FC St, Pauli

FC St. Pauli

Inne Ligi

FC St. Pauli to niemiecki klub, który ma już ponad stuletnią tradycję. To drużyna, która nie posiada w swojej gablocie najcenniejszych trofeów. Dla FC St. Pauli występy w Bundeslidze są już dużym osiągnięciem. Aktualnie klub ten gra na zapleczu niemieckiej ekstraklasy.

FC St. Pauli – podstawowe informacje

Rok założenia: 1910

Przydomek: Pauli

Barwy: brązowo-białe

Adres:
Auf dem Heiligengeistfeld, 20359 Hamburg

Fax:
(040) 31 78 74 29

Telefon:
(040) 31 78 74 21

Prezes:
Stefan Orth

Menedżer:
Timo Schultz

Stadion:
Millerntor-Stadion

Pojemność:
23201

Sukcesy

1/2 finału Pucharu Niemiec:
1 tytuł

Zdobyte w 2006

FC St. Pauli – początki klubu

To drużyna, która pochodzi z Hamburga, a nazwa St. Pauli wzięła się od nazewnictwa jednej z dzielnic, gdzie znajduje się siedziba klubu. FC St. Pauli powstało w 1910 roku. To sportowy klub z wieloma sekcjami. Poza piłką nożną znajduje się też boks, piłka ręczna, kolarstwo czy baseball. FC St. Pauli długo musiało czekać na to, żeby pierwszy raz pojawić się na szczeblu Bundesligi. Sztuka ta udała się dopiero w latach 70. poprzedniego wieku.

Pełna nazwa klubu brzmi: Fußball-Club St. Pauli von 1910 e. V. Drużynę określa się jako Pauli Freibeuter der Liga, co oznacza Piraci Ligi. Od początku istnienia klubowe barwy są brązowo-białe. FC St. Pauli mecze domowe rozgrywa na stadionie Millerntor-Stadion. Obiekt ten może pomieścić około 29 tysięcy widzów.

W XXI wieku FC St. Pauli przyzwyczaiło do tego, że jest stałym przedstawicielem 2. Bundesligi. Piraci Ligi tylko raz w ostatnich dwóch dekadach występowali na poziomie niemieckiej ekstraklasy. W tym czasie niespodziewanie osiągnęli też półfinał Pucharu Niemiec. Dla klubu pokroju St. Pauli to wydarzenia, które są godne odnotowania.

Największe sukcesy

Co jest w dorobku FC St. Pauli? Oczywiście nie jest to tak znaczący klub na piłkarskiej mapie Niemiec, co Bayern Monachium, Borussia Dortmund i Schalke 04. Dlatego FC St. Pauli nie ma na swoim koncie mistrzostwa kraju czy DFB Pokal. Tak naprawdę najlepszym występem w Bundeslidze w wykonaniu FC St. Pauli był ten, kiedy to drużyna zajęła 10. miejsce. Było to w kampanii 1988/1989, gdzie Piraci Ligi w 34 meczach odnieśli 9 zwycięstw, 14 remisów i 11 porażek.

W historii FC St. Pauli z dużym sentymentem wspomina się końcówkę lat 70. poprzedniego wieku. Dlaczego? Dlatego, że wtedy klub ten mógł po raz pierwszy zaprezentować się na arenie Bundesligi. W kampanii 1976/1977 FC St. Pauli występowało w 2. lidze. Wówczas podopieczni Diethelma Fernera wygrali rozgrywki w swojej dywizji. W tabeli 2. Bundesligi FC St. Pauli wyprzedziło m.in. Arminię Bielefeld. W 38 kolejkach Piraci Ligi zaliczyli tylko 3 porażki. Tak dobry bilans pozwolił na bezpośredni awans do Bundesligi.

Puchar Niemiec

W sezonie 2005/2006 FC St. Pauli grało na poziomie 2. Bundesligi. W tamtym czasie klub nie był w stanie wywalczyć awansu do ekstraklasy, ale za to błysnął w rozgrywkach o Puchar Niemiec. W kampanii 2005/2006 FC St. Pauli doszło aż do półfinału DFB Pokal. Piraci Ligi po drodze do tej rundy wyeliminowali Werder Brema, Herthę Berlin i VFL Bochum. W spotkaniu o finał DFB Pokal podopieczni Andreasa Bergmanna ulegli Bayernowi Monachium 0:3. W całej historii FC St. Pauli była to najbardziej udana przygoda w Pucharze Niemiec.

Ostatni awans

Generalnie w swojej historii FC St. Pauli pięciokrotnie zdobywało awans na poziom Bundesligi. Ostatni raz sztuka ta udała się w sezonie 2009/2010. Wówczas Piraci Ligi weszli do 1. ligi w towarzystwie FC Kaiserslautern. St. Pauli zdobyło wicemistrzostwo 2. Bundesligi notując bilans: 20 zwycięstw, 4 remisy i 10 porażek.

Po awansie rozgrywki Bundesligi szybko zweryfikowały poziom drużyny FC St. Pauli. W nowej rzeczywistości beniaminek zupełnie sobie nie poradził. W sezonie 2010/2011 FC St. Pauli okazało się najgorszą drużyną w Bundeslidze. Drużyna z Hamburgu zajęła ostatnie miejsce w tabeli gromadząc 8 zwycięstw w 34 spotkaniach. Po tamtym okresie klub wrócił do 2. Bundesligi, w której występuje do dziś. 

Waldemar Sobota

W 2015 roku z Club Brugge do FC St. Pauli został wypożyczony Waldemar Sobota. Następnie polski reprezentant związał się kontraktem z niemieckim klubem do 2020 roku. Sobota łącznie w barwach FC St. Pauli wystąpił w 141 meczach. Polski pomocnik zdobył dla tego klubu 13 goli.

FC St. Pauli – terminarz i wyniki

FC St. Pauli – skład i statystyki zawodników

Najlepsi strzelcy FC St. Pauli w 2. Bundeslidze