Stadion im. Floriana Krygiera (Polska, Szczecin)

Stadion im. Floriana Krygiera był jednym z najstarszych obiektów sportowych w Polsce. Po latach kibice Pogoni Szczecin doczekali się nowego stadionu, który stanie w miejscu starego. Planowo będzie to jeszcze w 2022 roku, a na trybunach będzie mogło zasiadać nawet 20 500 kibiców. Swoją nazwę zawdzięcza jednemu z ojców założycieli całego klubu, który przez pewien okres pełnił nawet funkcję trenera w szczecińskim klubie. Najważniejszy obiekt sportowy w mieście znajduje się w dzielnicy Pogodno.

fot. PressFocus

Stadion im. Floriana Krygiera – podstawowe informacje

KrajPolska
MiastoSzczecin
AdresMieczysława Karłowicza 28, 71-899 Szczecin
Data otwarcia16.05.2021
Pojemność8 900 (docelowo (20 500)
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekciePogoń Szczecin

Stadion im. Floriana Krygiera – dom Pogoni Szczecin

Nowy dom szczecińskiej Pogoni stanął w miejscu starego stadionu im. Floriana Krygiera, który znajdował się tu w latach 1925-2019. Po mistrzostwach Europy organizowanych w naszym kraju województwo zachodniopomorskie zostało daleko w tyle pod względem stadionu. Inne duże miasta miały zupełnie nowe obiekty lub solidnie zmodernizowane, podczas gdy w Szczecinie wciąż funkcjonowała przestarzała arena z minionego stulecia.

Do 1989 roku stadion był własnością klubu, ale później przejęło go miasto, a głównym zarządcą został Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Coraz częściej powracał temat przebudowy lub budowy nowego obiektu przy ul. Karłowicza. Klub nie mógł się jednak porozumieć z władzami miasta, bo obstawał przy budowie nowego stadionu, a otrzymywał propozycje modernizacji aktualnego. Ostatecznie w 2016 po wielu długich dyskusjach stanęło na budowie nowego obiektu w tej samej lokalizacji, który zakłada oddanie do dyspozycji kibiców trybuny z każdej z czterech stron boiska (wcześniej stadion nie był domknięty).

Ostatnim meczem na starym obiekcie była porażka gospodarzy 0:3 z Zagłębiem Lubin. Wraz z początkiem 2019 roku miasto Szczecin uwzględniło w budżecie budowę nowego stadionu i w marcu na dobre rozpoczęły się prace. Posuwają się one do przodu w szybkim tempie, co pozwoliło na oddanie dwóch trybun do użytku pod koniec 2020 roku. Rozebrano wtedy ostatnie fragmenty starych trybun i zdemontowano charakterystyczne maszty oświetleniowe. Nowe otwarcie zostało jednak przesunięte na maj 2021 ze względu na pandemię koronawirusa. Przypadło ono na ostatni mecz sezonu 2020/2021, a na żywo obejrzało je niewiele ok. 2100 osób.

Dziś główna trybuna składa się z pięciu kondygnacji. Uwzględniono w nich szatnie piłkarskie, pomieszczenia dla działaczy, dziennikarzy i trenerów, a także loże VIP i sale konferencyjne. Całkowity koszt budowy wyniósł ok. 370 milionów złotych.

Najważniejsze wydarzenia na Stadionie im. Floriana Krygiera

 • 16.05.2021, otwarcie nowego stadionu, Pogoń Szczecin – Raków Częstochowa 1:3
 • 22.07.2021, 2. runda el. Ligi Konferencji, Pogoń – NK Osijek 0:0
 • 25.07.2021, pierwsze ligowe zwycięstwo na nowym obiekcie, Pogoń – Górnik Zabrze 2:0
 • 27.11.2021, najwyższe zwycięstwo, Pogoń – Lechia Gdańsk 5:1
 • 13.02.2022, rekord frekwencji (8 100), Pogoń – Zagłębie Lubin 2:1 

Ciekawostki i dodatkowe informacje na temat Stadionu im. Floriana Krygiera

 • Jeszcze na początku 2007 roku był to największy stadion Ekstraklasy.
 • Nigdy nie było tutaj oficjalnych miejsc stojących. Przed obowiązkiem stworzenia krzesełek na trybunach zamontowano ławki.
 • W trakcie prac budowlanych pod starymi trybunami kilkukrotnie znajdowano niewybuchy z czasów wojny. Znaleziono również tunele, które kiedyś miały stanowić niemieckie schrony.
 • Stadionowy parking jest w stanie pomieścić ponad 700 samochodów i autobusów, a docelowo ta pojemność ma wzrosnąć do 850.
 • W pobliżu stadionu zbudowano Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży, w skład którego wchodzi pięć boisk treningowych. Wliczono je cały koszt inwestycji.
 • Po sezonie 2019/2020 zainstalowano nową podgrzewaną murawę wraz z systemem zraszaczy i przesunięto płytę boiska o kilkanaście metrów, żeby nie kolidowała z nowymi trybunami.
 • Na stadionie zamontowano nowoczesny telebim o powierzchni przekraczającej 16 metrów kwadratowych.
 • Sektory 11 i 12 przeznaczone są dla najbardziej zagorzałych kibiców Pogoni. Mówi się o nich “Piekiełko” lub “Młyn”.