FC Sochaux

FC Sochaux

Inne Ligi

FC Sochaux to francuski klub, który na swoim koncie ma najcenniejsze trofea w tym kraju. Sochaux triumfowało w mistrzostwach Ligue 1, a także Pucharze Francji. Niegdyś w tym klubie występował reprezentant Polski, Damien Perquis. Aktualnie FC Sochaux występuje na poziomie Ligue 2.

FC Sochaux – podstawowe informacje

Rok założenia: 1930

Przydomek: Les Lionceaux

Barwy: niebiesko-żółte

Adres:
Impasse des Forges 25200 Montbéliard

Fax:
03.81.99.70.01

Telefon:
03.81.99.70.00

Strona: :
www.fcsochaux.fr

Prezes:
Alexandre Lacombe

Menedżer:
Omar Daf

Stadion:
Stade Auguste Bonal

Pojemność:
20,000

Sukcesy

Mistrzostwo Francji:
2 tytułów

Zdobytych w 1935, 1938

Puchar Francji:
2 tytułów

Zdobytych w 1937, 2007

Puchar Ligi:
1 tytuł

Zdobyte w 2004

Puchar Charles Drago:
3 tytułów

Zdobytych w 1953, 1963, 1964

Mistrzostwo Ligue 2:
2 tytuły
Zdobytych w 1947, 2001

FC Sochaux – początki klubu

Klub piłkarski w mieście Sochaux został utworzony w 1928 roku. Co ciekawe, była to zakładowa drużyna motoryzacyjnej firmy, Peugeot. Dwa lata później klub ten połączył się z AS Montbéliard. Dlatego aktualnie pełna nazwa brzmi FC Sochaux-Montbéliard. W ciągu kilku kolejnych lat ekipa ta podbiła piłkarską Francję zwyciężając mistrzostwo, jak i krajowy puchar.

Największe sukcesy FC Sochaux święciło właśnie w latach 30. XX. wieku. To właśnie wtedy zdobyło mistrzostwa ligi w 1935 i 1938 roku. Nigdy później nie udało się powtórzyć tego wyczynu. Po latach FC Sochaux zostało wicemistrzem Francji w 1980 roku. Z czasem FC Sochaux znaczyło coraz mniej w Ligue 1, bo ważniejszą rolę odgrywało Paris Saint-Germain, Olympique Lyon, Marsylia czy AS Monaco. Koniec końców FC Sochaux znalazło się w 2. lidze.

We Francji klub z Sochaux określa się mianem Les Lionceaux. Barwy tej drużyny są żółto-niebieskie. Od 1932 roku FC Sochaux występuje na Stade Auguste Bonal. Obiekt ten może pomieścić 20 tysięcy widzów.

Największe sukcesy

We francuskim futbolu największą zdobyczą jest wygranie mistrzostwa kraju. Sztuka ta FC Sochaux udała się dwukrotnie, co na pewno jest wspominane z dużą nostalgią. Były to jeszcze lata 30. XX. wieku, a więc dość odległe czasy. FC Sochaux okazało się najlepsze w sezonie 1934/1935 i 1937/1938. Gdy pierwszy raz Les Lionceaux dochodzili do mistrzostwa za swoimi plecami zostawili Strasbourg i RC Paris. Trzy lata później pokonali Marsylię i FC Sete. W tamtym okresie menedżerem klubu był Conrad Ross. Dodatkowo pod jego wodzą FC Sochaux triumfowało też w Pucharze Francji.

FC Sochaux kilkukrotnie musiało też obchodzić się smakiem. Tak było chociażby w 1937 roku, kiedy to zajęło drugie miejsce w Ligue 1. Generalnie klub ten był trzy razy wicemistrzem Francji. Ostatni taki tytuł osiągnął w sezonie 1979/1980.

Na przestrzeni historii FC Sochaux dwukrotnie zwyciężało Coupe de France. Ostatni raz miało to miejsce w 2007 roku. Wówczas podopieczni w decydującym starciu zmierzyli się z Olympique Marsylia. W spotkaniu padł remis, ale w rzutach karnych lepsi okazali się Les Lionceaux. To ostatni tak istotny sukces w wykonaniu FC Sochaux.

Europejskie puchary

Początki przygody FC Sochaux z europejskimi pucharami sięgają 1972 roku. To wtedy francuski klub zadebiutował w rozgrywkach o Puchar UEFA. Piłkarze FC Sochaux szybko odpadli, bo okazali się gorsi od duńskiego Boldklubben Frem. Równie szybko z Pucharem UEFA Sochaux pożegnało się kilka lat później. W 1976 roku klub został wyeliminowany przez szkocki Hibernian.

Najbardziej udana kampania FC Sochaux w międzynarodowych rozgrywkach to ta z sezonu 1980/1981. Wówczas Les Lionceaux otarli się o finał Pucharu UEFA. Ostatecznie w 1/2 finału lepszy okazał się AZ Alkmaar, który w dwumeczu wygrał 4:3. Sochaux po drodze do tej rundy wyeliminowało Servette Genewa, Boavista FC, Eintracht Frankfurt i Grasshopper Club Zürich.

W kolejnych latach FC Sochaux kończyło swoją przygodę w Europie rywalizując m.in. z Interem Mediolan i Olympiakosem SFP. Ostatni raz Les Lionceaux grali w europejskich rozgrywkach w sezonie 2011/2012. Wówczas nie zdołali przebrnąć przez kwalifikacje do Europa League.

Damien Perquis

W 2007 roku z AS Saint-Étienne do FC Sochaux-Montbéliard został wypożyczony Damien Perquis. Wówczas nie miał on jeszcze polskiego paszportu, który uzyskał kilka lat później. Perquis na dłużej związał się z klubem Sochaux, w którym to występował do 2012 roku. Następnie środkowy obrońca przeniósł się do Realu Betis. Perquis łącznie w FC Sochaux-Montbéliard rozegrał 146 spotkań, strzelając 11 goli.

FC Sochaux – terminarz i wyniki

FC Sochaux – skład i statystyki zawodników

Najlepsi strzelcy FC Sochaux w Ligue 2