Diego Maradona
Diego Maradona fot. PressFocus

Zmarł Diego Maradona

Jeden z najlepszych zawodników w historii piłki nożnej Diego Maradona nie żyje. Zmarł w środę w wieku 60 lat.

Czytaj dalej…

Diego Armando Maradona od kilku dni przebywał w swoim domu w dzielnicy San Andres w Tigre, do którego wrócił ze szpitala. Na początku listopada przeszedł operację mającą na celu usunięcie krwiaka podtwardówkowego, który został wykryty podczas szczegółowych badań. Lekarze zapewniali wówczas, że operacja przebiegła zgodnie z planem. Kilka dni temu Maradona opuścił szpital i wrócił do domu.

Jak informuje Clarin, w środę rano, niedługo po swoich 60-tych urodzinach Maradona doznał zawału serca. Mimo wezwania pogotowia i przyjazdu ratowników, nie udało mu się uratować życia.

Bogata kariera Diego Maradony

Diego Maradona urodził się 30 października 1960 roku w Lanus. W seniorskiej piłce zadebiutował w barwach Argentinos Juniors, w którym występował przez kilka lat. W 1981 roku trafił do Boca Juniors, by dwa lata później zostać piłkarzem Barcelony. Argentyńczyk w katalońskim gigancie występował przez dwa lata, rozgrywając łącznie 52 spotkania i zdobywając 34 bramki. Z Barceloną zdobył Puchar Króla, Puchar Ligi Hiszpańskiej oraz Superpuchar Hiszpanii.

W 1984 roku przeniósł się do włoskiego Napoli, w którym występował przez siedem lat. W 258 rozegranych meczach zdobył 115 bramek, czym przyczynił się do dwukrotnego zdobycia mistrzostwa Włoch, a także triumfu w rozgrywkach o Puchar UEFA. Po opuszczeniu Włoch, wrócił na rok do Hiszpanii, reprezentując Sevillę. W 1993 roku zdecydował się na powrót do ojczyzny, gdzie w ostatnich latach swojej piłkarskiej kariery reprezentował Newell’s Old Boys i Boca Juniors.

Diego Maradona ma również na swoim koncie 91 występów i 34 bramki w reprezentacji Argentyny, z którą w 1986 roku zdobył mistrzostwo świata w Meksyku, a cztery lata później, podczas mundialu we Włoszech, zajął drugie miejsce. W latach 2008-2010 był również selekcjonerem reprezentacji Argentyny.

Po zakończeniu piłkarskiej kariery został trenerem i oprócz prowadzenia drużyny narodowej, pracował w takich zespołach jak Deportivo Mandiyu, Racing Club, Al-Wasl, Al-Fujairah, Doradas i Gimnasia de La Plata.

Komentarze