpanii nawet trzech klasycznych rozgrywających oprócz tylko jednego pomocnika defensywnego, który operuje między obrońcami a klasycznymi rozgrywającymi. Kiedyś nie było w ogóle pomocników defensywnych 4-3-3, później było dwóch 4-4-2 a nawet trzech pomocników defensywnych 4-5-1. Obecnie wszyscy grają jednym pomocnikiem defensywnym w systemach: 4-1-4-1, 4-1-3-2, 4-1-5 (Hiszpania).
Dlatego moja szeroka kadra dobrana jest do systemu 4-1-4-1 lub 4-1-3-2
i na dzień dzisiejszy wygląda następująco:

                                         bramka: Tytoń
                   (rez. Fabiański, Szczęsny, Boruc,)

obrona:      Wasilewski,        Perquis,    Komorowski,     Boenisch
       (rez. Wojtkowiak,         Glik,         Kamiński,         Wawrzyniak)

pomoc defensywna: Polański,
                             (rez:  Krychowiak, Matuszczyk, Gol)

Pomoc ofensywna: Piszczek,        Wolski,        Peszko  
                  (rez. Pawłowski,       Obraniak,    Żyro)
                    (rez. Grosicki,         Majewski,    Rybus)

wolny elektron tj.: drugi rozgrywający lub drugi napastnik:
                                             Błaszczykowski,
                          (rez. Mierzejewski, Roger, Kucharczyk)

                                      Atak: Lewandowski,  
                             (rez.:Piech, Woźniak, Sobiech)goal.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy