Osasuna Pampeluna

Osasuna Pampeluna

La Liga

Osasuna Pampeluna to hiszpański klub piłkarski występujący w La Liga. Przedstawiamy podstawowe informacje, statystyki, aktualny skład i najświeższe wiadomości na temat Los Rojillos.

Osasuna Pampeluna – podstawowe informacje

Rok założenia: 1920

Przydomek: Los Rojillos

Barwy: czerwono-granatowe

Adres:
Estadio El Sader Carretera Aranguren, s/n 31001 Pamplona

Fax:
(9 48) 15 16 55

Telefon:
(9 48) 15 26 36

Strona: :
osasuna.es

Prezes:
Luis Sabalza

Menedżer:
Jagoba Arrasate

Stadion:
El Sadar

Pojemność:
18,375

Sukcesy

Aktualności klubowe

Osasuna Pampeluna – wyniki i terminarz

Osasuna Pampeluna – skład i statystyki piłkarzy

Najlepsi strzelcy klubu w La Liga

Osasuna Pampeluna – historia klubu

Club Atletico Osasuna jest zespołem z niespełna 200-tysięcznego miasta Pampeluna, zlokalizowanego w północnej części Hiszpanii. Klub ze stolicy prowincji Nawarra najwięcej sezonów spędził w Primiera Division oraz na drugim poziomie zmagań. Osasuna Pampeluna rozpoczęła swoją działalność 20 października 1920 roku, a pomysłodawcą nazwy był Benjamin Andoian Martinez. Najważniejszymi osiągnięciami w historii klubu są dotarcie do półfinału rozgrywek o Puchar UEFA oraz gra w 1/2 finału Pucharu Króla Hiszpanii. 

CA Osasuna rozgrywa swoje mecze na Estadio El Sadar, który został oddany do użytku w 1967 roku. Na trybunach obiektu może zasiadać 23,576 widzów. Warto dodać, że w momencie otwarcia pojemność stadionu wynosiła 25 tysięcy, w tym zaledwie siedem tysięcy siedzących. Osasuna Pampeluna znana jest pod przydomkiem Los Rojillos/Gorritxoak, czyli Mali Czerwoni. Klub posiada czerwono-granatowe barwy i takie stroje przywdziewają piłkarze Osasuny w spotkaniach domowych. 

Ważne wydarzenia

W 1928 roku CA Osasuna stała się klubem zawodowym, a w kolejnym roku zadebiutowała w hiszpańskich rozgrywkach ligowych na trzecim poziomie zmagań. Sezon 1929/30 był jedynym w historii klubu, w którym drużyna występowała na czwartym szczeblu rozgrywkowym. Po kampanii 1931/32 Los Rojillos po raz pierwszy awansowali do Segunda Division, czyli na zaplecze elity. W sezonie 1935/36 Osasuna zadebiutowała w Primera Division, zajmując dwunaste miejsce. Kolejne sezony w najwyższej klasie rozgrywkowej CA Osasuna rozegrała już po drugiej wojnie światowej, a w kampanii 1957/58 zajęła piąte miejsce na koniec zmagań. 

Od sezonu 1977/78 Osasuna rywalizuje wyłącznie w elicie lub na drugim szczeblu rozgrywkowym. W latach 1980-94 Los Rojillos spędzili w Primera Division nieprzerwanie czternaście sezonów, a w kampanii 1987/88 wyrównali najlepsze dotąd  piąte miejsce. Na początku XXI wieku Osasuna powtórzyła najdłuższą serię czternastu sezonów z rzędu w elicie. W kampanii 2004/05 klub po raz pierwszy doszedł do finału Pucharu Króla Hiszpanii, ale przegrał po dogrywce z Realem Betis. Sezon 2005/06 Osasuna zakończyła w lidze na czwartym miejscu – najlepszym w historii klubu. 

CA Osasuna w europejskich pucharach

Ekipa z Pampeluny zadebiutowała na arenie międzynarodowej  w sezonie 1985/86. Wówczas CA Osasuna odpadła w drugiej rundzie eliminacji do Pucharu UEFA. Znacznie lepiej zaprezentowali się popularni Mali Czerwoni w edycji 1991/92 tych rozgrywek, gdyż doszli do 1/8 finału, ulegając w dwumeczu Ajaxowi Amsterdam. Kolejna przygoda z Pucharem UEFA zakończyła się dla Osasuny jeszcze szybciej niż dwa poprzednie podejścia. W kampanii 2005/06 klub odpadł już w pierwszej rundzie eliminacji.

Sezon 2006/07 był najlepszy w historii dla Osasuny, jeśli chodzi o zmagania w Europie. Zespół z Pampeluny zagrał premierowo w eliminacjach Ligi Mistrzów, lecz musiał uznać wyższość Hamburgera w 3. rundzie. W tym samym sezonie Osasuna grała w fazie grupowej Pucharu UEFA i zajęła drugie miejsce. Potem Los Rojillos spisywali się zaskakująco dobrze w fazie pucharowej, gdzie doszli do półfinału tych rozgrywek.  W 1/2 zmagań Mali Czerwoni zostali powstrzymani w dwumeczu przez Sevillę. 

Polacy w Osasunie

W Osasunie występowało  dotychczas pięciu polskich zawodników. Prawdziwa kolonia biało-czerwonych zgromadziła się w tym klubie w pierwszej połowie lat 90, a w pewnym momencie w zespole było jednocześnie trzech Polaków. XX w. W latach 1989-95 graczem ekipy z Pampeluny był Jan Urban, który strzelił w tym czasie dla klubu 27 goli. W 1992 r. ekipę  Los Rojillos zasilił Roman Kosecki, który po roku gry odszedł do Atletico. Od 1993 do 1995 roku piłkarzem Osasuny był Ryszard Staniek, a w latach 1994-1996 Jacek Ziober. Ostatnim Polakiem, który występował w ekipie z Pampeluny, był Mirosław Trzeciak w latach 1999-2002.