Mariusz Lewandowski

Mariusz Lewandowski to od kilku lat trener, choć w dużej mierze kojarzony jest z czasów gry w piłkę nożną. W samej reprezentacji Polski rozegrał kilkadziesiąt spotkań występując na turniejach Mistrzostw Świata i Euro. Lewandowski ma doświadczenie z prowadzenia klubów na poziomie 1. ligi i Ekstraklasy.

fot. PressFocus

Mariusz Lewandowski – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoMariusz Lewandowski
Data urodzenia17 maja 1979 roku
Miejsce urodzenia Legnica
NarodowośćPolska
Aktualny klubBruk-Bet Termalica Nieciecza
Wzrost1,84 m

Mariusz Lewandowski – początki kariery

To trener, który wywodzi się z boiska. Jak na razie Mariusz Lewandowski ma zdecydowanie bogatszą karierę piłkarską. To były zawodnik, który przez wiele lat występował w Szachtarze Donieck. W barwach tego klubu zdobywał najważniejsze trofea w Ukrainie, a także europejski puchar. W 2009 roku Szachtar z Lewandowskim w składzie zwyciężył Puchar UEFA.

Na swojej drodze zawodniczej Lewandowski mógł pobierać lekcje od wielu trenerów. W reprezentacji był prowadzony m.in. przez Pawła Janasa i Leo Beenhakkera. W klubie współpracował z Mircea Lucescu. To znani szkoleniowcy, którzy mieli spory wpływ na rozwój kariery Lewandowskiego.

Jako piłkarz Mariusz Lewandowski grał w środku pola. W reprezentacji Polski zadebiutował w 2002 roku, a ostatnie spotkanie dla kadry rozegrał 11 lat później. Generalnie w dorosłej reprezentacji Lewandowski wystąpił w 66 meczach, strzelając 5 bramek. Co istotne, był on reprezentantem Polski na dwóch najważniejszych turniejach: MŚ 2006 i Euro 2008.

To wychowanek Zagłębia Lubin, w którym to rozpoczynał karierę piłkarską. Co ciekawe, po latach wrócił do tego klubu w roli trenera. Poza Zagłębiem w Polsce Mariusz Lewandowski występował też w barwach Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski. Po zakończeniu piłkarskiej kariery kilka lat później zajął się trenowaniem drużyn piłkarskich.

Mariusz Lewandowski – prowadzone drużyny

klubrozpoczęcie pracyzakończenie pracy
Zagłębie Lubin28 listopada 201729 października 2018
Termalica Nieciecza8 stycznia 202013 grudnia 2021
Radomiak Radom25 kwietnia 202216 kwietnia 2023
Termalica Nieciecza1 lipca 2023

Zagłębie Lubin

W 2017 roku Mariusz Lewandowski od razu został rzucony na szerokie wody. Wówczas był trenerskim żółtodziobem, a mimo to otrzymał propozycję prowadzenia Zagłębia Lubin. Dla samego trenera było to wielkie wyróżnienie, bo to klub, z którym był związany od dziecka. 

Mariusz Lewandowski tym samym mógł zadebiutować jako trener w Ekstraklasie. Pierwszy sezon jego pracy został oceniony dość pozytywnie. Jego podopieczni znaleźli się w grupie mistrzowskiej, a koniec końców zakończyli sezon na siódmym miejscu. Trzeba jednak pamiętać, że Lewandowski dołączył do zespołu w trakcie tych rozgrywek. Pod koniec listopada przejął Zagłębie zastępując Piotra Stokowca.

Bruk-Bet Termalica Nieciecza

W 2018 roku Mariusz Lewandowski został zwolniony z Zagłębia, a jego kariera trenerska wyhamowała. Wrócił on do pracy dopiero po dwóch latach. W 2020 roku na jego angaż zdecydowała się Termalica Nieciecza. Tam trener Lewandowski osiągnął swój pierwszy znaczący sukces w roli szkoleniowca. W sezonie 2020/2021 jego podopieczni wywalczyli wicemistrzostwo 1. ligi. To oznaczało bezpośredni awans na boiska Ekstraklasy.

Mariusz Lewandowski rozpoczął sezon 2021/2022 w roli trenera Niecieczy, ale nie miał okazji, żeby go dokończyć. Po rundzie jesiennej klub zdecydował się na zwolnienie ówczesnego szkoleniowca ze względu na słabe wyniki. 

Radomiak Radom

W tym samym sezonie, w którym został zwolniony Mariusz Lewandowski znalazł on zatrudnienie w klubie Ekstraklasy. Na wiosnę kłopoty w tabeli zaczął mieć Radomiak Radom, co skutkowało zwolnieniem Dariusza Banasika. Jego miejsce zajął właśnie Lewandowski. Były reprezentant Polski dokończył rozgrywki 2021/2022, a następnie został potwierdzony na nadchodzący sezon w roli trenera Radomiaka. Pod jego wodzą klub z Radomia zakończył rozgrywki 2021/2022 na siódmej lokacie. W klubie z Radomia pracował do kwietnia 2023 roku, kiedy władze klubu zdecydowały się zastąpić go Constantinem Galcą.

Powrót do Niecieczy

Od początku sezonu 2023/24 ponownie rozpoczął pracę w Bruk-Becie Termalica Nieciecza.

Mariusz Lewandowski – aktualności