Piotr Nowak

Piotr Nowak to były reprezentant Polski, który następnie zajął się trenowaniem. Nowak karierę szkoleniowca rozpoczynał w USA, ale następnie kontynuował ją w Polsce. Ma on w swoim dorobku m.in. pracę z reprezentacją Stanów Zjednoczonych, a także prowadzenie drużyn Ekstraklasy.

fot. PressFocus

Piotr Nowak – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoPiotr Nowak
Data urodzenia5 lipca 1964
Miejsce urodzenia Pabianice
NarodowośćPolska
Aktualny klubbrak klubu
Wzrost1,70 m

Piotr Nowak – kariera

Jako piłkarz Piotr Nowak jest wychowankiem klubu Włókniarz Pabianice. Następnie zawodnik ten występował w GKS Bełchatów i Zawiszy Bydgoszcz. Jeśli chodzi o polską ligę, to właśnie w Bydgoszczy Nowak rozegrał najwięcej meczów. W 1990 roku wyjechał do zagranicznych lig. Najpierw przez dwa lata grał w tureckim Bakırköyspor, a następnie BSC Young Boys i Dynamo Drezno. Najdłuższy czas spędził w niemieckim TSV 1860 Monachium. Tam Piotr Nowa grał w latach 1994-1998.

Po przygodzie z Bundesligą Piotr Nowak przeniósł się do USA. W MLS reprezentował barwy Chicago Fire, w którym grał do 2002 roku. W tym czasie wystąpił w 114 meczach i zdobył 26 goli. Już wtedy dał się poznać w USA z dobrej strony, dlatego dwa lata później Nowak rozpoczął karierę trenerską. Jego pierwszym klubem w roli szkoleniowca było D.C. United. To właśnie z tą drużyną, jako trener, wygrał MLS w sezonie 2003/2004. Poza tym triumfował też w rozgrywkach Supportes Shield. W zasadzie to jedyne trofea, które ma w swoim dorobku Piotr Nowak.

W kolejnych latach Piotr Nowak związany był z futbolem na terenie Stanów Zjednoczonych. Prowadził m.in. samodzielnie kadrę U-23, a następnie był asystentem Boba Bradleya.

Piotr Nowak – prowadzone drużyny

klubrozpoczęcie pracyzakończenie pracy
Reprezentacja USA U-231 stycznia 200728 maja 2009
Philadelphia Union28 maja 200913 czerwca 2012
Lechia Gdańsk8 stycznia 201626 września 2017
Jagiellonia Białystok31 grudnia 202110 czerwca 2022

USA

Piotr Nowak swoje trenerskie kompetencje potwierdził w D. C. United, z którym zdobył mistrzostwo kraju. W klubie z Waszyngtonu pracował do 2006 roku. Później otrzymał propozycję prowadzenia kadry USA do lat 23. Tam polski szkoleniowiec mógł się wykazać w latach 2007-2009.

Jako szkoleniowiec D.C. United Nowak poprowadził zespół w 94 meczach. W tym czasie odniósł 42 wygrane, 27 remisów i 25 porażek.

Po przygodzie z reprezentacją USA Piotr Nowak przejął stery w klubie Philadelphia Union. Tam pełnił funkcję kierowniczą, a także trenerską. W 2012 roku pożegnał się z tym klubem w atmosferze skandalu i zarzutów z obu stron. Jako szkoleniowiec Philadelphia Union zwyciężył 21 spotkań. W pozostałych meczach zaliczył 30 remisów i 24 porażki. Od strony sportowej był to znacznie mniej udany czas aniżeli w D.C. United.

Antigua i Barbuda

Po tym, gdy kariera trenerska Piotra Nowaka w USA została zatrzymana, otrzymał on propozycję prowadzenia reprezentacji Antigua i Barbuda. Od 2014 roku Nowak był nie tylko selekcjonerem, ale też koordynatorem całego projektu. W roli trenera tej reprezentacji funkcjonował do 2016 roku.

Lechia Gdańsk

W 2016 roku Piotr Nowak po raz pierwszy pojawił się w Polsce w roli szkoleniowca. Na jego angaż zdecydowała się Lechia Gdańsk. W pierwszym sezonie jego podopieczni zajęli piąte miejsce. Lepiej było w kolejnym roku, bo tym razem Lechia Gdańsk zakończyła Ekstraklasę na czwartej pozycji. Aspiracje w klubie były coraz wyższe, a we wrześniu 2017 roku Piotr Nowak został przesunięty na funkcję dyrektora sportowego. Po kilku miesiącach sprawowania tego urzędu w styczniu 2018 roku odszedł z klubu.

Jagiellonia Białystok

Przez kilka lat Piotr Nowak był nieaktywny jako trener. Co prawda angażował się w projekty edukacyjne FIFA, co nie zmienia faktu, że nie trenował żadnego klubu. Podczas EURO 2020 był ekspertem TVP, a także Kanału Sportowego, czym przypomniał o sobie prezesom polskich klubów. Pod koniec 2021 roku, w przerwie między rundą jesienną a wiosenną otrzymał propozycje pracy w Jagielloni Białystok. Tym samym Piotr Nowak ponownie wrócił do trenowania ekstraklasowego zespołu.

Piotr Nowak z Jagiellonią Białystok związał się umową do końca czerwca 2023 roku. Wcześniej media wiązały go m.in. z objęciem funkcji selekcjonera reprezentacji Polski po Paulo Sousie. W pierwszym sezonie pracy w Białymstoku poprowadził drużynę do zajęcia 12. miejsca w tabeli, co było wielki rozczarowaniem. Przez długi czas Jagiellonia zaangażowana była w walkę o utrzymanie w Ekstraklasie. Ostatecznie z klubem pożegnał się w sierpniu 2022 roku.

Piotr Nowak – aktualności