Azjatycka Konfederacja Piłkarska (AFC)

Azjatycka Konfederacja Piłkarska (AFC) to jedna z sześciu kontynentalnych konfederacji piłkarskich włączonych w skład FIFA. Powstała w 1954 roku i zrzesza obecnie 47 krajowych federacji. Od 2013 roku funkcję prezydenta AFC pełni Salman bin Ibrahim al-Khalifa.

Patrice Motesepe, fot. IMAGO / Pius Koller

AFC – podstawowe informacje

Pełna nazwaAzjatycka Konfederacja Piłkarska
Skrócona nazwaAFC
Data założenia7 maja 1954 roku
SiedzibaManila
PrezesSalman bin Ibrahim al-Khalifa

AFC – nadzór azjatyckiej piłki nożnej

Azjatycka Konfederacja Piłkarska powstała 7 maja 1954 roku. Podczas spotkania założycielskiego obecni byli reprezentanci 12 państw: Afganistanu, Birmy, Filipin, Hongkongu, Indii, Indonezji, Japonii, Korei Południowej, Pakistanu, Republiki Chińskiej, Singapuru i Wietnamu Południowego. Obecnie w AFC znajduje się aż 47 krajowych federacji. Jedną z nich jest Australia. Choć kraj ten, rzecz jasna, nie znajduje się w Azji, przeniesiono go ze strefy Oceanii w 2006 roku.

To pod egidą Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej organizowane są takie turnieje, jak Puchar Azji, Azjatycka Liga Mistrzów czy Puchar AFC. Żaden z krajów zjednoczonych w AFC nie wygrał nigdy mistrzostwa świata. Najwięcej udziału na mundialach mają zaś Korea Południowa (10), Japonia (6), Arabia Saudyjska (5) oraz Iran (5).

Od 2013 roku funkcję prezydenta Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej pełni Salman ibn Ibrahim al-Chalifa pochodzący z Bahrajnu.