UEFA podjęła decyzję w sprawie meczu PSG – Basaksehir. Polacy w obsadzie sędziowskiej

Demba Ba
PressFocus Na zdjęciu: Demba Ba

Spotkanie Ligi Mistrzów pomiędzy Paris Saint-Germain i Istanbul Basaksehir zostanie dokończone w środę – oficjalnie potwierdziła Europejska Unia Piłkarska (UEFA). Poinformowano również, że mecz zostanie wznowiony przy udziale nowego zespołu sędziowskiego, w którym nie zabraknie polskich arbitrów.

Przypomnijmy, że wtorkowy mecz grupy H Ligi Mistrzów został przerwany kilkanaście minut po jego rozpoczęciu. Piłkarze tureckiego zespołu zarzucili sędziemu technicznemu Sebastianawi Coltescu rasistowskie zachowanie w stosunku do asystenta trenera Istanbul Basaksehir Pierre’a Webo. Rumuński arbiter, chcąc wskazać sędziemu głównemu osobę, która powinna jego zdaniem zostać ukarana żółtą kartką, kilkakrotnie użył sformułowania “czarny gość”, co wywołało wściekłość wśród zawodników tureckiego zespołu. Demba Ba kilkakrotnie pytał arbitra dlaczego użył takich słów, a następnie namówił swoją drużynę do opuszczenia murawy i zejścia do szatni. W geście solidarności z rywalami na podobny krok zdecydowało się Paris Saint-Germain.

Mimo trwających w kolejnych kilkudziesięciu minutach rozmów spotkanie ostatecznie nie zostało we wtorek wznowione. Turcy byli gotowi wrócić na murawę pod warunkiem, że sędzia techniczny zostanie odsunięty od udziału w tym meczu. Ostatecznie jednak podjęto decyzję, że mecz zostanie dokończony w środę o godzinie 18:55. Rywalizacja zostanie wznowiona od 14. minuty, a mecz poprowadzi nowy zespół sędziowski, w którego skład wejdzie trzech polskich arbitrów.

“Europejska Unia Piłkarska (UEFA) wie o incydencie podczas meczu Ligi Mistrzów między Paris Saint-Germain i Istanbul Basaksehir i przeprowadzi w tej sprawie dokładne dochodzenie. W piłce nożnej nie ma miejsca na rasizm i dyskryminację we wszystkich jej formach” – czytamy w oficjalnym komunikacie.

“UEFA – po rozmowach z obydwoma klubami – podjęła wyjątkowo decyzję, aby pozostałe minuty meczu rozegrać w środę z nowym zespołem sędziowskim. Godzina rozpoczęcia meczu ustalona została na 18:55” – dodano.

Jako sędzia główny mecz poprowadzi Holender Danny Makkelie. Na liniach asystować będzie mu jego rodak Mario Diks oraz polski sędzia Marcin Boniek. Sędzią technicznym będzie Bartosz Frankowski, natomiast w wozie VAR zasiądą dwaj Włosi Marco Di Bello i Maurizio Mariani. Sędzią rezerwowym wytypowany został Jakub Winklr.