stadium-image
PressFocus
Skra Częstochowa

Skra Częstochowa

Inne Ligi
Rok założenia: 1926
Przydomek: Skrzacy
Barwy: czerwono-niebiesko-białe
Prezes: Artur Szymczyk
Trener: Jakub Dziółka
Strona: ks-skra.pl
Stadion: Miejski Stadion Piłkarski
Pojemność: 990
Adres: ul. Loretańska 20, 42-226 Częstochowa

Skra Częstochowa - piłkarze

Newsy

Skra Częstochowa – terminarz i wyniki

Najlepsi strzelcy Skry w 1 Lidze

Skra Częstochowa – polski klub piłkarski z siedzibą w Częstochowie. Od 2023 Skrzacy występują na poziomie II ligi.

Skra Częstochowa – początki

Historia Skry sięga 1925 roku. To wówczas doszło do rozmów o fuzji pomiędzy kilkoma amatorskimi drużynami z częstochowskiego Ostatniego Grosza. Zaowocowało to powstaniem Robotniczego Klubu Sportowego Skra Częstochowa w roku 1926. Zespół utworzono przy komitetach Polskiej Partii Socjalistycznej oraz Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych. Pierwszym prezesem został wiceprezydent miasta Częstochowa – Józef Dziuba.

W pierwszych latach klub odnosił sukcesy, zachowując odpowiednie proporcje. Awansował bowiem z C klasy aż do częstochowsko-zagłębiowskiej A klasy, która wówczas reprezentowała wysoki poziom. W 1936 roku jeden z piłkarzy Skry, Stanisław Kołodziejczyk, wszedł nawet do kadry olimpijskiej przed Igrzyskami w Berlinie.

Lata powojenne (1945-1960) również był udane dla Skry. Klub odnosił dobre rezultaty, kolejno, w lidze okręgowej, III lidze łódzkiej i zagłębiowskiej, a także mistrzostwach Polski, awansując wreszcie do II ligi. W 1946 roku Skrzacy zostali nawet mistrzem okręgu częstochowskiego.

Skra Częstochowa obecnie

Do 1994 roku klub brał udział w rozgrywkach III i IV ligi. Warto odnotować, że w sezonie 2010/2011 wygrał Puchar Polski w podokręgu Częstochowa. Skra nigdy nie zaznała smaku gry na najwyższym poziomie w kraju. W roku 2021 roku wywalczyła awans do I ligi, ale po dwóch latach pożegnała się z rozgrywkami.