Jarosław Zadylak

Jarosław Zadylak ma za sobą wiele lat grania i ponad 300 występów na szczeblu centralnym w Polsce. Jako zawodnik występował na pozycji obrońcy, a po zakończeniu gry zdecydował się szkolić młodzież i pracować jako trener w niższych klasach rozgrywkowych. Na początku 2020 roku powrócił do Tychów, gdzie został koordynatorem grup młodzieżowych i trenerem rezerw. W razie potrzeby przejmuje obowiązki trenera w I zespole GKS-u Tychy.

fot. PressFocus

Jarosław Zadylak – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoJarosław Zadylak
Data urodzenia11.05.1973
Miejsce urodzeniaTychy, Polska
NarodowośćPolska
Aktualny klubGKS Tychy
Waga76 kg
Wzrost182 cm

Jarosław Zadylak – kariera

Jarosław Zadylak ma za sobą kilkanaście lat gry jako obrońca. Swoją przygodę z piłką rozpoczynał w Tychach, gdzie się urodził. To tam trenował w juniorskich zespołach GKS-u, a następnie, jeszcze nie będąc pełnoletnim zawodnikiem, przebił się do pierwszego składu. Gdy przechodził do Górnika Zabrze, grającego w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce, miał już na koncie ponad 60 występów w seniorskiej piłce. Tam najlepszym osiągnięciem było 5. miejsce w I lidze. Później miał epizod w II-ligowej Lechii Gdańsk, aby następnie przejść do klubu o nazwie GKS Grunwald Ruda Śląska. Tam występował w latach 1997-2000, ale po spadku drużyny do III-ligi Zadylak odszedł do Polonii Bytom, więc cały czas figurował w II lidze.

Jarosław Zadylak – prowadzone drużyny

klubrozpoczęcie pracyzakończenie pracy
Spójnia Landek15.10.201321.11.2016
RKS Grodziec30.11.201607.12.2017
LKS Drzewiarz05.01.201812.12.2019
GKS Tychy (rezerwy)31.07.202007.04.2022
GKS Tychy08.04.202230.06.2022

Lata doświadczeń w II lidze

Szybko zmienił otoczenie i wybrał Szczakowiankę Jaworzno, która dobrze sobie radziła poziom niżej. Z nią zajął 1. miejsce w III lidze, dzięki czemu klub awansował do II ligi. Jako beniaminek Szczakowianka zakończyła sezon na 3. miejscu, co dało jej prawo do gry w barażach. W dwumeczu wygrali 2:1 z RKS-em Radomsko i awans do I ligi stał się faktem. Po jednym sezonie zespół z Jaworzna musiał się jednak pożegnać z rozgrywkami. 13. miejsce skutkowało ponowną grą w barażach, tylko że tym razem o utrzymanie. Drużyna musiała jednak uznać wyższość Świtu Nowy Dwór Mazowiecki.

Lata 2004-2006 spędził w Piaście Gliwice, który w II lidze raczej skupiał się na walce o utrzymanie. Najlepszym wynikiem było 8. miejsce w środku tabeli, a wraz z początkiem 2007 roku Jarosław Zadylak wrócił w rodzinne strony. GKS Tychy był wtedy jednym z najmocniejszych zespołów w IV lidze i po 1,5 roku udało im się awansować do nowej II ligi. W 2010 roku skończył z profesjonalną grą w piłkę i kopał jeszcze w klasach okręgowych w Leśniku Kobiór i w Czarnych Piasek. Postanowił jednak zrobić papiery trenerskie i dalej czynnie działać w futbolu.

Początki trenerskiego fachu

W kwietniu 2011 został asystentem Rafała Góraka w II-ligowym GKS-ie Tychy, ale gdy zespołowi nie udało się wywalczyć awansu, szybko nastąpiła zmiana warty. Jako pierwszy trener początkowo funkcjonował w zespołach okręgówki – Czarni Piasek i KS Żory. W październiku 2013 objął IV-ligową Spójnię Landek. Zespół był w trudnej sytuacji i spadł do okręgówki, ale Zadylak od razu zdołał z nim awansować z powrotem. Następnie zajął wysokie 5. miejsce w rozgrywkach jako beniaminek, ale w sezonie 2016/2017 nie szło już tak dobrze i trener pożegnał się z zespołem.

Kolejnym przystankiem w pracy szkoleniowca był RKS Grodziec, z którym także udało mu się zająć 5. miejsce w IV lidze. W połowie sezonu 2017/2018 drogi Zadylaka i grodzieckiego klubu się jednak rozeszły. Wraz z początkiem 2018 podjął pracę w LKS Drzewiarz Jasienica, który bił się o awans do III ligi. Klub zakończył jednak sezon na 2. miejscu i musiał obejść się smakiem. To i półfinał regionalnego Pucharu Polski były największymi sukcesami trenerskimi Zadylaka. Po tym epizodzie wrócił do Tychów, gdzie został koordynatorem grup młodzieżowych. Przez kilka miesięcy znów pełnił rolę asystenta przy pierwszym zespole, a od sezonu 2020/2021 prowadził drużynę rezerw GKS-u.

Sukces w rezerwach i jego brak w pierwszym zespole

Rezerwy występowały w IV-lidze, a Zadylak zajął z nimi 3. miejsce i dotarł do finału okręgowego Pucharu Polski. Tam jego zespół wygrał na boisku, ale mecz został zweryfikowany jako walkower, bo tyszanie mieli w swoich szeregach nieuprawnionego zawodnika. W kolejnym sezonie drużyna Zadylaka już zgodnie z regulaminem zdobyła to trofeum, a szkoleniowiec utorował jej drogę do awansu do III ligi. Sam z kolei w kwietniu 2022 przejął obowiązki trenera w pierwszej drużynie, która marzyła o zakwalifikowaniu się do baraży o Ekstraklasę. W tamtym momencie szanse były jeszcze realne, ale do końca sezonu GKS wygrał tylko jeden mecz, cztery zremisował i trzy przegrał, co dało w rezultacie odległe 12. miejsce na finiszu rozgrywek. Po nieudanej misji Jarosław Zadylak wrócił do roli trenera rezerw.

Jarosław Zadylak – aktualności