Sceny jak z horroru. Kibic z urwaną ręką, policjanci bez zębów

Rangers
Rangers PressFocus/Twitter

W ostatni weekend kibice w kilku krajach świętowali zdobycie mistrzostwa przez swoich ulubieńców. Nigdzie nie było tak gorąco jak w Glasgow, gdzie na ulice wyszli fani Rangers. Jednemu z nich petarda oderwała część ręki. Wielu innych odniosło mniejsze obrażenia. Ucierpieli także policjanci, którzy z wybitymi zębami i złamanymi rękoma trafili do szpitala.

Kibice Rangers mają od lat renomę awanturników, a na Wyspach Brytyjskich do dziś pamięta się o ich zachowaniu przy okazji finału UEFA z 2008 roku. Centrum Manchesteru zostało wówczas przez nich zdemolowane. Pijani kibice załatwiali swoje potrzeby na chodniku, a część witryn sklepowych zniszczono. Podobne sceny oglądano w miniony weekend w Glasgow. Fani Rangers mieli w końcu powody do radości, bo ich zespół po dziesięciu latach przerwy sięgnął po mistrzostwo Szkocji.

Fani jednego klubu skoczyli sobie do gardeł

O tym, że w mieście będzie gorąco wszyscy wiedzieli od kilku tygodni. Rangers zapewnili sobie zdobycie tytułu przed kilkoma tygodniami. W minioną sobotę rozgrywano ostatnią ligową kolejkę i piłkarzom wręczono puchar za mistrzostwo. Policja i lokalne władze apelowały do fanów, by ci uszanowali restrykcje związane z koronawirusem i nie gromadzili się w centrum. Nikt nie zamierzał jednak stosować się do reguł, a klub rozkładał bezradnie ręce mówiąc, że nie jest w stanie wpłynąć na zachowanie wszystkich sympatyków. Ostatecznie na George Square, najpopularniejszym placu w centrum miasta, miało zebrać się kilkadziesiąt tysięcy kibiców.

Rzadko się zdarza, by fani jednego klubu pobili się między sobą. Tak stało się jednak w przypadku fanów Rangers. Na zdjęciach i nagraniach w Internecie widać, jak agresywny mężczyzna podbiega i uderza w tył głowy jednego sympatyków tego samego klubu. Po chwili w starcie zaangażowanych jest już kilka osób.

Widać było, że dla niektórych osób feta z powodu mistrzostwa Rangers była jedynie pretekstem do tego, by napić się alkoholu i wszcząć awantury. Kibice zaczęli gromadzić się w centrum wczesnym popołudniem, ale najgorzej zrobiło się, gdy zaczął zapadać zmrok. W centrum miasta zaczęły wybuchać petardy. Jedna z nich, odpalana prawdopodobnie przez pijanego mężczyznę, pozbawiła go część ręki. Osób z zakrwawionymi twarzami i ubraniami było zresztą więcej.

Wiele sklepów i restauracji w centrum Glasgow zostało zamkniętych. Pracownicy bali się bowiem o swoje bezpieczeństwo. Zdewastowano między innymi wejście do sklepu z gadżetami lokalnego rywala Rangers, czyli Celticu. Przednia szyba został zdewastowana przy pomocy kolorowego sprayu. Tuż przed drzwiami wejściowymi kibice załatwiali natomiast swoje potrzeby fizjologiczne.

Petardami w policjantów

Policja próbowała zapanować nad sytuacją. Na nic zdały się jednak pokojowe apele o rozejście się do domów. Ostatecznie kordon policjantów uzbrojonych w kaski i tarcze próbował rozproszyć kibiców i uniemożliwić im dalsze gromadzenie się w centrum. Mundurowych zaatakowano różnymi przedmiotami – rzucano w nich butelkami, szkłem, pachołkami drogowymi, a nawet petardami.

Bilans wieczoru: 27 aresztowanych, jedna urwana kończyna, kilkadziesiąt osób rannych i w tym kilku policjantów. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia mundurowych z uszkodzonymi zębami i złamanymi kończynami. “Zachowanie wielu uczestników zgromadzenia było haniebne i gorszące” – można było przeczytać w oświadczeniu policji. Głos zabrali także lokalni politycy, wyrażając oburzenie scenami, które ubiegły nie tylko Wielką Brytanię, ale i media w całej Europie. “Zwykli mieszkańcy Glasgow ponownie bali się wyjść ze swoich domów. Z powodu kibiców centrum miasta było strefą no-go” – stwierdził szkocki poseł Patrick Harvie.

Działacze Rangers wydali w poniedziałek oświadczenie, w którym zaznaczyli, że potępiają wszelkie formy wandalizmu. Jednocześnie zaznaczyli, że w zamieszkach uczestniczyła tylko garstka kibiców. W mediach społecznościowych trwa natomiast kłótnia między zwolennikami Rangers i Celticu. Ci pierwsi przypominają tym drugim, że także nie są święci i w przeszłości także zdarzało im się zaśmiecać miasto czy ścierać z policją. Nigdy nie uczynili jednak tego na taką skalę jak w niedzielę ci identyfikujący się z Rangers.

Apel o karne punkty dla Rangers

W mediach pojawił się nawet pomysł, by za zachowanie swoich kibiców Rangers zostali ukarani ujemnymi punktami na starcie nowego sezonu. “To, co zrobili fani było szokujące. Karę za ich postawę powinien ponieść sam klub, który w żaden sposób nie próbował zapobiec takiemu zgromadzeniu. Rangers muszą otrzymać karę finansową i ujemne punkty” – stwierdził jeden z mieszkańców cytowany przez dziennik Daily Record. Takowy scenariusz wydaje się jednak nieprawdopodobny, gdyż przepisy Szkockiego Związku Piłki Nożnej nie przewidują tego typu kary.

Źródło zdjęcia: The Scottish Sun

Okazuje się, że kłopoty mogą mieć też sami piłkarze Rangers. Do sieci wyciekło bowiem nagranie z szatni, gdzie drużyna świętowała mistrzostwo kraju. Kilku graczy zaśpiewało piosenkę, w której padają obraźliwe słowa pod adresem Irlandczyków, katolików i… samego papieża. Szkocka Policja wydała oświadczenie informujące o tym, że przygląda się materiałowi dowodowemu w tej sprawie.

Zamieszanie w centrum miasta przyćmiło nieco piłkarski sukces Rangers. Drużyna dowodzona przez Stevena Gerrarda sięgnęła po 55. mistrzostwo Szkocji w wielkim stylu, nie doznając w 38 meczach ani jednej porażki. The Gers uzbierali aż 102 punkty. Drugi w tabeli Celtic stracił do nich 22 oczka.

Komentarze