Polacy nie klęknęli. Inny gest Biało-Czerwonych

Reprezentacja Polski
Grzegorz Wajda Na zdjęciu: Reprezentacja Polski

W ostatnim dniach sporo emocji wzbudzała kwestia możliwego zachowania piłkarzy reprezentacji Polski przed środowym meczem na Wembley z Anglią. Ostatecznie podjęli decyzję o zajęciu neutralnego i apolitycznego stanowiska wobec inicjatywy Black Lives Matter.

Inicjatywa Black Lives Matter, która jest bardzo popularna w Anglii, ma na celu walkę z rasizmem i zapewnienie równouprawnienia czarnoskórym. Przed meczami w ramach Premier League niemal wszyscy zawodnicy przyklękają, co ma wyrazić poparcie inicjatywy. Podobna sytuacja ma miejsce przed meczami reprezentacji Anglii, choć przeciwnicy sami decydują czy przyklękną przed meczem, czy też nie.

Przed środowym spotkaniem eliminacji Mistrzostw Świata reprezentanci Polski na to się nie zdecydowali, ale zaprezentowali inny gest – wskazali na umieszczony na rękawkach napis “UEFA Respect”. Symbolizuje on prowadzoną przez Europejską Unię Piłkarską (UEFA) kampanię przeciwko rasizmowi, ksenofobii i nietolerancji.

Komunikat Polskiego Związku Piłki Nożnej

“Polski Związek Piłki Nożnej informuje, że piłkarze reprezentacji Polski przed meczem z Anglią na Wembley zajęli neutralne i apolityczne stanowisko wobec inicjatywy „Black Lives Matter”. Jednocześnie podkreślamy, że wszyscy reprezentanci Polski są solidarnie przeciwni wszelkim przejawom rasizmu i nietolerancji. PZPN w swoich statutowych działaniach i powinnościach zawsze kierował się otwartością, przestrzeganiem zasad równości, tolerancji i równouprawnienia wobec wszystkich ludzi, niezależnie od ich miejsca zamieszkanie, koloru skóry, wyznania oraz poglądów politycznych.

Aby wyrazić swój sprzeciw, reprezentanci Polski przed pierwszym gwizdkiem meczu z Anglią wskazali na zamieszczony na lewym rękawie koszulki napis „UEFA Respect”, który nawiązuje do prowadzonej przez europejską federację kampanii przeciwko rasizmowi, ksenofobii i nietolerancji.”

Komentarze