Ranking najbogatszych klubów świata po koronawirusie

Real Madryt - FC Barcelona
Real Madryt - FC Barcelona fot. Anadolu Agency/Hepta/Sport Pictures

Wartość rynkowa klubów piłkarskich nie zawsze idzie w parze z wynikami sportowymi. Ranking najbogatszych klubów świata jest jednak nadal bardzo ciekawym zestawieniem dla kibiców z całego świata. Sprawdzamy jak wygląda najnowsza klasyfikacja i na kim koronawirus odbił się najbardziej.

Czytaj dalej…

Dominacja Realu i pościg Barcelony

Według rankingu przygotowanego przez firmę Brand Directory to Real Madryt i FC Barcelona są obecnie najbogatszymi klubami piłkarskimi na świecie. Co ciekawe Królewscy mimo zdobycia mistrzostwa Hiszpanii stracili na wartości aż 14%. Klub ze stolicy Madrytu wyceniony został na 1,419 miliarda euro. Spadek wartości Realu w dużym stopniu wykorzystała FC Barcelona. Katalończycy urośli o niemal 1,5% do wartości 1,413 milarda euro. Oznacza to, że oba kluby dzieli różnica zaledwie sześciu milionów euro. Przy tak ogromnych kwotach jest to różnica minimalna.

Premier League za plecami La Liga

Kolejne 3 miejsca w rankingu zajmują przedstawiciele angielskiej Premier League. W okresie “covidowym” na swojej wartości zyskał Liverpool. Ma to z pewnością związek z wywalczonym przez the Reds tytułem mistrza Anglii. Sukcesy Jurgena Kloppa i jego podopiecznych dały Liverpoolowi wzrost wartości o 6%. The Reds tym samym wskoczyli w rankingu na 4 miejsce. Wynik tym lepszy, że większość angielskich klubów traci na swojej wartości. Jest tak w przypadku obu drużyn z Manchesteru. Trzeci w rankingu Man United, mimo wywalczenia awansu do Ligi Mistrzów, stracił niemal 11% wartości. Tym samym zanotował spadek w rankingu wymieniając się miejscami z Barceloną. Podobne spadki odnotował ich lokalny rywal, czyli zespół City. Drużyna Pepa Guardioli zachowała jednak w klasyfikacji 5 pozycję z wartością 1,124 miliarda euro.

Bayern i Arsenal z największymi spadkami

Największy spadek z zespołów pierwszej dziesiątki rankingu zanotował Bayern Monachium. Klubowi Roberta Lewandowskiego nie pomogło ani wywalczenie kolejnego mistrzostwa Niemiec, ani całkiem dobre występy w Champions League. Spadek wartości o niemal 20%, sprawił że Bawarczycy są wyceniani już “tylko” na niewiele ponad miliard euro, a dokładnie na 1,056 mld eur.

Niewiele mniej stracił także Arsenal Londyn. Kanonierzy spadli w rankingu z 8 na 9 pozycję, tracąc na wartości ponad 18%. Ich obecna wycena to 719 milionów euro.

Słabsze wyniki lokalnego rywala wykorzystał Tottenham. Koguty pod wodzą Jose Mourinho minimalnie zyskali na wartości o 3,3%. W czołowej 10 utrzymał się inny zespół z Londynu, czyli Chelsea. The Blues zanotowali minimalny spadek wartości i są obecnie wyceniani na 949 milionów euro.

Pierwszą 10 rankingu uzupełnia jeszcze PSG. Co ciekawe zespół ze stolicy Francji, mimo wstrzymania rozgrywek Ligue 1 nadal zdołał poprawić swoje wyniki. Jest obecnie wyceniany na 966 milionów euro. W rankingu przełożyło się to na 7 miejsce kosztem Chelsea Londyn.

Najbogatsze kluby Świata  Wartość (w mln eur)
Real Madryt 1,419
FC Barcelona 1,413
Manchester United 1,314
Liverpool 1,262
Manchester City 1,124
Bayern Monachium 1,056
PSG 966
Chelsea Londyn 949
Tottenham Hotspur 783
Arsenal Londyn 719

Kto poza pierwszą 10?

Do pierwszej 10 rankingu bezskutecznie dobijają się zespoły z Serie A. Juventus Turyn uplasował się na 11 pozycji a Inter Mediolan zajmuje 14 lokatę.
Warto jeszcze odnotować, że najszybciej zarabiającymi zespołami w Europie są FC Koln, Leicester City i RB Lipsk. Wszystkie 3 kluby urosły w ciągu ostatniego roku o ponad 40%.

Źródło: Brand Directory

Komentarze