PNA 2019: Skromna wygrana gospodarzy na inaugurację

Mohamed Salah

Z pewnością znacznie łatwiejszej przeprawy w inauguracyjnym spotkaniu Pucharu Narodów Afryki 2019 spodziewali się kibice gospodarzy – Egipt pokonał ostatecznie Zimbabwe tylko 1:0 (1:0), a bohaterem Faraonów został Trezeguet, który zdobył decydującą bramkę kilka minut przed przerwą.

Gospodarze od pierwszych minut starali się przełamać szyki defensywy Wojowników – już w drugiej minucie gry, Sibanda został zmuszony do interwencji po uderzeniu Salaha, a w dziesiątej minucie, bramkarz reprezentacji Zimbabwe sparował do boku próbę Saida z linii pola karnego.

Osiem minut przed przerwą, piłkarze Zimbabwe po raz pierwszy poważnie zagrozili egipskiej bramce – szybkie rozegranie rzutu wolnego zaskoczyło nieprzygotowanych gospodarzy, ale pojedynek sam na sam z El Shenawym przegrał Billiat.

Na pierwszego gola trzeba było poczekać do 41. minuty – po stracie Musony, Trezeguet wymienił futbolówkę z ustawionym na skraju pola karnego Ashrafem, następnie prostym zwodem zgubił obrońcę i precyzyjnym uderzeniem w kierunku dalszego słupka zdobył pierwszego gola Pucharu Narodów Afryki 2019.

Druga połowa mogła rozpocząć się podobnie do tego, jak zakończyła się pierwsza – kolejny groźny strzał oddał bowiem Trezeguet, ale Sibanda zdołał odbić piłkę na rzut rożny. W 67. minucie przed szansą stanął Salah, ale as Liverpoolu uderzył zbyt słabo, by pokonać bramkarza Zimbabwe.

Niespełna kwadrans przed końcem regulaminowego czasu gry, potężną bombę z dystansu posłał Karuru, ale futbolówkę pewnie chwycił El Shenawy. Dziesięć minut później, w polu karnym Zimbabwe z piłką znalazł się Salah – płaski strzał napastnika gospodarzy wybronił jednak wprowadzony w miejsce kontuzjowanego Sibandy Chipezeze.

Kiedy następne mecze?

Jutro turniej wskoczy na szybsze tory, albowiem rozegrane zostaną aż trzy spotkania – o godzinie 16:30 Demokratyczna Republika Kongo podejmie Ugandę, o 19:00 Nigeria zmierzy się z Burundi, natomiast o 22:00 o punkty powalczą Gwinea i Madagaskar.

Egipt – Zimbabwe 1:0 (1:0)

1:0 Trezeguet 41′

Chawapiwa

Egipt: El Shenawy – Ashraf, Hegazy, Alaa, Elmohamady – Elneny, Said (71′ Warda), Hamed – Trezeguet (81′ Aly), Mohsen (60′ Soliman), Salah

Zimbabwe: Sibanda (80′ Chipezeze) – Lunga, Hadebe, Mudimu, Darikwa – Karuru, Munetsi, Nakamba – Billiat, Mushekwi (81′ Rusike), Musona (85′ Chawapiwa)

Sędzia: Neant Alioum (Kamerun)