Coppa Italia: Zwycięstwo Napoli w cieniu tragedii

FC Nantes
Na zdjęciu: FC Nantes

SSC Napoli pokonało ACF Fiorentinę 3:1 i sięgnęło po Puchar Włoch. Bohaterem neapolitańczyków został Lorenzo Insigne, który zdobył dwa gole. Honor Violi uratował natomiast Juan Vargas. Wydarzenia na murawie poprzedzone zostały przez tragedię – tuż przed meczem -postrzeleni zostali trzej fani Napoli.

W strzelaninie przed spotkaniem rannych zostało trzech kibiców Napoli, z czego jeden, trafiony w pierś, w poważnym stanie trafił do szpitala. Niektóre doniesienia mówiły o jego śmierci, co spowodowało początkowy bojkot Ultrasów Azzurrich. Ostatecznie, po rozmowach z kapitanem zespołu Markiem Hamsikiem, jak i przedstawicielami policji, kibice zgodzili się na rozegranie meczu, jednak nie zamierzali brać udziału w dopingu.

A było co dopingować, gdyż już po jedenastu minutach po rozpoczęciu spotkania neapolitańczycy wyszli na prowadzenie za sprawą Lorenzo Insigne. To właśnie ofensywny zawodnik Azzurrich uderzył po długim słupku i nie dał szans Neto.

Po siedemnastu minutach sytuacja Fiorentiny stawała się coraz trudniejsza. Wówczas to po raz kolejny błysną Insigne. Tym razem wykorzystał on złe dogranie w kierunku Hamsika i sam, po uprzednim odbiciu piłki od obrońcy, pokonał bramkarza.

Viola nie zamierzała się jednak poddawać bez walki. W związku z tym w dwudziestej ósmej minucie Juan Vargas wykorzystał doskonałą asystę i Pepe Reina nie miał najmniejszych szans na skuteczną interwencję. Kontakt został więc nawiązany i w meczu mogło być jeszcze ciekawie.

Do pierwszej połowy wynik nie uległ już jednak zmianie, choć do bramki trafił Aquilani, ale sędzia dopatrzył się pozycji spalonej.

Druga połowa nie należała do tak dobrych jak pierwsza odsłona. Napoli skupiało się bardziej na obronie wyniku, a Fiorentina nie miała zbyt wiele pomysłów na pokonanie bramkarza rywala. Natomiast prowadzący szukali szans w groźnych kontrach. Tak było w 75 minucie, kiedy to w ostatniej chwili akcję dwójkową Pandeva z Mertensem zatrzymał Neto.

W 85 minucie Fiorentina powinna była zdobyć gola na 2:2, tym bardziej, że od pięciu minut grała w przewadze jednego zawodnika, gdy po drugiej żółtej i w konsekwencji czerwonej kartce z boiska musiał zejść Inler. W sytuacji sam na sam, piłkę meczową zepsuł Josip Ilicić.

Viola próbowała jednak jeszcze coś zmienić, ale nadziała się na zabójczy kontratak, po którym do siatki trafił Mertens. Tym samym Napoli zwyciężyło 3:1 i zdobyło Puchar Włoch.

ACF Fiorentina – SSC Napoli 1:3 (1:2)
0:1 Insigne 11′
0:2 Insigne 17′
1:2 Vargas 28′
1:3 Mertens 90+2′