Euro U-21: Skromne zwycięstwo Francji. Chorwaci jadą do domu

Mistrzostwa Europy U-21
Na zdjęciu: Mistrzostwa Europy U-21

Drugie zwycięstwo na Mistrzostwach Europy do lat 21 odnieśli reprezentanci Francji, którzy w Serravalle pokonali 1:0 Chorwację po golu Dembele. Trójkolorowi po dwóch kolejkach mają na swoim koncie komplet punktów, ale znajdują się za plecami Rumunów, którzy legitymują się lepszym bilansem bramkowym. Chorwaci po drugiej porażce dołączyli do Anglii i pożegnali się z turniejem.

Na trzy zmiany po wygranej z Anglią zdecydował sie trener Ripoll – miejsca Ballo-Toure, Aouara oraz kontuzjowanego Bamby zajęli Sarr, Thuram i Ntcham. Także trzech korekt po porażce z Rumunią dokonał w wyjściowym składzie trener Gracan – zamiast Benkovicia, Brekalo i Halilovicia, mogliśmy oglądać Borevkovicia, Ivanuseca i Muricia.

Niespełna dziesięciu minut potrzebowali Trójkolorowi, by otworzyć wynik rywalizacji w Serravalle – po dośrodkowaniu Reine-Adelaide’a z prawego skrzydła, najwyżej w polu karnym wyskoczył Dembele, który silnym strzałem głową pokonał Posaveca.

Podopieczni trenera Ripolla mogli podwyższyć prowadzenie zaledwie cztery minuty później – wówczas na uderzenie ze skraju pola karnego zdecydował się Ntcham, ale skuteczną interwencję zanotował Posavec. Chorwaci próbowali odpowiedzieć dziesięć minut przed przerwą, ale płaski strzał Jakolisa minął światło bramki.

W drugiej połowie odważniej zaatakowali Chorwaci – w 67. minucie, niecelnie zza pola karnego uderzał Vlasić, a dwie minuty później, znany polskiej publiczności z występów dla warszawskiej Legii Kulenović, trafił z linii pola karnego w słupek.

Pięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry, próbkę swoich umiejętności zaprezentował Dembele, którego uderzenie po sprytnym obrocie z piłką wybronił Posavec. W 89. minucie napastnik Lyonu powinien przypieczętować zwycięstwo Francji, ale po dograniu del Castillo z prawej flanki, Dembele nie trafił głową z kilku metrów w światło bramki.

Podopieczni trenera Ripolla dowieźli skromne prowadzenie do końca i zrównali się punktami z Rumunią – Trójkolorowi będą jednak potrzebowali zwycięstwa w ostatnim meczu z Rumunami, jeśli będą chcieli zakończyć zmagania w grupie na pierwszym miejscu (aktualnie podopieczni trenera Ripolla legitymują się zdecydowanie gorszym bilansem). Chorwacja, podobnie jak kilka godzin wcześniej Anglia, pożegnała się z turniejem.

Francja – Chorwacja 1:0 (1:0)

1:0 Dembele 8′

Jakolis, Kulenović

Francja: Bernardoni – Sarr, Upamecano, Konate, Dagba – Ikone, Tousart, Reine-Adelaide (73′ Guendouzi), Thuram (65′ Del Castillo) – Ntcham (66′ Aouar), Dembele

Chorwacja: Posavec – Sosa, Katić, Uremović, Borevković – Vlasić, Sunjić, Moro – Murić (63′ Brekalo), Jakolis (56′ Kulenović), Ivanusec (86′ Halilović)

Sędzia: Serdar Gozubuyuk (Holandia)