Stade Francis-Le Blé (Francja, Brest)

Stade Francis-Le Blé to obiekt położony we francuskim mieście – Brest. Zarządzają nim władze miasta, a swoje mecze domowe rozgrywa tutaj zespół Stade Brestois 29. Stadion zlokalizowany jest dokładnie w północno-wschodniej części Brestu, niewięcej niż dwa i pół kilometra od centrum miasta i dworca głównego. Oficjalne otwarcie miało miejsce w 1922 roku, więc siłą rzeczy kilkukrotnie był odnawiany. Obecnie może pomieścić ponad 15 tysięcy kibiców.

Stade Francis-Le Blé – podstawowe informacje

KrajFrancja
MiastoBrest
Adres26 Rue de Quimper, 29200 Brest, Francja
Data otwarcia09.02.1923
Pojemność15 197
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieStade Brestois 29

Stade Francis-Le Blé – dom Stade Brestois 29

Nazwa Stade Francis-Le Ble pochodzi od nazwiska byłego burmistrza Brestu, który zmarł 1982 roku. Wtedy to stadion przejęły władze miasta i został on pośmiertnie upamiętniony. Natomiast wcześniej od powstania przez 60 lat nazywał się Stade de l’Armoricaine. Wtedy był to raczej skromny stadion, na którym mecze mogło oglądać maksymalnie 1800 osób. Coraz lepsze wyniki pozwoliły zrodzić się nowym planom, co do rozbudowy stadionu. Wraz ze zmianą nazwy wprowadzono też pierwsze poważne zmiany w infrastrukturze. Zbiegło się to w czasie z awansem Stade Brestois do najwyższej klasy rozgrywkowej, więc w tamtym czasie pojemność zwiększono do 10 000 widzów.

Od 2010 roku znajdują się tutaj cztery trybuny: Credit Mutuel Arkea, Foucauld, Route de Quimper i Plein Ciel. Pozwoliło to zwiększyć maksymalną frekwencję, a koszt całego przedsięwzięcia miał się zamknąć w 6 milionach euro. W trakcie tamtej gruntownej przebudowy przeprowadzano liczne prace wykopowe, odnajdywano niewybuchy z okresu II wojny światowej, przez co finalizacja budowy często była odkładana w czasie.

Obiekt mieści się w dzielnicy o nazwie Saint Marc, więc fani Stade Brestois mogą być mogą być bardzo zadowoleni z faktu, że na stadion z centrum można się dostać w zaledwie 30 minut spacerem z centrum Brestu. Dodatkowo mają możliwość podjechania pod sam Stade Francis-Le Ble różnymi liniami autobusowymi, a niedaleko znajdują się też przystanki tramwajowe, które są dobrze skomunikowane. Wokół obiektu kursują dwie linie, które pozwalają się dostać z okolic dworca na boisko w 10 minut.

Najważniejsze wydarzenia na Stade Francis-Le Blé

  • 03.08.1979, pierwszy mecz w najwyższej lidze krajowej, Stade Brestois 29 – FC Sochaux 1:2
  • 01.12.1979, pierwsze zwycięstwo w najwyższej lidze krajowej, Stade Brestois – Olympique Lyon 5:1
  • 08.08.1986, rekord frekwencji (21 842), Stade Brestois – Olympique Marsylia 0:0
  • 05.03.2015, ćwierćfinał Pucharu Francji, Stade Brestois – AJ Auxerre 0:0 (2:4 w rz.k.)

Ciekawostki i dodatkowe informacje na temat Stade Francis-Le Blé

  • Choć obiekt nigdy nie był areną zmagań dorosłej reprezentacji Francji, to rozegrano tu kilkanaście spotkań młodzieżowych drużyn narodowych.
  • W celu dostosowania się do warunków gry w Ligue 1 zadbano na stadionie o hybrydową nawierzchnię boiska.
  • Kiedy Stade Brestois awansowało do Ligue 2 w 2004 roku pojawił się pomysł budowy zupełnie nowego stadionu. Miał on spełniać najwyższe wymagania UEFA i stanąć w dzielnicy handlowo-usługowej, ale ostatecznie porzucono ten projekt.