Mecz otwarcia mistrzostw świata 2022

Mecz otwarcia MŚ 2022 w Katarze początkowo miał być dość nietypowy w porównaniu z poprzednimi mundialami i to z wielu powodów. Przede wszystkim miała w nim nie wystąpić drużyna gospodarzy, więc przed rozpoczęciem turnieju nie mogliśmy liczyć na oficjalną ceremonię otwarcia. FIFA jednak na ostatniej prostej przygotowań do imprezy postanowiła pójść po rozum do głowy. Poniżej znajdziesz wszystko, co związane ze startem mundialu.

Mistrzostwa świata 2022 – kiedy się zaczynają?

Przed nami wyjątkowy turniej, jakim jest mundial 2022. Pierwszy mecz zaplanowany jest na 20 listopada i to wtedy oficjalnie zaczynają się mistrzostwa świata. Start został więc przesunięty o jeden dzień, żeby uniknąć kolejnego odstępstwa od reguły (mecz otwarcia bez udziału gospodarzy), bo pierwszym zdecydowanie jest fakt, że MŚ odbywają się jesienią, a nie jak zwykle – latem. Mecz otwarcia rozegrany zostanie w niedzielę o 17:00, podczas gdy przeważnie dotychczas przypadał na piątkowy wieczór. Co więcej, w dzień rozpoczęcia mistrzostw rozgrywany był tylko jeden mecz, a w Katarze w pierwszej wersji ustaleń miały się odbyć aż cztery. FIFA zmodyfikowała jednak swój plan i w dzień otwarcia mistrzostw odbędzie się tylko jedno spotkanie – gospodarzy.

Mundial 2022. Mecz otwarcia

Wszyscy czekamy na mundial 2022. Rozpoczęcie gry na mistrzostwach poprzedzi ceremonia otwarcia, a w meczu otwarcia 20.11. zmierzą się reprezentacje Kataru i Ekwadoru. Dzięki temu FIFA zdecydowała się na kontynuację tradycji zapoczątkowanej przy okazji MŚ w Niemczech w 2006 roku. Od wtedy otwierające spotkanie należy do gospodarzy, a w poprzednich edycjach na starcie występowali obrońcy tytułu. Co należy zapamiętać, to fakt, że o godzinie 17:00 czasu polskiego rozlegnie się pierwszy gwizdek mistrzostw na obiekcie Al Bayt Stadium w miejscowości Al-Chaur. 

Data meczuGodzina (czasu polskiego)MiejsceKto zagraSędzia
20.11.2022 (niedziela)17:00Al Bayt Stadium, Al-ChaurKatar vs Ekwador?

Ceremonia otwarcia MŚ 2022

Uroczystym momentem na katarskim turnieju będzie ceremonia, która otworzy mundial 2022. Rozpoczęcie rozgrywek przypadnie Katarczykom i Ekwadorczykom, a przed ich meczem odbędzie się tradycyjna ceremonii otwarcia. Spodziewamy się, że w jej trakcie kibice usłyszą m.in. oficjalną piosenkę mistrzostw świata 2022. Na pewno nie zabraknie też maskotki mundialu w Katarze. Bez wątpienia możemy liczyć na mocną inaugurację. Gospodarze początkowo nie wzorowali się zatem mistrzostwami świata, a bardziej igrzyskami olimpijskimi, gdzie najpierw zaczynały się starty zawodników, a dopiero potem miała miejsce ceremonia. Ze względu na zmiany wprowadzone przez FIFA wszystko zostało zaplanowane tak, jak być powinno. Na początek ceremonia otwarcia MŚ 2022, a zaraz po niej spotkanie rozpoczynające mundial, w którym zmierzą się reprezentacje Kataru i Ekwadoru.

Katar vs Ekwador

Zanim zaczniemy najważniejszy turniej w piłce nożnej warto przygotować się na mundial 2022. Pierwszy mecz rozegra Katar z Ekwadorem, co będzie wielkim wydarzeniem zwłaszcza dla piłkarzy i kibiców z tego pierwszego kraju. W ciągu ostatnich kilku lat futbol w Katarze zrobił spory postęp i to głównie z myślą o mistrzostwach świata, na których będzie debiutował. Trudno umiejscowić potencjał reprezentacji gospodarzy na tle europejskich drużyn, ale o jej sile mogą nam co nieco powiedzieć jej ostatnie wyniki. Katar triumfował w Pucharze Azji w 2019 roku, gdzie okazał się lepszy w bezpośrednich pojedynkach od Japonii, Arabii Saudyjskiej czy Korei Południowej i zostawiając w tyle chociażby Australię. Bądź co bądź to drużyny posiadające ugruntowaną pozycję w światowej piłce, więc taki sukces dla Katarczyków na pewno wiele znaczy.

W ubiegłym roku jak równy z równym walczyli z kolei na mistrzostwach Ameryki Północnej i Środkowej, jako gość turnieju Gold Cup 2021. Wygrali swoją grupę i doszli do półfinału, gdzie minimalnie ulegli późniejszym triumfatorom – Stanom Zjednoczonym. Z ciekawością wypatrujemy, jak zaprezentują się w meczach o najwyższą stawkę i to przed własną publicznością. Naprzeciw nich stanie kadra Ekwadoru, która wraca na mundial po nieobecności w Rosji i ma coś do udowodnienia. Nie będzie tu zatem zdecydowanego faworyta i pozostaje czekać na wyrównany, emocjonujący mecz.

Mecze otwarcia na mundialach w XXI. wieku

Zaraz ruszają mistrzostwa świata 2022. Kiedy się zaczynają mecze, dla kibiców nie ma nic ważniejszego od śledzenia turnieju na bieżąco. Sprawdźmy to, jak wyglądały mecze otwarcia MŚ w ostatnich 20 latach.

  • Rosja vs Arabia Saudyjska 5:0 (2018)
  • Brazylia vs Chorwacja 3:1 (2014)
  • RPA vs Meksyk 1:1 (2010)
  • Niemcy vs Kostaryka 4:2 (2006)
  • Francja vs Senegal 0:1 (2002)

Z pewnością mecz otwarcia MŚ 2022 będzie bardzo emocjonujący. Czy Katar będzie w stanie stanąć na wysokości zadania i ogra wyżej notowanego przeciwnika? Na to pytanie odpowie nam niedługo startujący mundial 2022. Mecz otwarcia na ostatnich mistrzostwach był praktycznie formalnością, bo Rosjanie w Moskwie rozgromili Arabię Saudyjską, wbijając jej aż pięć bramek. Nie mamy nic przeciwko, żeby reprezentacja Polski w tym roku to powtórzyła!

Cztery lata wcześniej także gospodarze byli górą, gdy w São Paulo Brazylijczycy ograli Chorwatów, a także w 2006 roku, gdy Niemcy w Monachium pokonali Kostarykę. Wyjątkiem od tej reguły był mundial w Południowej Afryce, gdzie RPA na początek podzieliła się punktami z Meksykiem w Johannesburgu. Piłkarze “Bafana Bafana” byli bardzo blisko zwycięstwa, ale ostatecznie Meksykanie zdołali wyrównać. Jedno jest pewne. Z niecierpliwością odliczamy dni do startu mistrzostw świata 2022, a więc do meczu Kataru z Ekwadorem.

Sprawdź także: