Ajax lepszy w meczu liderów. Holendrzy w 1/8 finału

Lille - Ajax
Pressfocus Na zdjęciu: Lille - Ajax

Ajax pokonał Lille 2:1 (1:0) w rewanżowym meczu 1/16 finału Ligi Europy. Holendrzy pierwsze spotkanie również wygrali 2:1, dlatego awansowali do kolejnej fazy rozgrywek. Francuzi próbowali swoich szans, ale mieli problem z kończeniem akcji celnymi strzałami, dlatego odpadli z europejskich pucharów.

Lille czekało trudne zadanie, ale możliwe do zrealizowania. Musieli odrobić na wyjeździe stratę z pierwszego meczu, który to przegrali 1:2. Dobrze dysponowani w tym sezonie goście wierzyli w sukces, nie przypadkiem są bowiem liderami Ligue 1. Francuski zespół chciał rozpocząć spotkanie w najlepszy możliwy sposób – od zdobycia bramki. Strzał Xeki został wybity przez jednego z obrońców tuz sprzed linii bramkowej.

Gospodarze nie pozostawali bierni i również próbowali swoich szans. W 15. minucie udało im się objąć prowadzenie. Wtedy to piłkę z rzutu wolnego dośrodkował Dusan Tadic. W polu karnym dobrze był ustawiony Davy Klaasen, który uderzeniem głową pokonał golkipera i utrudnił Lille zadanie.

Francuska drużyna próbowała jeszcze przed przerwą doprowadzić do wyrównania, ale trudno jej było zdobyć bramkę, gdy tak zawodziła u niej skuteczność. W 29. minucie ich sytuacja omal nie stała się katastrofalna. Bardzo dobrą interwencję wykonał jednak Maignan, który wygrał pojedynek sam na sam z Renschem.

W drugiej połowie piłkarze Lille jeszcze częściej atakowali bramkę rywala. Ajax odpowiadał jednak ataki i dlatego w 52. minucie zawodnikom gości zdecydowanie zadrżały serca. Arbiter sprawdzał bowiem używając VARu, czy Holendrom nie należy się rzut karny. Goście mieli jednak szczęście i sędzia kazał kontynuować grę.

W 75. minucie w polu karnym Ajaxu przewrócił się Jonathan David, ale arbiter nakazał grać dalej. Po chwili skorzystał jednak z analizy VAR i przyznał gościom karnego. Do futbolówki ustawionej na jedenastym metrze podszedł będący w dobrej dyspozycji Yusuf Yazizci. Napastnik pewnie uderzył i doprowadził do wyrównania.

Gwóźdź do trumny

Pogoń za wynikiem zakończyła się dla Lille niepowodzeniem. W 88. minucie zabójczy atak, który odebrał gościom nadzieje, wyprowadzili zawodnicy Ajaxu. Wtedy to piłkę w pole karne wrzucił Tadic, futbolówkę głową do Neresa zgrał Brobbey, a Brazylijczyk z najbliższej odległości ustalił wynik meczu na 2:1.

Rewelacyjnie spisujący się zespół w Ligue 1 odpada zatem z Ligi Europy. Zawodnicy Lille przegrali oba spotkania z Ajaxem po 2:1. Holendrzy mogą za to świętować awans do kolejnej fazy rozgrywek.