Josep Guardiola
Josep Guardiola fot. Stefan Constantin/SPORT PICTURES

Guardiola grzmi! “Jest tego za dużo!”

Menedżer Manchesteru City Josep Guardiola po raz kolejny zwrócił uwagę na to, że drużyny rozgrywają zbyt wiele spotkań. To właśnie bardzo napięty terminarz jest według niego głównym powodem dużej liczby kontuzji zawodników.

Czytaj dalej…

W sobotę wicemistrzowie Anglii zmierzą się z West Hamem United. Będzie to dla nich pierwsze z trzech wyjazdowych spotkań, które czeka ich w najbliższych ośmiu dniach. Przeciwko Młotom Obywatele zagrają osłabieni brakiem kontuzjowanych Fernandinho, Gabriela Jesusa i Benjamina Mendy’ego, a pod znakiem zapytania stoją występy Kevina De Bruyne’a, Aymerica Laporte’a i Nathana Ake.

– Kocham piłkę nożną, kocham grać w piłkę, kocham oglądać ją telewizji, kocham wszystko co z nią związane. Jest jednak tego za dużo – powiedział Guardiola, cytowany przez Sky Sports. – Znam ten biznes, ale to zbyt wiele dla zawodników. Piłkarze nie wypoczywają ani psychicznie, ani fizycznie – kontynuował.

Zdaniem Guardioli to właśnie napięty terminarz i brak wystarczającego czasu na odpoczynek jest głównym powodem wielu kontuzji. – To do tego doprowadza, bo z nikim nie jest to konsultowane. Jest 365 dni w roku i trzeba w tym czasie rozegrać wszystkie rozgrywki i wszystkie mecze, a szczególnie teraz, po tym co wydarzyło się w poprzednim sezonie z powodu koronawirusa, jest to trudniejsze. I jest tego za dużo – kontynuował. – To za dużo dla wszystkich, a szczególnie dla drużyn grających w europejskich pucharach. Pozostałe odczuwają to mniej.

– Kończysz sezon i zaczynasz kolejny, kończysz sezon i zaczynasz kolejny. Oczywiście chciałbym rozgrywać wiele spotkań, grać przez osiem, dziewięć, dziesięć miesięcy. Duża liczba spotkań jest w porządku, ale trzeba sobie później zrobić przerwę na jeden czy dwa miesiące, aby chronić zawodników – kontynuował Guardiola.

– Przed sezonem powinien być pięcio- lub sześciotygodniowy okres przygotowań, dzięki któremu nasze głowy mogłyby odpocząć, a zawodnicy cieszyć się własnym życiem. Teraz masz 10 lub 15 dni, a później musisz zaczynać od nowa – mówił Hiszpan. – Rozpoczynasz przygotowania i musisz wygrywać w ich trakcie, bo masz Tarczę Wspólnoty. Dlatego zawodnicy są kontuzjowani, to normalne w takich sytuacjach. Nie jest to tajemnica. Codziennie modlisz się i masz nadzieję, że wszyscy zakończą mecz bez kontuzji. Tak wygląda obecnie sytuacja – dodał menedżer Manchesteru City.

Komentarze