Nowy prezydent Chorzowa dla Goal.pl: Ruch to klejnot w koronie miasta [WYWIAD]

- Była mowa o płaceniu za wynajem stadionu jednego i drugiego. Poruszano też kwestię opłacenia transportu na stadion w Gliwicach dla fanów Niebieskich. Tymczasem okazało się, że klub otrzymał jak na razie jedną, częściową transzę za wynajmowanie stadionów i klub został z tym problemem sam. Dziwi to bardzo, bo jest to niepoważne. Ruch to klejnot w koronie miasta, o który trzeba dbać. Z kolei był traktowany po macoszemu - mówił w rozmowie z Goal.pl nowy prezydent Chorzowa – Szymon Michałek.

Szymon Michałek
Obserwuj nas w
fot. PressFocus Na zdjęciu: Szymon Michałek
  • 8 kwietnia to dzień, w którym kibice Ruchu Chorzów odetchnęli z ulgą, bo wybory na prezydenta Chorzowa wygrał Szymon Michałek
  • Prezydent elekt w rozmowie z Goal.pl opowiedział o tym, jaki ma plan na powstanie nowego stadionu dla Ruchu, jakie kroki już poczynił w tej sprawie, a także odniósł się do spraw związanych ze wsparciem finansowym klubu przez miasto
  • 39-latek wypowiedział się również na temat gry Niebieskich na Stadionie Śląskim, a także odniósł się do plotek związanych z ewentualną przeprowadzką Ruchu na Stadion Ludowy w Sosnowcu

Chorzów doczekał się zmiany

Łukasz Pawlik (Goal.pl): Gratuluję wygrania wyborów na Prezydenta Miasta Chorzów już w I turze. Jak się pan czuje, będąc już świadomym tego, co się wydarzyło 7 kwietnia?

Szymon Michałek (Nowy prezydent Chorzowa): – Czuję się dobrze. Chociaż nie ukrywam, że jestem zmęczony. Prowadząc kampanię cały czas pracowałem, bo mam rodzinę na utrzymaniu. Z drugiej strony na dzisiaj u mnie dużo się jeszcze nie zmieniło, bo wciąż jestem zatrudniony w mojej korporacji. Nadal pełnię obowiązki, które pełniłem przed wyborami. Czekam po prostu na inaugurację swojej prezydentury i zaprzysiężenie, co jest zaplanowane na 6 maja.

Dwie największe niespodzianki ostatnich dni, to Goncalo Feio w roli trenera Legii Warszawa i Szymon Michałek nowym prezydentem Chorzowa. Zgodzi się pan z taką tezą?

Dobre pytanie (śmiech). Do kwestii sportowych nie będę się odwoływał, bo nie wiem, jakie inne nazwiska były brane pod uwagę. Jeśli chodzi natomiast o wybory samorządowe, to spodziewaliśmy się zwycięstwa, ale raczej w II turze. Stało się inaczej i pozostaje się z tego tylko cieszyć.

Nowy stadion dla Ruchu

W ostatnim czasie był pan kojarzony jako społecznik mocno zaangażowany w sprawie powstania nowego stadionu Ruchu Chorzów. Czy można spodziewać się, że w najbliższym czasie w tej sprawie coś drgnie?

Kwestia stadionu była wyniesiona na piedestał przede wszystkim przez dziennikarzy. Gdziekolwiek się nie pojawiałem, to otrzymywałem pytanie głównie o stadion. Dochodziło nawet do takich kuriozalnych sytuacji, że po którymś pytaniu o nową arenę jeden z redaktorów zapytał mnie, czy nasza kampania wyborcza ma się opierać tylko na stadionie. Odpowiedziałem, że nie. Niemniej skoro jestem o to pytany, to odpowiadam.

Faktem jest, że w trakcie wyborów nie tylko pan mówił o powstaniu nowego stadionu dla Ruchu Chorzów…

Każdy z kandydatów miał to w swoich programach wyborczych. Panowie Andrzej Kotala i Grzegorz Krzak również dawali do zrozumienia, że Ruch potrzebuje nowego stadionu, co mnie cieszy. To może sugerować, że będziemy jednogłośnie głosować podczas sesji Rady Miasta Chorzów w sprawie finansowania takiej budowy. Ponadto liczę na doświadczenie obu polityków, wywodzących się z dwóch największych partii politycznych w Polsce. Ruszenie tematu budowy stadionu będzie na pewno wyzwaniem, ale po to wydeptywałem ścieżki do ministerstwa sportu i turystyki czy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Podobny plan będę miał jako prezydent – chcę prowadzić rozmowy w tej sprawie z aktualną władzą.

Wierzy pan w dobrą wolę pana przeciwników politycznych w sprawie ważnej dla 14-krotnego mistrza Polski?

Z jakiegoś powodu stadion w Chorzowie nie powstał od 14 lat, więc mam prawo myśleć, że władze miasta nie chciały wybudować nowej areny dla Ruchu Chorzów. Niemniej skoro po raz czwarty pan Andrzej Kotala opierał swoją kampanię wyborczą na powstaniu stadionu, to wierzę, że będzie chciał współpracować na tej płaszczyźnie.

Dobry plan nadzieją na zewnętrzne środki

Pozwolę sobie zacytować kilka zdań z pana programu wyborczego: “Stadion będzie domem dla jednego z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Polsce – Ruchu Chorzów. Stadion będzie miejscem, w którym będziemy organizować życie kulturalne i biznesowe Chorzowa, poprzez organizację koncertów, wydarzeń kulturalnych, konferencji biznesowych. W ramach infrastruktury stadionu powstanie przedszkole, żłobek i ulokujemy tam również siedzibę Chorzowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości”. Ciekawe są kwestie dotyczące infrastruktury. Czy dzięki takim rozwiązaniom będzie można łatwiej uzyskać finansowe wsparcie z zewnątrz?

Staram się podchodzić do rozwiązywania problemów, a takim niewątpliwie jest brak stadionu Ruchu, w sposób metodyczny. Trzeba zastanowić się nad tym, aby urealnić powstanie nowego stadionu w Chorzowie. Myślałem zatem o połączeniu infrastruktury w taki sposób, aby mogła służyć mieszkańcom Chorzowa, nie tylko w trakcie wydarzeń piłkarskich, ale by była areną koncertową i wykorzystywaną komercyjnie przestrzenią. Ponadto chciałbym, aby w swojej bryle spełniał także inne funkcje, które pan cytował. Rozważamy też powstanie przychodni. Wierzymy, że dzięki takiemu podejściu, będziemy mogli liczyć na wsparcie zewnętrznymi środkami. Oczywiście część inwestycji będzie oparta na finansach Miasta Chorzów, ale wierzymy w odciążenie budżetu miejskiego zewnętrznymi środkami.

Pierwsze kroki poczynione

Czy ma pan już plan na to, jak rozmawiać z ministrem sportu i turystyki Sławomirem Nitrasem?

Podchodzę do tego spokojnie. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie ma już tak optymistycznych sygnałów, jak to miało miejsce w trakcie kadencji pana Kamila Bortniczuka, który jasno deklarował, że popiera tę inwestycje. To jednak wszystko jest polityką. Każdy polityk ma prawo, aby mieć swoją wizję na temat tego, na co przeznaczać pieniądze, a na co nie. Trzeba też zwrócić uwagę, że w rozmowie z Kanałem Sportowym minister Nitras nie chciał składać żadnych deklaracji w jedną czy drugą stronę. Nie powiedział też jednoznacznie, że Chorzów nie ma szans na wsparcie finansowe.

Duża odpowiedzialność

Domyślam się, że ma pan w głowie optymistyczny i pesymistyczny scenariusz na powstanie stadionu Ruchu. Może się pan nimi podzielić?

Dużo może zależeć od wyboru wykonawcy, więc trzeba do tego wyboru podejść rozsądnie. Nowy stadion ma dać impuls Chorzowowi. Zawsze, jeśli powstaje coś nowego w mieście, daje to jego mieszkańcom poczucie jakieś zmiany. To jest potrzebne.

Mam wrażenie, że ogromne wyzwanie przed panem. Śledziłem pana wywiad w Radiu Katowice. Na platformie YT już to ma więcej wyświetleń niż tego typu rozmowy z prezydentem Katowic i Sosnowca. Zdaje pan sobie sprawę, że wszyscy będą teraz panu patrzyć na ręce?

Jestem osobą nową na rynku samorządowym, więc siłą rzeczy budzę większe zainteresowanie. Przychodzę z sektora prywatnego i jestem pewnego rodzaju polityczną ciekawostką. Ponadto pokonanie kandydata Koalicji Obywatelskiej w jednym z najbardziej utożsamianych miast na Śląsku z tą partią polityczną, musi zwracać uwagę – i tak się stało. Nie mam natomiast kłopotu z presją. Jestem zresztą zwolennikiem tego, aby patrzeć na ręce polityków, a oceniać ich po owocach pracy. Głęboko wierzę w to, że moje ideały będą zrozumiane przez resztę moich współpracowników. Ludzie czekają na konkrety i chcę, aby Chorzów stał się po prostu lepszym miejscem do życia.

Prezes Ruchu poszedł va banque

Stadion to priorytet, ale ważny temat dotyczy też wsparcia finansowego ze strony miasta dla Ruchu. Kiedy można spodziewać się pierwszych decyzji w tej sprawie, bo na dzisiaj w budżecie miasta nie zostały zabezpieczone żadne środki dla klubu.

Ustępujące władze miasta podeszły do sprawy bardzo nieodpowiedzialnie. Znane są już wymiany zdań między prezesem Ruchu a przedstawicielem zarządu miasta Markiem Koplem. Prezes Seweryn Siemianowski dał jasno do zrozumienia, że inne były ustalenia i obietnice. Była mowa o płaceniu za wynajem stadionu jednego i drugiego. Poruszano też kwestię opłacenia transportu na stadion w Gliwicach dla fanów „Niebieskich”. Tymczasem okazało się, że klub otrzymał jak na razie jedną częściową transzę za wynajmowanie stadionów i klub został z tym problemem sam. Dziwi to bardzo, bo jest to niepoważne. Ruch to klejnot w koronie miasta, o który trzeba dbać. Z kolei był traktowany po macoszemu.

Fani mają swoje zdanie, ale rządzenie miastem, to nie tylko pomaganie klubowi…

Jasne jest, że wszystkie pieniądze nie mogą iść na klub. Jeśli jednak coś się obiecuję, to trzeba dotrzymać słowa. Była mowa o opłaceniu wynajmu stadionu w Gliwicach, a później Stadionu Śląskiego, co jest efektem wielu zaniedbań dotyczących obiektu przy ulicy Cichej. Konsekwencją tego był demontaż jupiterów. Tymczasem miasto nie zapewniło finansowania zastępczych stadionów. To nie jest poważne. Cały czas kręcimy się w jednym temacie tak naprawdę. Gdyby została spełniona obietnica z 2010 roku, to wówczas tego typu problemów by nie było.

To zmusiło władze klubu do radykalnego kroku…

Prezes Siemianowski poszedł va banque. Postanowił zaryzykować wszystkim, co miał. Mam na myśli pracę w mieście z młodzieżą, pracę w szkole i pracę w Ruchu. Wszystkie te trzy elementy są zależne od władz miasta. Wiemy, jak to się skończyło. Próbowano go zdyskredytować. Zaczęto wyciągać jakieś brudy na jego temat. Tak się niestety postępowało z ludźmi nieposłusznymi w mieście. Mam nadzieję, że takie coś już nigdy w Chorzowie się nie powtórzy.

Eksmisja ze Stadionu Śląskiego? Audyt dużo wyjaśni

Skoro nie są regulowane kwestie opłat za wynajem Stadionu Śląskiego, to czy kibice mogę mieć obawy, że zawarta kilka miesięcy temu umowa na cztery lata na wynajęcie tej areny przez Ruch Chorzów zostanie zerwana i klub będzie musiał szukać kolejny razy tymczasowego domu?

Nie słyszałem o innych opcjach. Warunków umowy też na dzisiaj nie znam. W związku z tym planuję gruntowne sprawdzenie finansów miasta, a także chcę zapoznać się dokładnie z warunkami porozumienia na wynajęcie Stadionu Śląskiego dla Ruchu Chorzów.

Swego czasu pojawiły się plotki, że Ruch może przenieść się na Stadion Ludowy w Sosnowcu. Czy taka opcja w ogóle może być brana pod uwagę?

Trudno mi to sobie wyobrazić. Ten obiekt może pomieścić pięć tysięcy widzów. Tymczasem na spotkanie z Widzewem Łódź można spodziewać się frekwencji na Stadionie Śląskim mniej więcej na poziomie 50 tysięcy widzów. Aczkolwiek trzeba zapoznać się z informacjami, co zostało zabezpieczone przez ustępujące władze miasta. Jeśli okaże się, że nic, to sprawa jest kuriozalna. Ruch byłby wówczas w bardzo trudnym położeniu. Zapewnienie jednego, a robienie drugiego, to tak naprawdę narażanie klubu na dalsze konsekwencje. W pewnym momencie ktoś rachunek wystawi i poprosi o przelew. Wiemy z historii, jak kończyło się życie klubów żyjących ponad stan. Podsumowując, będę rozmawiał z władzami Ruchu, będę miał dostęp do umów i wówczas zacznę się zastanawiać, co jest najlepsze dla miasta i klubu.

6 maja 2024 roku, czyli czas zmian w klubie

W przestrzeni publicznej pojawiła się wiadomość, że na 6 maja 2024 roku zaplanowane jest Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Ruchu Chorzów. Domyślam się, że w jego trakcie będą podejmowane pilne decyzje. Może pan uchylić rąbka tajemnicy co konkretnie?

Na razie skupiam się na tym, aby poukładać sobie personalnie miasto. Kwestia personaliów w Radzie Nadzorczej Ruchu Chorzów to temat na czas, gdy już będę miał uporządkowane sprawy związane z działaniami jako prezydent miasta. Priorytetowo traktuję z kolei to, aby przejąć władze w mieście płynnie. Chcę poznać urzędników, osoby odpowiedzialne za konkretne wydziały, a także pełniące konkretne funkcje w spółkach związanych z miastem. Na tym dzisiaj się skupiam. Wiadomo natomiast, że Ruch jest ważny i będę się tymi tematami też zajmował, ale na to przyjdzie czas po zaaklimatyzowaniu się w nowej roli.

Na dzisiaj Miasto Chorzów ma 36,73 procent akcji. Ponad 21 procent akcji należy do pana Aleksandra Kurczyka i blisko 20 procent akcji ma pan Zdzisław Bik. Czy na tej płaszczyźnie może się coś zmienić w niedalekiej przyszłości?

Jako prezydent będę miał możliwość, aby zasiąść przy jednym stole z akcjonariuszami. Jednocześnie będę mógł poznać przemyślenia związane z bolączkami dotyczącymi współpracy z ustępującym prezydentem. Poznam wówczas przemyślenia na temat tego, jak ma wyglądać współpraca w przyszłości między głównymi akcjonariuszami klubu. Finansowanie najpewniej będzie odbywać się poprzez zakupy akcji, bo tak to zwykle wygląda w klubach należących do miast. Pewne jest też to, że będę chciał zachęcić do wspierania finansowo Ruchu przez sektor biznesowy. Realna perspektywa powstania nowego stadionu dla klubu może sprawić, że prywatni inwestorzy zainteresują się Ruchem i mogą włączyć się do finansowania klubu.

Ruch jest odskocznią od codzienności

Być może postawię pana w trudnym położeniu, ale jakie największe błędy według pana popełnił prezydent Andrzej Kotala względem Ruchu, nie licząc braku budowy nowego stadionu?

Na pewno niewywiązywanie się ze swoich słów. Można tutaj przytoczyć przykład wynajmowanych stadionów. Było coś obiecane, a nie ma to odzwierciedlenia w rzeczywistości. Prezydent też nie czuł nigdy tego, że Ruch jest ważny dla miasta. Otrzymałem niedawno telefon od jednego z byłych premierów Rzeczypospolitej Polskiej i przekazano mi w kilku słowach, że te wybory pokazały, jak ważny jest klub w Chorzowie. Czytałem gdzieś, że żaden z prezydentów nie miał takiej fety w mieście po wygraniu wyborów, jak ja. To też dużo mówi. I trzecia sprawa, że ja patrzę trochę szerzej na kwestię stadionu.

Proszę rozwinąć myśl.

Tak naprawdę w momencie, gdy coś jest oddawane do użytku, nie wiadomo, czy coś jest warte tyle, czy więcej. Mam na myśli aspekt finansowy. W mieście jednak po industrialnym, jakim jest Chorzów, Ruch jest odskocznią od codzienności. Daje ludziom radość i dumę. Uważam, że w dłuższej perspektywie może to pomagać także zdrowotnie. Wszyscy wolimy zapobiegać niż leczyć. Do tej pory mieszkańcy miasta żyli w marazmie, że nic się nie da zrobić. Gdyby natomiast stadion powstał, to byłoby to pokazanie wszystkim, że jednak się da. Na stadionie mogłyby być organizowane koncerty. Ponadto mógłby być rozwijany sport dziecięcy. Młodzi ludzie mogliby rozwijać swoją pasję z konkretnym celem.

KTOŚ W OGÓLE CHCE TO MISTRZOSTWO POLSKI? | 28. kolejka | Uniwersum Ekstraklasy

Może zapowiedzieć pan, że kadencja trwająca w latach 2024-2029 będzie dla chorzowian jak baśń o brzydkim kaczątku, zamieniającym się w dorodnego ptaka?

Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby Chorzów zyskał na tym, że zostałem prezydentem. Wiem, że wybory to nie tylko konkurs popularności. To poważna sprawa. Zostałem prezydentem miasta w centrum aglomeracji śląskiej, liczącego blisko 100 tysięcy mieszkańców. Zdaję sobie sprawę z tego, jaka odpowiedzialność jest na mnie. Niezależnie od tego, jak będzie trudno, to będę mobilizował siebie i swoją drużynę, abyśmy osiągnęli pozytywny efekt na końcu. Wiem natomiast, że na to potrzeba czasu. Wierzę, że w 2029 roku będę mógł powiedzieć, że zrobiliśmy dobrą pracę, pokazując, że można w mieście inwestować pieniądze centralne czy unijne. My jesteśmy na tym świecie krótko. Tak jak Ruch istniał przed nami, tak będzie istniał także, gdy nas już nie będzie. Musimy zatem robić wszystko dla miasta, a nie tylko dla siebie.

Sektor Rodziny nie pójdzie w zapomnienie

Będzie miał pan nowe obowiązki, co zatem z Sektorem Rodzinnym, za który był pan odpowiedzialny przez wiele lat?

Jeśli miałbym wymienić kilka pozytywnych cech, które mogą sugerować, że będę dobrym prezydentem, to po pierwsze jest zarządzanie, po drugie znajomość finansów i po trzecie umiejętność budowania dobrych zespołów. Taki dobry zespół zbudowałem przy Sektorze Rodzinnym. Kampania wyborcza trwała przez mniej więcej dziewięć miesięcy, więc siłą rzeczy Sektor Rodzinny musiał nauczyć się funkcjonować beze mnie. Mam na tyle kompetentnych ludzi, że sprostali wyzwaniu. Ja natomiast uczestniczyłem w tej ostatniej fazie, gdy już był mecz piłkarski. Większość decyzji dotyczących działalności Sektora Rodzinnego była z kolei podejmowana przez moich współpracowników/wolontariuszy.

Młodzi kibice mogą spać spokojnie w sprawie przyszłości Sektora Rodzinnego na Ruchu?

Mogę obiecać, że nawet będąc prezydentem Chorzowa, to będzie tak, że rękawy z białej koszuli podwinę i chociaż jedną połowę chciałbym spędzać z dziećmi na Sektorze Rodzinnym. To dla mnie ważne, gdy pięciolatek mnie pyta, co będzie z tym sektorem, gdy wygram wybory. Odpowiadam, że będzie dalej żył. Skoro on leci z radością do mamy, aby to zrelacjonować, to pokazuje, że jest to ważne dla ludzi. Sektor Rodzinny stał się fenomenem na skalę całego kraju. Pomogli w jego rozwoju kibice, wrzucający pieniądze do puszki czy fani Ruchu na emigracji. Tak został sfinansowany między innymi zakup maszyny do popcornu. Jesteśmy dumni z Sektora Rodzinnego. Nie ma rzeczy, która by się nie udała. Dlatego udało się rozwinąć Sektor Rodzinny, udała się kampania wyborcza i wierzę, że uda się budowa lepszego Chorzowa, a w nim nowego stadionu.

Nowy prezydent Chorzowa sprawi, że Ruch Chorzów doczeka się w końcu nowego stadionu?

Tak 82%
Nie 12%
Trudno powiedzieć 5%
819+ Głosy
Oddaj swój głos:
  • Tak
  • Nie
  • Trudno powiedzieć

Komentarze