Paulo Bento

Paulo Bento to portugalski trener, który pracował w czołowych klubach w swoim kraju. Co więcej, Bento ma też kilkuletnią przygodę z reprezentacjami Portugalii i Korei Południowej, które z sukcesami prowadził na najważniejszych imprezach. Aktualnie jest uważany za jednego z najpoważniejszych kandydatów do objęcia posady selekcjonera reprezentacji Polski.

Pablo Bento
fot. PressFocus

Paulo Bento – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoPaulo Bento
Data urodzenia20 czerwca 1969
Miejsce urodzenia Lizbona
NarodowośćPortugalia
Aktualny klubbez pracy
Wzrost1,74 m

Paulo Bento – początki kariery

Przed tym, jak Paulo Bento rozpoczął karierę trenerską, aktywnie uczestniczył w zawodowym futbolu, jako piłkarz. Bento grał na pozycji pomocnika, a jego umiejętności predysponowały go do występów w narodowej drużynie. Paulo Bento ma na swoim koncie 35 spotkań w dorosłej reprezentacji Portugalii. Występował w niej w latach 1992-2002.

Jako piłkarz Paulo Bento grał przede wszystkim w lidze portugalskiej. Tam w 2002 roku został mistrzem kraju w barwach Sportingu Lizbona. Co ciekawe, Bento występował również w SL Benfica. Poza Hiszpanią portugalski pomocnik grał w hiszpański Realu Oviedo w latach 1996-2000. W 2004 roku zdecydował się zakończyć piłkarską karierę, jako gracz Sportingu. Zaraz po tym zajął się trenowaniem grup młodzieżowych w tym klubie, a z czasem objął pierwszy zespół.

Paulo Bento jako zawodnik wygrał mistrzostwo Portugalii, ale do tej pory nie powtórzył tego wyczynu w roli trenera. Najbliżej tego sukcesu był wtedy, kiedy prowadził Sporting CP. Wówczas z tym klubem sięgnął po krajowy puchar i Superpuchar.

Sporting CP

Paulo Bento najpierw przez rok wdrażał się do pracy trenera pracując z młodzieżowymi grupami w Sportingu CP, żeby w 2005 roku objąć funkcję szkoleniowca pierwszego zespołu. Wówczas Bento było młodym trenerem, który stanął przed wielką szansą. Trzeba przyznać, że w tamtym czasie jawił się jako jeden z najlepszych szkoleniowców młodego pokolenia w Portugalii. To potwierdził pracą w Sportingu, z którym zdobył dwa puchary.

Co prawda Paulo Bento nie zdołał sięgnąć po mistrzostwo Portugalii, choć dwukrotnie był tego wyczynu bardzo blisko. W kampanii 2005/2006, jak i 2006/2007 jego podopieczni zdobyli wicemistrzostwo kraju. To skutkowało grą w Lidze Mistrzów. W tym czasie Paulo Bento zdobył doświadczenie na arenie krajowej, jak i międzynarodowej.

Portugalia

W 2010 roku Paulo Bento objął funkcję selekcjonera Portugalii. Pierwszy cel, jaki przed nim postawiono, to awans na Euro 2012. Jego reprezentanci zrealizowali zadanie, a następnie doszli do półfinału Mistrzostw Europy. Tam w spotkaniu 1/2 finału ulegli Hiszpanii po konkursie rzutów karnych. W 120 minutach meczu padł remis 0:0. Turniej Euro 2012 był dobrym prognostykiem przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata. 

Paulo Bento zachował posadę po Euro, a jego drużyna uzyskała kwalifikacje na mundial w Brazylii. Tam portugalska reprezentacja zawiodła na całej linii. Podopieczni Paulo Bento nie zdołali awansować do fazy pucharowej, co w kraju zostało odebrane jako wielka porażka. Po turnieju w 2014 roku Paulo Bento pożegnał się z funkcją selekcjonera.

Jako trener Portugalii poprowadził ten zespół w 47 meczach odnosząc 26 zwycięstw, 12 remisów i 9 porażek.

Po pracy z reprezentacją Portugalii Paulo Bento wrócił do futbolu klubowego. W 2016 roku otrzymał propozycję pracy w lidze portugalskiej. Jego przygoda z Cruzeiro trwała jednak tylko kilka miesięcy. W 17 meczach jego podopieczni odnieśli tylko 6 zwycięstw, co wiązało się ze zwolnieniem Bento. Następnie trafił on do greckiego Olympiacos, z którym sięgnął po mistrzostwo kraju w sezonie 2016/2017. W 40 meczach jego Olympiacos poniósł tylko 6 porażek.

Korea Południowa

W 2017 roku Paulo Bento opuścił Europę i przeniósł się do Chin. Tam przez pół roku prowadził Chongqing Lifan. Następnie po Mistrzostwach Świata 2018 objął funkcję selekcjonera reprezentacji Korei Południowej.

Jak na razie w Korei Południowej praca Paulo Bento odbierana jest pozytywnie. Pod jego wodzą drużyna awansowała na kolejne Mistrzostwa Świata w Katarze. Tym samym portugalski trener spełnił główny cel, który przed nim postawiono. W turnieju finałowym prowadzona przez niego drużyna dotarła do 1/8 finału, gdzie musiała uznać wyższość Brazylii. W fazie grupowej zdobyła cztery punkty w trzech meczach, odnosząc zwycięstwo nad Portugalią.

Z kadrą Korei Południowej pożegnał się z końcem 2022 roku. Aktualnie jest wymieniany w gronie najpoważniejszych kandydatów do zastąpienia Czesława Michniewicza na stanowisku selekcjonera reprezentacji Polski.

Pablo Bento – prowadzone drużyny

klubrozpoczęcie pracyzakończenie pracy
Sporting Lizbona20 października 20056 listopada 2009
reprezentacja Portugalii20 września 201011 września 2014
Cruzeiro Belo Horizonte16 maja 201625 lipca 2016
Olympiakos Pireus8 sierpnia 20166 marca 2017
Chongqing Lifan11 grudnia 201722 lipca 2018
reprezentacja Korei Płd.17 sierpnia 201831 grudnia 2022

Paulo Bento – aktualności