stadium-image
IMAGO/AFLOSPORT
SD Huesca

SD Huesca

Segunda Division
Rok założenia: 1960
Przydomek: Azulgranas
Barwy: czerwono-granatowe
Prezes: Manuel Torres
Trener: Cuco Ziganda
Strona: sdhuesca.es
Stadion: El Alcoraz
Pojemność: 9100
Adres: Camino de Cocorón s/n, 22004 Huesca

Newsy

SD Huesca – terminarz i wyniki

SD Huesca – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Huesci w Segunda Division

SD Huesca – transfery

SD Huesca to hiszpański klub piłkarski, który w ostatniej dekadzie najczęściej grywa w Segunda Division. Drużyna ta miała epizodyczne przygody również na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Hiszpanii. Huesca nie ma na swoim koncie tak cennych trofeów, jak Real Madryt, FC Barcelona czy Atletico Madryt. To klub, dla którego celem jest uzyskanie kwalifikacji do La Liga.

SD Huesca - początki klubu

Huesca to klub z Aragonii, a tam już na początku XX wieku funkcjonowało stowarzyszenie piłkarskie. Z czasem przerodziło się ono w klub o nazwie Huesca Futbol Club. Tak się stało w 1910 roku, a pierwszym prezesem został Jorge Cajal. Po krótkim czasie Huesca upadła, ale w kolejnych latach sekcja piłkarska została reaktywowana. W 1929 roku pojawił się klub o nazwie CD Huesca, który kilkanaście lat później został przemianowany na Union Deportiva. Niestety dla kibiców Huesci w 1956 rok klub ten zniknął z piłkarskiej mapy ze względu na kłopoty finansowe.

W połowie lat 20. Huesca rozegrała mecz z FC Barceloną. Tamten pojedynek zakończył się remisem 2:2. Do 1950 roku Huesca grała w niższych klasach rozgrywkowych. Dopiero na początku lat 50. klub ten dotarł do Segunda Division. To drugi poziom rozgrywkowy w Hiszpanii, gdzie Huesca jest stałym bywalcem w XXI wieku.

Pełna nazwa klubu to Sociedad Deportiva Huesca, S.A.D. Piłkarze Husca określani są jako Azulgranas (Niebiesko-Czerwoni) i Los de la cruz de San Jorge (Ci z Krzyża św. Jerzego). To klub, który posiada barwy czerwono - granatowe. Mecze domowe SD Huesca rozgrywa na stadionie Estadio El Alcoraz, który zlokalizowany jest w tym mieście. To obiekt utworzony w 1972 roku. W 2010 i 2018 roku przechodził renowację. Aktualnie może pomieścić ponad 7 tysięcy widzów. Jak na standardy stadionów hiszpańskich, to kameralny obiekt piłkarski.

Burzliwe lata

W 1960 roku Huesca przyjęła kształt, który znamy do dziś. Klub ten rozpoczął od 4. ligi rywalizację w rozgrywkach hiszpańskich. Już po pierwszym sezonie Huesca awansowała do wyższej klasy rozgrywkowej, gdzie pozostała przez kolejne 12 lat. W sezonie 1973/1974 Huesca znów spadła do 4. ligi, by po roku powrócić na trzeci poziom rozgrywkowy.

Kolejne dziesięciolecia nie były udane dla Azulgranas. Drużyna ta miotała się między trzecią a czwartą ligą. Przełom nastąpił w 2008 roku. To wtedy Huesca po raz drugi awansowała do Segunda Division. Jak się później okazało, zwiastowało to lepsze czasy dla klubu. Od tamtej pory Huesca tylko dwa sezony spędziła w niższej klasie rozgrywkowej. 

Historyczny awans

Kampania 2017/2018 w Segunda Division dla Huesci była historyczna, bo dzięki niej wywalczyła bezpośredni awans do La Liga. Los de la cruz de San Jorge w 42 meczach zanotowali 21 zwycięstw, 12 remisów i 9 porażek. Do pierwszego Rayo Vallecano tracili tylko punkt, ale to nie przeszkodziło w awansie. Marzenie stało się faktem - SD Huesca po raz pierwszy uzyskała kwalifikacje do Primera Division.

Pierwszy sezon w La Liga szybko zweryfikował beniaminka. Huesca na koniec sezonu zajęła przedostatnie miejsce, które skutkowało degradacją do Segunda Division. Podopieczni Francisco w 38 meczach hiszpańskiej ekstraklasy zdołali odnieść tylko 7 zwycięstw przy 19 porażkach. 

Mistrzostwo Segunda Division

SD Huesca nie ma na swoim koncie mistrzostwa kraju czy triumfu w Coppa del Rey. To klub, który celuje w mniejsze sukcesy, a na pewno takim było wygranie Segunda Division w sezonie 2019/2020. Huesca wówczas spadła z La Liga, ale nic sobie z tego nie robiła. Azulgranas szybko wzięli się do roboty i na koniec rozgrywek okazali się najlepszym klubem w drugiej lidze. Huesca wyprzedziła m.in. Cadiz, Real Zaragoza i Almeria. Sukces ten pozwolił po raz drugi wystąpić w Primera Division u boku najlepszych klubów w Hiszpanii.

W sezonie 2020/2021 Huesca powtórzyła swoją pierwszą przygodę w La Liga. Ponownie dla Los de la cruz de San Jorge Primera Division okazała się zbyt wysokimi progami. Co prawda, tym razem Huesca zajęła 18 miejsce, ale na nic się to zdało. Tak czy siak oznaczało to spadek do Segunda Division. Do miejsca gwarantującego utrzymanie w lidze piłkarzom Huesci zabrakło 2 oczka.