Enrique Cerezo

Enrique Cerezo to hiszpański producent filmowy, który od 2003 roku pełni funkcję prezesa jednego z największych klubów La Ligi – Atletico Madryt.

fot. IMAGO / ZUMA Wire

Enrique Cerezo – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoEnrique Cerezo
Data urodzenia27 lutego 1948 roku
Miejsce urodzenia Madryt
NarodowośćHiszpania
Miejsce pracyAtletico Madryt
Stanowiskoprezes

Enrique Cerezo – wieloletni prezes Atletico

Enrique Cerezo rozpoczął pracę w filmie już w 1967 roku jako asystent kamerzysty. Na początku lat 90. założył własną firmę produkcyjną.

Cerezo jeszcze w XX wieku mocno współpracował z Atletico Madryt. Gdy Rojiblancos wrócili do najwyższej ligi w 2002 roku, Jesus Gil usunął się w cień, choć jego rodzina dalej de facto rządziła w klubie. To właśnie Gil zdecydował się mianować Cerezo prezesem madryckiej drużyny, doceniając jego wieloletnią i udaną współpracę.

Pierwsze lata Cerezo jako prezesa były chaotyczne. Klub miał problem z regularnymi awansami do europejskich pucharów, w czym nie pomagały stałe roszady na posadzie trenera. Stabilizacja przyszła dopiero, gdy w grudniu 2011 roku Cerezo postanowił zaufać byłemu piłkarzowi Atletico – Diego Simeone. Argentyński szkoleniowiec już od ponad dekady dowodzi drużyną, którą wreszcie wprowadził na szczyt krajowej piłki nożnej. Pod wodzą Cerezo jako prezesa i “Cholo” jako trenera, Rojiblancos sięgnęli po dwa mistrzostwa La Ligi, dwie Ligi Europy, dwa Superpuchary Europy, Puchar Hiszpanii oraz Superpuchar Hiszpanii. Dwukrotnie zagrali też w finale Ligi Mistrzów – oba mecze przegrali z odwiecznym rywalem zza miedzy, Realem Madryt.

Enrique Cerezo – aktualności