MŚ kobiet: Sensacja w Rennes, Szwedki lepsze od Niemek!

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej kobiet 2019
Na zdjęciu: Mistrzostwa Świata w piłce nożnej kobiet 2019

W pierwszych trzech ćwierćfinałach kobiecego mundialu zwyciężały faworytki – w ostatnim spotkaniu tej fazy rozgrywek, trend został jednak przerwany i typowane w roli głównych pretendentek do końcowego triumfu Niemki zostały wyeliminowane przez ambitnie walczące Szwedki. Die Mannschaft objęła prowadzeni po trafieniu Magull, ale gole Jakobsson i Blackstenius pozwoliły Trzem Koronom odwrócić losy rywalizacji na Roazhon Park.

Choć w pierwszych minutach lepiej prezentowały się Niemki, to Szwedki skonstruowały sobie pierwszą groźną sytuację – w 12. minucie gry z piłką w polu karnym znalazła sie Jakobsson, ale płaskie uderzenie odbiła nogą Schult. Trzy minuty później, prowadzenie objęły jednak Niemki – Dabritz świetnie dograła do Magull pomiędzy defensorkami rywalek, a 24-letnia zawodniczka Bayernu otworzyła wynik spotkania.

Piłkarki Die Mannschaft z korzystnego rezultatu cieszyły się jednak tylko sześć minut – po zagraniu Sembrant z głębi pola, obrończyniom uciekła Jakobsson, która tym razem zdołała pokonać Schult. W końcówce pierwszej połowy inicjatywę przejęły piłkarki Trzech Koron – w 38. minucie, niemiecka bramkarka musiała się nagimnastykować, by wybronić uderzenie Blackstenius.

W drugą połowę kapitalnie weszły Szwedki, które niecałe trzy minuty po wznowieniu gry, wyszły na prowadzenie – po dośrodkowaniu Jakbosson z prawej flanki, strzał głową Rolfo odbiła przed siebie Schult, ale ze skuteczną dobitką zdążyła Blackstenius. Niespełna kwadrans przed końcem mogło być już nawet 1:3, ale rajd Jakobsson zakończył się uderzeniem wybronionym przez Schult.

Po stracie gola, Niemki miały ogromne problemy z przedarciem się przez dobrze zorganizowaną defensywę Szwedek – w końcówce, jedyną sytuację miała Hegering, ale nie zdołała trafić głową w światło bramki z kilku metrów. Reprezentantki Trzech Koron przerwały tym samym serię 16 spotkań bez porażki Niemiek i wyrzuciły faworytki za burtę MŚ.

Kiedy następne mecze?

Poznaliśmy więc pełny skład półfinalistek kobiecego mundialu we Francji – spotkania tej fazy turnieju rozegrane zostaną 2 i 3 lipca. Po dwóch dniach przerwy od piłki, na murawie Parc Olympique Lyonnais pojawią się reprezentantki Anglii i Stanów Zjednoczonych, a dzień później, Szwecja zagra o finał z Holandią.

Niemcy – Szwecja 1:2 (1:1)

1:0 Magull 16′
1:1 Jakobsson 22′
1:2 Blackstenius 48′