Arjen
Robben

Chelsea, Real Madryt, Bayern Monachium – występy w takich klubach ma na swoim koncie Arjen Robben. Urodzony 23 stycznia 1984 roku holenderski skrzydłowy przez wiele lat prezentował klasową światę, odnosząc ogromne sukcesy w zespołach, barw których bronił.

Czytaj dalej…

IMAGO/ANP/Cor Lasker
Imię i nazwisko Arjen Robben
Data urodzenia 1984-01-23
Miejsce urodzenia Bedum
Narodowość Holandia
Aktualny klub Koniec kariery
Pozycja prawoskrzydłowy
Waga 80 kg
Wzrost 181 cm

Arjen Robben – kariera

Robben jest wychowankiem szkółki FC Groningen, z którego latem 2002 roku przeniósł się do jednego z holenderskich gigantów – PSV Eindhoven. W klubie z stadionu Philipsa występował tylko przez dwa lata. Latem 2004 roku sięgnęła po niego londyńska Chelsea wykładając za niego 18 milionów euro. W klubie ze Stamford Bridge spędził trzy lata, łącznie rozgrywając w jego barwach 106 spotkań i zdobywając 19 bramek. W tym czasie dwukrotnie sięgnął po mistrzostwo Anglii.

W 2007 roku za 35 milionów euro przeszedł do Realu Madryt. W trakcie dwuletniego pobytu na Santiago Bernabeu rozegrał łącznie 65 spotkań, zdobywając w nich 13 bramek. Swoimi występami przyczynił się między innymi do zdobycia mistrzostwa Hiszpanii.

Zdecydowanie najdłużej był związany z Bayernem Monachium, w którym występował przez dziesięć lat. W bawarskim klubie wystąpił 309 razy, zdobywając aż 144 bramek. Podczas jego pobytu w Monachium drużyna osiem razy zdobywała mistrzostwo Niemiec, a także raz triumfowała w rozgrywkach Ligi Mistrzów (2013). Po odejściu z niemieckiego klubu w 2019 roku wydawało się, że nie wróci na boisko, ale po rocznej przerwie zdecydował się na podpisanie kontraktu z FC Groningen, w którym rozpoczynał swoją karierę.

Robben naturalnie był również przez wiele lat jednym z kluczowych zawodników reprezentacji Holandii, z którą zaliczył sześć występów na dużych turniejach. W 2014 roku zajął z nią trzecie miejsce na mistrzostwach świata. Łącznie w zespole Pomarańczowych rozegrał 96 spotkań, zdobywając 37 bramek.

Arjen Robben – aktualności