Tekst zawiera treści reklamowe | +18 | Obowiązuje regulaminLeague of Legends: zakłady bukmacherskie na esport


Na pewno niejednokrotnie słyszałeś już o League of Legends, jednej z najpopularniejszych gier wszechczasów, ale bardzo możliwe, że nie do końca wiesz, na czym ona polega i skąd wzięła się zdobyta przez nią sława.

Czytaj dalej, żeby poznać podstawowe informacje na temat zasad LoLa, najlepszych graczy, najbardziej prestiżowych turniejów i oczywiście zakładów. Większość polskich bukmacherów ma już w ofercie esport, więc jeśli tylko chcesz, to bez problemu możesz obstawiać zakłady na League of Legends!

Co to jest League of Legends?


LoL to niezwykle popularny przedstawiciel gatunku MOBA, czyli multiplayer online battle arena. Gra rozgrywa się właśnie na podzielonej na trzy główne aleje arenie. Na jej przeciwnych krańcach znajdują się bazy należące do poszczególnych, zazwyczaj pięcioosobowych drużyn, a podstawowe zadanie jest proste: zniszczyć bazę przeciwnika.

Gracze wcielają się w fantastyczne postaci o zróżnicowanych umiejętnościach. Każdy dostępny bohater, a jest ich sporo ponad stu, ma swój zestaw specjalnych ataków i statystyk. Charakteryzuje się również niepowtarzalnym wyglądem, który można dostosowywać dzięki udostępnianym przez studio Riot Games skórkom.

Aby wygrać, zawodnicy muszą opracować mądrą strategię, która połączy najmocniejsze cechy ich postaci. Poszczególni bohaterowie mają swoje silne i mocne strony oraz określone zadania w ramach określonej taktyki. Gracze dzielą się także zazwyczaj kontrolą nad trzema alejami oraz dżunglą pomiędzy nimi. Starają się nie dopuścić, aby przeciwnik zdominował którąkolwiek z alei i tym samym miał szansę przebicia się do bazy.

Zawodnicy nie są jednak na mapie sami. Każda aleja jest także wyposażona w wieże obronne, które automatycznie atakują przeciwników i stoją na drodze do bazy. Z niej regularnie wychodzą także oddziały stworków, które również mają za zadanie bronić alei przed wrogami.

Za zabijanie potworów przeciwnika gracze mogą otrzymać złoto, które następnie wydaje się w specjalnym sklepie, aby dokupić ekwipunek dla bohatera i zwiększyć swoje szanse na zwycięstwo. Jak widzisz gra wcale nie jest prosta, ale po kilku partiach lub obejrzanych meczach łatwo połapać się w podstawowym rytmie rozgrywki!

Krótka historia


League of Legends zostało wydane w 2009 i już po czterech latach uznano je w USA za pełnoprawny sport. Od 2011 roku regularnie odbywają się mistrzostwa sezonu. Podczas pierwszej tego typu imprezy pula nagród wyniosła 100 000 USD, a w 2019 roku było to już sporo ponad 2 000 000 USD! Po samej wartości imprezy widać, jak szybko League of Legends rozwija się jako esport.

Zasady gry


Na czym polega gra opisaliśmy już powyżej, ale oto podstawowe zasady w skrócie:

Tryby gry


Oto typowe tryby gry w League of Legends dostępne dla graczy:

Mapy


W grze są obecnie dostępne cztery mapy:

Jak obstawiać mecze League of Legends?


W tym celu będziesz oczywiście potrzebował konta u jednego z legalnych bukmacherów online działających w Polsce, ale o tym dalej. Na razie skupimy się na ogólnych poradach, które pomogą Ci się zorientować w świecie obstawiania LoL. Dalej omówimy najpowszechniejsze rodzaje zakładów na tę grę.
Jak mądrze obstawiać zakłady na League of Legends?

Rodzaje zakładów w League of Legends


Rzuć okiem na powszechnie oferowane przez bukmacherów rodzaje zakładów:

To oczywiście nie wszystko, czego możesz się spodziewać. W zależności od tego, jak ważne jest dane wydarzenie i jak dużą wagę bukmacher przywiązuje do esportu, na najpopularniejsze mecze League of Legends może sie pojawić sporo więcej zakładów.

Zakłady długoterminowe w League of Legends


Podobnie jak w przypadku pozostałych sportów i dyscyplin elektronicznych, również na League of Legends można obstawiać na dwa podstawowe sposoby.
Zakłady krótkoterminowe - polegają na obstawianiu na wydarzenie, którego rozstrzygnięcie nastąpi już niedługo, zwykle w ramach jednego spotkania. Mowa na przykład o postawieniu, że Origen wygra z Rogue w najbliższym meczu albo że w grze Racoon kontra eSuba suma map wyniesie więcej niż 2.5.
Zakłady długoterminowe - tutaj obstawia się na wydarzenie, które rozstrzygnie się za dłuższy okres i zazwyczaj wynik będzie się bazował na wielu meczach. Chodzi tutaj na przykład o zakład na to, kto wygra określony turniej albo całą ligę.

Gdzie obstawiać mecze League of Legends?


Jak zwykle na zakłady esportowe polecamy w szczególności poniższych trzech bukmacherów, którzy mają naprawdę szeroką ofertę:
Obstawiaj LoL w STS


Gdzie oglądać mecze League of Legends?


Jednym z najpopularniejszych miejsc w internecie, gdzie można oglądać mecze League of Legends jest Twitch. W Polsce możesz oglądać wybrane mecze także u bukmachera STS, który streamuje LoL, żeby ułatwić swoim graczom zakłady na żywo.

Zakłady na żywo


Mecze League of Legends można u polskich bukmacherów obstawiać także na żywo! To bardzo emocjonująca zabawa, ale pamiętaj, że może być także bardziej ryzykowna niż obstawianie przedmeczowe. W trakcie meczu kursy zmieniają się bardzo dynamicznie, a to tego buzuje adrenalina. To wszystko sprawia, że trudno się powstrzymać od nieprzemyślanych decyzji. Radzimy na początek poćwiczyć zakłady na żywo za małe stawki.

Najbardziej popularne rozgrywki


Obecnie istnieje 12 w pełni profesjonalnych lig League of Legends rozmieszczonych na różnych kontynentach. Za najbardziej prestiżowe uznaje się poniższe cztery:

Najbardziej prestiżowe turnieje


Do najważniejszych turniejów League of Legends należą między innymi poniższe:

Najlepsze drużyny


Na chwilę powstawania tego artykułu w najlepszej piątce światowego rankingu znajdowały się następujące drużyny:
  1. FunPlus Phoenix (Chiny).
  2. T1 (Korea Południowa).
  3. G2 Esports (Niemcy).
  4. Cloud 9 (USA).
  5. DragonX (Korea Południowa).

Warto zaznaczyć, że wśród graczy G2 Esports znajduje się najlepszy polski gracz League of Legends, czyli Jankos, ale o nim więcej poniżej!

Polacy a League of Legends


Za najlepszego zawodnika z naszego kraju powszechnie uznaje się właśnie Jankosa, czyli Marcina Jankowskiego. Gra on jako agresywny jungler i jest związany kontraktem z G2 Esports. Wygrał już z nimi między innymi LEC 2019 Spring i LEC 2019 Summer, a także Rift Rivals 2019 NA-EU i wiele więcej, regularnie zdobywa także nagrody indywidualne jak MVP na LEC 2019 Summer.

Kolejny ważny zawodnik to Selfmade, czyli Oskar Boderek, gra w europejskiej ekipie Fnatic, zajmującej obecnie ósme miejsce w światowym rankingu. Jako że reprezentuje te barwy dopiero od końcówki 2019 roku, póki co zdążył z nimi tylko zająć drugie miejsce w LEC 2020 Spring. Podobnie do Jankosa gra jako juggler. W elitarnej europejskiej lidze LEC występują jeszcze trzej Polacy, czyli Inspired, VandeR oraz Jactroll.

Już wiesz, którymi rodakami się zainteresować, jeśli chciałbyś wspierać drużynę mającą w swoich szeregach Polaka. Mamy nadzieję, że teraz lepiej rozumiesz League of Legends i jesteś gotowy na oglądanie i obstawianie tego esportu!


Obstawiaj LoL w STSSekcja esport:
Zakłady na esportCS:GO
League of LegendsDota 2
Rocket LeagueFIFA