Zobacz jak bezpiecznie spędzić czas na stadionie Euro 2024. Poradnik kibica

Kult piłki nożnej w Niemczech jest na zdecydowanie wyższym poziomie niż w innych krajach. Potwierdzają to kilkudziesięciotysięczne widownie nawet na meczach niższych szczebli rozgrywkowych. Warto zatem wiedzieć, jak pozostać bezpiecznym na stadionach w Dortmundzie, Hamburgu i Berlinie.

Polski kibic na niemieckim stadionie – jak wygląda bezpieczeństwo w czasie Euro 2024?

Piłkarskie święto jakim są mistrzostwa Europy 2024 przyciągają zainteresowanie milionów kibiców. Przy okazji takich imprez masowych, gdzie pojawia się mnóstwo osób na stosunkowo niewielkim obszarze, trudniej o zachowanie zasad bezpieczeństwa. Stąd zaangażowanie wielu służb, mających zapewnienie bezpiecznej przestrzeni dla wszystkich uczestników wydarzenia.

Przed meczami Euro 2024 należy się odpowiednio przygotować. Nie tylko piłkarze mają takie zadanie, ale również kibice, którzy pojawią się na stadionie, aby dopingować drużyny z wysokości trybun. Polscy miłośnicy futbolu już mogą planować swoje podróże do trzech destynacji, które są niezwykle dużymi miastami. Warto przypomnieć, które lokalizacje będą głównymi bazami dla polskich kibiców.

Każde z miast jest dużą aglomeracją, więc kwestie bezpieczeństwa są bardzo istotne. Tym bardziej przy zorganizowanych imprezach wielkiego kalibru, a do takich niewątpliwie należy Euro 2024. Poniżej znajdziesz pomoc dotyczącą kontroli na stadionach oraz zachowań w tłumie, których podczas turnieju po prostu się nie da uniknąć.

Kontrole bezpieczeństwa na stadionach Euro 2024. Tych rzeczy nie wniesiesz ze sobą

Przed wejściem na jakikolwiek stadion w Niemczech podczas Euro 2024 należy pamiętać o rutynowej kontroli bezpieczeństwa. Każdy kibic, który posiada bilet i zamierza pojawić się na trybunach podczas meczu, musi przejść taką kontrolę przy osobie odpowiedzialnej za wpuszczanie widzów. Ochrona ma prawo sprawdzać stan posiadania każdej osoby, aby zapobiec wnoszeniu na teren stadionu niedozwolonych przedmiotów. Wśród nich znajdują się:

  • Broń,
  • Materiały pirotechniczne,
  • Race,
  • Ostre narzędzia,
  • Alkohol,
  • Środki odurzające,
  • Materiały propagandowe,
  • Aerozole,
  • Substancje łatwopalne,
  • Aparaty fotograficzne,
  • Kamery wideo,
  • Duże torby i walizki,
  • Wszelkie przedmioty, których nie można swobodnie umieścić w miejscu bezpośrednio pod krzesełkiem,
  • Wskaźniki laserowe,
  • Syreny, wuwuzele, trąbki itp.

Jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości co do możliwości wniesienia danego przedmiotu, za określenie czy jest on dozwolony, czy też nie – odpowiadają służby porządkowe. Należy podkreślić, że wszelkie kontrole i przeszukania są przeprowadzone z myślą o bezpieczeństwie każdej osoby znajdującej się na terenie stadionu.

Ponadto zabrania się wnoszenia ze sobą napojów – te muszą zostać przy wejściu. Ma to na celu zmniejszenie liczby przypadków, w których kibice wnosiliby np. swój alkohol wysokoprocentowy. Nie ma się jednak co obawiać o brak jakiejkolwiek alternatywy, gdyż strefy gastronomiczne pozwolą się zaopatrzyć w wodę, napoje gazowane czy nawet piwo. Co więcej, organizatorzy zadbali o to, aby kibice nie byli głodni podczas oglądania meczu, więc w barach można zakupić różnego rodzaju przekąski. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, bo z reguły do jedzenia i napojów ciągnie się długa kolejka np. w przerwie między pierwszą a drugą połową meczu.

Czy da się uniknąć tłumu na Euro 2024? Nie. Ale można być bezpiecznym!

W związku z powyższym, można się domyślać, że każdemu meczowi podczas mistrzostw Europy 2024 będą towarzyszyły tłumy kibiców. Nie ma szans, aby podczas tak wielkiej imprezy całkowicie uniknąć kolejek, ścisku i licznych grup ludzi na małych obszarach. Możesz jednak zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa, zachowując odpowiednie środki ostrożności i stosując się do zaleceń służb porządkowych oraz mundurowych.

Jeśli nie podróżujesz samotnie, musisz pamiętać o tym, żeby zawsze trzymać się blisko swojej grupy. Zwłaszcza, jeśli na Euro 2024 wybierasz się z dziećmi! Wartościowe rzeczy, jak telefon, portfel czy dokumenty warto trzymać w osobnych miejscach, a wszystkie kieszenie i plecaki powinny być dobrze zamknięte. Najbezpieczniej jest mieć również naładowany telefon, żeby móc się szybko skontaktować w razie odłączenia się od bliskich.

Dobrze jest także wyróżnić się z tłumu, więc wskazane są wszelkie charakterystyczne części garderoby, jak np. czapki w jaskrawych kolorach lub oryginalne koszulki. Nie są one zabronione na stadionach, a na pewno pozwolą na szybkie zlokalizowanie w gąszczu ludzi. Niezłym pomysłem może być również umówienie konkretnego miejsca spotkania na nagłe wypadki. Zbiórka w takim wcześniej ustalonym miejscu będzie właściwym zabezpieczeniem, kiedy wszystkie inne formy zachowania ostrożności zawiodą.

Sytuacja zagrożenia – co robić?

Nikomu tego nie życzę, ale na pewno należy wiedzieć, jak postępować, gdy już zdarzy się nieszczęście, ktoś zgubi swoją własność lub co gorsza: inną osobę. Zanim jednak poruszę kwestię wyjątkowych sytuacji, które na pewno pojawią się niejednokrotnie podczas Euro 2024, warto wspomnieć o zasadach samego podróżowania do Niemiec przy okazji mistrzostw Europy. Do wjechania do Niemczech potrzebny jest ważny dokument tożsamości. Dozwolony jest:

  • ważny paszport,
  • dowód osobisty,
  • paszport tymczasowy.

To też ważne dokumenty, aby pomóc odpowiednim służbom w zidentyfikowaniu osoby i zweryfikowania jej danych. Będą one pomocne, gdy już osobiście będziesz coś zgłaszać pod jednym z poniższych numerów telefonicznych lub adresów e-mail. W poniższej tabeli zawarte zostały najważniejsze informacje dotyczące danych kontaktowych:

OrganKontakt
KaretkaTel. 112
PolicjaTel. 110 lub 112
Polska ambasada w HamburguKonsulat Generalny RP w Hamburgu
AdresGründgensstr. 20, 22309 Hamburg
Nr tel.+ 49 40 611 870
E-mailhamburg.konsul@msz.gov.pl
Godziny przyjęć9:00-14:00 (pn, śr, czw, pt)13:00-18:00 (wt)
Dostępność telefoniczna8:15-16:00 (pn, śr, czw, pt)10:15-18:00 (wt)
Polska ambasada w BerlinieAmbasada RP w Berlinie
AdresLassenstr. 19-21, 14193 Berlin-Grunewald, Niemcy
Nr tel.+ 49 30 22 313 0
E-mailberlin.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Polska ambasada w DortmundzieBrak – (Konsulat Generalny RP w Kolonii pod który podlega Dortmund)
AdresIm Mediapark 5C, 50670 Köln
Nr tel.+ 49 221 937 300 
E-mailkolonia.konsul@msz.gov.pl kolonia.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Godziny przyjęć9:00-14:00 (pn, śr, czw, pt)13:00-18:00 (wt)
Dostępność telefoniczna8:15-16:00 (pn, śr, czw, pt)11:00-12:00 (wt)

Dobrze by było, żeby przed wyjazdem na Euro 2024 każdy kibic zarejestrował się w systemie Odyseusz! Na wypadek wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas pobytu za granicą, Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie mogło łatwo się z Tobą skontaktować.​​​​​ W razie potrzeby może też udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy.

W wyjątkowych sytuacjach należy przede wszystkim zachować spokój i trzeźwy umysł. Nie warto angażować się w jakiekolwiek spory, które mogłyby doprowadzić do zagrożenia. Wszelkiego rodzaju zamieszki czy dyskusje z innymi kibicami należy omijać szerokim łukiem i trzymać się z dala od podejrzanych osób i miejsc.

W przypadku kradzieży lub zaginięcia koniecznie natychmiast skontaktuj się z policją i odpowiednimi służbami w konkretnym regionie. Jeśli natomiast znajdziesz się w sercu tłumu, który ogarnia momentalna panika, zachowaj spokój i poszukaj drogi oddalenia się od takiego miejsca w bezpieczne rejony. Na koniec warto też pamiętać o wszelkich lekarstwach, tabletkach itp., które mogą okazać się pomocne przy różnego rodzaju urazach, alergiach i w innych sytuacjach.

Najczęściej zadawane pytania

Czy w Niemczech jest bezpiecznie?

Na stronie rządowej można wyczytać, że na terenie Niemiec nie ma szczególnego zagrożenia przestępczością, więc można stwierdzić, że w Niemczech jest stosunkowo bezpiecznie. Należy jednak pamiętać, że w dużych miastach może istnieć wyższe ryzyko np. kradzieży.

Czy w Niemczech mówią po angielsku?

Utarło się przekonanie, że Niemcy niezbyt dobrze potrafią mówić po angielsku, ale w dużych miastach zdecydowanie łatwiej natknąć się na kogoś, kto porozumiewa się w tym języku. Z pewnością przy okazji międzynarodowego wydarzenia służby informacyjne i wolontariusze na pewno udzielą ci wszelkich wskazówek po angielsku.

Jaki jest numer alarmowy w Niemczech?

Podstawowy numer alarmowy 112 jest ogólnoeuropejski, więc na terenie całej Unii skontaktujesz się pod tym numerem z odpowiednimi służbami.

Jak skontaktować się z polską ambasadą w Niemczech?

W Niemczech obecne są 3 konsulaty Rzeczypospolitej Polskiej (w Hamburgu, Monachium i Kolonii) oraz Ambasada RP (w Berlinie). Każdemu z tych miast podlega określone terytorium kraju i to z nim należy się kontaktować w określonych miastach.