Serie A: Włochy podzielone na północ i południe

Piotr Zieliński
Piotr Zieliński PressFocus

Już dziś możemy założyć, że scudetto pozostanie na północy Włoch. O tym, dlaczego mistrzostwo tak rzadko zdobywają zespoły z południa, jak i o genezie tego podziału przeczytacie na SerieA.pl, gdzie temat ten zgłębili piszący dla nas komentatorzy Eleven Sports Piotr Dumanowski i Dominik Guziak.

“79 razy po mistrzostwo Włoch sięgały drużyny z Turynu i Mediolanu. JuventusInter i Milan wciąż są wielkie lub aspirują do powrotu na szczyt, ale swoje lata świetności przeżywało też Torino, co zaowocowało siedmioma mistrzostwami zdobytymi przez Byki z Turynu. Gdy spojrzymy na historię Serie A 70% rozgrywek kończyło się triumfem duopolu turyńsko-mediolańskiego. Rozszerzając ten podział na rywalizację Północ – Południe różnica na korzyść Północy jest porażająca. Na 116 tytułów mistrza Italii tylko 8 padło łupem drużyn z szeroko pojętego Południa – RomaLazioNapoli i Cagliari zdołały wspiąć się na szczyt” – piszą Piotr Dumanowski i Dominik Guziak.

Cały artykuł pt. “Dyktat pieniądza i rozgrzane głowy na południu. Dlaczego Scudetto to monopol Północy?” możecie przeczytać na SerieA.pl.

Komentarze