Sardegna Arena (Włochy, Cagliari)

Sardegna Arena to obiekt otwarty w 2017 roku w mieście Cagliari. Swoje mecze tymczasowo rozgrywa na nim drużyna Serie A – Cagliari Calcio. Zbudowano go w sąsiedztwie dawnego obiektu zespołu – stadionu Sant’Elia. Może pomieścić niemal 16,5 tysiąca kibiców.

Sardegna Arena – podstawowe informacje

KrajWłochy
MiastoCagliari
AdresVia Raimondo Carta Raspi, 09126 Cagliari CA, Włochy
Data otwarcia10.09.2017
Pojemność 16 416
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieCagliari Calcio

Spis treści:

Sardegna Arena – tymczasowy dom Cagliari Calcio

Historia Sardegna Arena sięga 2012 roku. Wówczas uznano wiekowy stadion Cagliari Calcio – Sant’Elia – jako niezdatny do użytku. Przez to Rossoblu przez jakiś czas rozgrywali domowe mecze na stadionie Nereo Rocco w Trieście, a następnie na stadionie Is Arenas.

Początkowo klub rozważał nawet stałe wprowadzenie się na ostatni z wspomnianych obiektów. Doświadczenie z nim związane okazało się jednak krótkie i kłopotliwe. Stadion wielokrotnie ogłaszano częściowo lub całkowicie niezdatnym do zapuszczenia korzeni, a drużyna mogła rozgrywać tam tylko ograniczoną liczbę meczów.

W 2013 roku wykonano pilne prace adaptacyjne i zabezpieczające na stadionie Sant’Elia, a Cagliari czekało na lepsze zakwaterowanie i wróciło na swój stary obiekt. Dwa lata później podjęto decyzję o rozpoczęciu projektu rozbiórki starego stadionu i odbudowy go w tym samym miejscu. Teraz trzeba było znaleźć obiekt mogący przyjąć Rossoblu w latach budowy. Ostatecznie, na przełomie lat 2016 i 2017 podjęto decyzję o wybudowaniu tymczasowego stadionu w pobliżu Sant’Elia, kładąc podwaliny pod projekt nazwany później Sardegna Arena.

Prace przebiegły błyskawicznie. Rozpoczęto je wiosną 2017 roku, a zakończono latem. We wrześniu Cagliari rozegrało na nim mecz otwarcia w ramach trzeciej kolejki Serie A przeciwko Crotone, a obiekt może pomieścić ponad 16 tysięcy fanów. Choć długo stadion nie uzyskał zgody na rozgrywanie meczów międzynarodowych pod egidą UEFA, we wrześniu 2018 roku swój meczu rozegrały tu młodzieżowe reprezentacje Włoch i Albanii. W maju 2021 roku po raz pierwszy – i jak dotąd jedyny – Sardegna Arena gościł seniorską Squadra Azzurra, która rozbiła San Marino w meczu przygotowującym do Euro 2021.

24 lipca 2021 roku Cagliari ogłosiło 10-letnie partnerstwo z grupą ubezpieczeniową Unipol. Na mocy tej współpracy obiekt nazywa się oficjalnie Unipol Domus.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy Rossoblu przeprowadzą się z powrotem na “swój” stadion. Rozbiórka Sant’Elia ma rozpocząć się pod koniec 2022 roku, a klub spodziewa się występować na Sardegna Arena – czy też na Unipol Domus – do 2025 roku.

Najważniejsze wydarzenia na Sardegna Arena (Cagliari):

  • 10.09.2017: mecz otwarcia, Cagliari Calcio – Crotone 1:0
  • 11.09.2018: mecz towarzyski młodzieżowych reprezentacji, Włochy – Albania 3:1
  • 28.05.2021: mecz towarzyski reprezentacji, Włochy – San Marino 7:0