Dariusz Żuraw

Dariusz Żuraw przez długi czas, jako trener, był związany z Lechem Poznań. W ostatnich latach rozpoczął on samodzielną karierę, bo wcześniej był członkiem sztabu szkoleniowego. Żuraw w krótkim czasie zdołał awansować ze swoją drużyną do europejskich pucharów, co na możliwości polskiej piłki jest sporym osiągnięciem.

fot. PressFocus

Dariusz Żuraw – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoDariusz Żuraw
Data urodzenia14 listopada 1972 roku
Miejsce urodzenia Wieluń
NarodowośćPolska
Aktualny klubWisła Płock
Wzrost1,83 m

Dariusz Żuraw – kariera

Przygoda z piłką nożną zaczęła się od kariery zawodniczej. Dariusz Żuraw występował na pozycji obrońcy. To zawodnik, który grywał w polskiej lidze, ale też w Bundeslidze. Żuraw pierwsze, piłkarskie kroki stawiał w lokalnych klubach: LZS Ostrówek i LZS Rychłocice. Następnie przeniósł się do WKS Wieluń i OKS Brzesko. W latach 1998-2001 Żuraw reprezentował barwy Zagłębia Lubin. To właśnie z tego klubu przeniósł się następnie do ligi niemieckiej. W latach 2001-2008 występował w Hannoverze 96. Na koniec kariery piłkarskiej grał jeszcze w Arce Gdynia i ponownie w WKS Wieluń.

Co ciekawe, Dariusz Żuraw ma za sobą debiut w reprezentacji Polski. W 2005 roku wystąpił raz w koszulce z orłem na piersi. Wówczas Polska przegrała mecz towarzyski z Białorusią 1:3.

Dariusz Żuraw karierę trenerską rozpoczął jeszcze jako czynny piłkarz. W sezonie 2010/2011 grał, a także trenował WKS Wieluń. Po zakończeniu tych rozgrywek Dariusz Żuraw został w tym klubie do 2012 roku. Następnie przeniósł się do Odry Opole.

Dariusz Żuraw – prowadzone drużyny

klubrozpoczęcie pracyzakończenie pracy
WKS Wieluń14 października 201017 sierpnia 2012
Odra Opole16 września 201218 listopada 2013
Miedź Legnica8 maja 201414 czerwca 2015
Znicz Pruszków21 czerwca 20178 maja 2018
Lech II Poznań4 czerwca 201830 marca 2019
Lech Poznań31 marca 20196 kwietnia 2021
Zagłębie Lubin16 lipca 202116 grudnia 2021
Podbeskidzie Bielsko-Biała6 września 202230 czerwca 2023
Wisła Płock26 października 2023

Odra Opole

Kiedy Dariusz Żuraw obejmował Odrę Opolę klub ten występował na trzecim szczeblu rozgrywkowym. Dla początkującego trenera była to idealna okazja, żeby zdobyć szlify w niższej klasie rozgrywkowej. Metody szkoleniowe Żurawia szybko się sprawdziły, bo już w pierwszym sezonie Odra Opole awansowała na drugi poziom rozgrywkowy. Co więcej, Żuraw z tym klubem wygrał też wojewódzki Puchar Polski.

Następnie Żuraw przeniósł się do Miedzi Legnica, gdzie pracował stosunkowo krótko. W tym samym roku (2014) przyjął ofertę pracy od Lecha Poznań. Polegała ona na tym, żeby dołączył do sztabu szkoleniowego Macieja Skorży. Tym samym w sezonie 2014/2015 Żuraw rozpoczął swoją przygodę przy ulicy Bułgarskie. Jak się później okazało w Lechu spędził kolejne lata kariery.

Lech Poznań

Kiedy Maciej Skorża odszedł z Lecha Poznań w 2015 roku, podobnie uczynił też Dariusz Żuraw. W latach 2017-2018 prowadził on Znicz Pruszków, a następnie wrócił do Lecha Poznań. Tym razem otrzymał angaż jako szkoleniowiec drugiej drużyny Kolejorza. W międzyczasie, w listopadzie 2018 roku, prowadził pierwszy zespół. Następnie wrócił do pracy z drugim zespołem.

W marcu 2019 roku z Lecha Poznań zwolniony został Adam Nawałka. Wówczas pojawiła się szansa dla Dariusza Żurawia, który otrzymał propozycję prowadzenia drużyny do końca sezonu. Trenerski warsztat Żurawia na tyle spodobał się włodarzom klubu, że ci pozwolili mu kontynuować pracę w kolejnym sezonie.

W sezonie 2019/2020 Lech Poznań pod wodzą Dariusza Żurawia wywalczył wicemistrzostwo Polski. To oznaczało, że drużyna mogła wziąć udział w kwalifikacjach do europejskich pucharów. Kolejorz, jako jedyna polska drużyna, zdołała przebrnąć wszystkie rundy eliminacji, co oznaczało wejście do fazy grupowej Ligi Europy. Wówczas drużyna Dariusza Żurawia była chwalona za styl i polot w grze.

Gra na dwóch frontach, a więc w Ekstraklasie i Lidze Europy okazała się dla Lecha zbyt dużym obciążeniem. W konsekwencji klub zaczął notować słabe wyniki w polskiej lidze. Wszystko to sprawiło, że Dariusz Żuraw został zwolniony z Lecha w 2021 roku.

Zagłębie Lubin

Pracując w Lechu Poznań Dariusz Żuraw dał się poznać jako trener, który stawia na młodych graczy, a jednocześnie próbuje grać ofensywny futbol. Latem 2021 roku po usługi Żurawia zgłosił się kolejny klub Ekstraklasy, Zagłębie Lubin. Tym samym Dariusz Żuraw szybko wrócił na trenerską ławkę w polskiej lidze. 

Przygoda w Zagłębiu Lubin skończyła się dla Żurawia szybciej niż zakładał. W rundzie jesiennej jego podopieczni zawodzili, co oznaczało, że Zagłębie znajdowało się w dolnej części tabeli. W połowie grudnia klub zdecydował o zwolnieniu Dariusza Żurawia. Pod jego wodzą Zagłębie rozegrało 21 meczów, w których osiem razy zwyciężyło.

Podbeskidzie Bielsko-Biała

Dariusz Żuraw długo pozostawał bez pracy. Kilka razy był przymierzany do różnych klubów, ale ostatecznie dopiero we wrześniu 2022 roku objął Podbeskidzie Bielsko-Biała, które w sezonie 2022/2023 miało ambicję walki o awans do Ekstraklasy. Ostatecznie zakończyło rywalizację na siódmym miejscu w tabeli. Po zakończeniu sezonu władze klubu podjęły decyzję o rozstaniu z Żurawiem, którego na stanowisku trenera zastąpił Grzegorz Mokry.

Wisła Płock

Bez pracy nie pozostawał długo, bowiem 26 października 2023 roku został zatrudniony przez Wisłę Płock. Zastąpił tam Marka Saganowskiego, a postawiony przed nim cel był jasny – awans do Ekstraklasy.

Dariusz Żuraw – aktualności