Walerij Karpin

Walerij Karpin to trener nowej generacji w rosyjskim futbolu. Karpin ma duże doświadczenie jako zawodnik, bo występował zarówno w rosyjskich, jak i zachodnich klubach. Aktualnie Walerij Karpin jest selekcjonerem reprezentacji Rosji.

fot. PressFocus

Walerij Karpin – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoWalerij Karpin
Data urodzenia2 luty 1969 roku
Miejsce urodzenia Narva
NarodowośćRosja
Aktualny klubReprezentacja Rosji
Wzrost1,82 m

Walerij Karpin – kariera

To trener, który kojarzony jest z ciekawej kariery piłkarskiej. Walerij Karpin brał udział w Mistrzostwach Świata w 1994 roku. Wówczas występował w barwach Rosji, w której generalnie rozegrał 72 mecze. Karpin w drużynie narodowej grał w latach 1992-2003. Urodzony w 1969 roku zawodnik występował na pozycji pomocnika. Długi czas spędził w Hiszpanii grając w Realu Sociedad, Valencii i Celta Vigo. Wcześniej Karpin odnosił duże sukcesy w Spartaku Moskwa, z którym zwyciężał ligę rosyjską.

Jeśli chodzi o największe sukcesy Karpina, to jako piłkarz trzy razy wygrywał mistrzostwo Rosji. Co więcej, grając w Celta Vigo zwyciężył też rozgrywki o Pucharu Intertoto. Jako trener, jak na razie, nie ma w swoim dorobku znaczących trofeów.

W 2005 roku Walerij Karpin zawiesił piłkarskie buty na kołku. Wówczas reprezentował barwy Realu Sociedad. Po czterech latach przerwy rozpoczął karierę w roli trenera. Szybko otrzymał wielką szansę, bo już na początku objął zespół Spartaka Moskwa.

Walerij Karpin – prowadzone drużyny

drużynarozpoczęcie pracyzakończenie pracy
Spartak Moskwa15 kwietnia 200931 maja 2012
Spartak Moskwa26 listopada 201218 marca 2014
Real Mallorca12 sierpnia 201410 lutego 2015
Torpedo Armavir10 lipca 201523 czerwca 2016
FK Rostów19 grudnia 20174 sierpnia 2021
reprezentacja Rosji26 lipca 2021

Spartak Moskwa

W 2009 roku Michael Laudrup został zwolniony ze stanowiska trenera Spartaka Moskwa. Wybór klubowych władz padł na jedną z legend tego klubu, a więc Walerija Karpina. Wówczas nie miał on żadnego doświadczenia trenerskiego, więc od razu wskoczył na głęboką wodę. Ostatecznie Karpin pracował w Spartaku Moskwa do 2014 roku. W 2012 roku miał krótką przerwę, kiedy to klub zatrudnił Unaia Emery’ego. Po kilku miesiącach wrócił do pracy w stołecznym klubie.

Walerij Karpin, jako trener Spartaka Moskwa, nie zdobył z tym klubem żadnych trofeów. Drużyna nie triumfowała w lidze, ani krajowym pucharze. Jak na aspiracje tego klubu były to wyniki lekko rozczarowujące. Patrząc jednak na chłodno, to w roli trenera Spartaka Karpin wygrał prawie 50% wszystkich meczów. W tym czasie prowadził drużynę w 161 meczach, z których wygrał 80 pojedynków.

RCD Mallorca

Po tym, jak Karpin rozstał się ze Spartakiem Moskwa, otrzymał on szybko kolejną ofertę pracy. Tym razem po usługi rosyjskiego szkoleniowca zgłosił się hiszpański klub, RCD Mallorca. Walerij Karpin znany był na Półwyspie Iberyjskim z gry w Realu Sociedad czy Valencii, stąd pojawienie się Rosjanina na ławce trenerskiej La Liga. Przygoda ta nie zakończyła się happy-endem. Karpin przedwcześnie rozstał się z RCD Mallorca. Tak naprawdę nie dokończył sezonu 2014/2015, bo już w lutym został zwolniony. 

Walerij Karpin poprowadził RCD Mallorca 25 meczach. Jego podopieczni w tym okresie zanotowali 7 zwycięstw, 6 remisów i 12 porażek.

Po zwolnieniu z hiszpańskiego klubu kariera Walerija Karpina nieco wyhamowała. Co prawda otrzymał on angaż w następnym zespole, ale była to ekipa grają w 2. lidze rosyjskiej. Pracy w Torpedo Armawir Walerij Karpin na pewno nie będzie wspominał miło. Dlaczego? Koniec końców jego podopieczni spadli do 3. ligi rosyjskiej. W 40 meczach jego piłkarze wygrali 11 meczów, przegrywając 19 spotkań.

W latach 2017-2021 Walerij Karpin na dłużej zagrzał miejsce w FK Rostóv. To klub występujący w najwyższej klasie rozgrywkowej. Pod wodzą Karpina drużyna ta nie zdołała zakwalifikować się do europejskich pucharów. Mimo to notowania szkoleniowca znacznie wzrosły, co ostatecznie przełożyło się na to, że Karpin przejął reprezentację Rosji po Stanisławie Czerczesowie. Od lipca 2021 roku jest selekcjonerem drużyny narodowej. Pod jego wodzą “Sborna” awansowała do baraży Mistrzostw Świata 2022. Decyzją FIFA drużyna ta została usunięta z rozgrywek.

W roli selekcjonera Walerij Karpin zapowiada się obiecująco, bo w 7 meczach jego reprezentanci odnieśli 5 zwycięstw, remis i porażkę. Nowy trener postawił na bardziej ofensywny styl gry niż ten, który był preferowany przez jego poprzednika, a więc Stanisława Czerczesowa.

Walerij Karpin – aktualności