Diego Alonso

Diego Alonso to urugwajski szkoleniowiec, który w przeszłości był zawodowym piłkarzem. To stosunkowo młody trener, który dopiero co rozpoczyna swoją karierę. W latach 2022-2023 był selekcjonerem reprezentacji Urugwaju. Po tej przygodzie przenióśł się do Europy, gdzie objął drużynę Sevilli.

Diego Alonso
fot. IMAGO/Antonio Pozo/PRESSINPHOTO

Diego Alonso – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoDiego Martín Alonso López
Data urodzenia16 kwietnia 1975 roku
Miejsce urodzenia Montevideo
NarodowośćUrugwaj
Aktualny klubSevilla FC
Wzrost1,88 m

Diego Alonso – początki kariery

Przez fanów piłki nożnej Diego Alonso może być wciąż kojarzony jako napastnik. To zawodnik, który grywał również na europejskich boiskach. Co prawda większą część kariery spędził w Ameryce Południowej i Azji, ale bronił też barw hiszpańskich drużyn. Wystarczy przypomnieć, że Diego Alonso strzelał dla Valencii, Atletico Madryt, Racingu Santander i Malagi.

Wszystko zaczęło się w 1995 roku. Wówczas młody zawodnik zaczął grać dla Bella Vista. To urugwajski zespół, w którym Diego Alonso występował przez cztery kolejne lata. Następnie przeniósł się do argentyńskiego Gimnasia La Plata. Tam spędził tylko sezon, bo został wypatrzony przez europejskich skautów. W 1999 roku Diego Alonso został sprzedany do Valencii.

Jako zawodnik Alonso wygrał m.in. Segunda Division w barwach Atletico Madryt. Co więcej, na zakończenie kariery wystąpił w finale Copa Libertadores. Jako zawodnik Peñarol przegrał to spotkanie. W tym samym roku zawiesił też piłkarskie buty na kołku.

Diego Alonso ma za sobą kilka spotkań w reprezentacji Urugwaju. W latach 1999-2001 w drużynie narodowej rozegrał 8 meczów. Jako zawodnik jest srebrnym medalistą Copa America z 1999 roku. Wówczas znajdował się on w kadrze reprezentacji Urugwaju.

Po zakończeniu szybko zajął się trenowaniem. Co ciekawe, pracę szkoleniowca podjął w klubie, w którym zaczynał seniorską karierę. Tym samym historia zakończyła koło. W Bella Vista przepracował jeden sezon. W tym czasie w 25 meczach jego drużyna odnotowała 9 zwycięstw, 3 remisy 13 porażek. Następnie przeniósł się do Paragwaju, gdzie pracował z Guaraní. Tam jako trener odnosił lepsze rezultaty, bo jego zespół zwyciężył 51% wszystkich spotkań.

Diego Alonso – prowadzone drużyny

klubrozpoczęcie pracyzakończenie pracy
Bella Vista14 września 20114 czerwca 2012
Guarani12 lipca 201218 czerwca 2013
Penarol19 czerwca 20136 października 2013
Olimpia11 marca 20145 października 2014
Pachuca4 grudnia 201410 maja 2018
Monterrey10 maja 201830 września 2019
Inter Miami30 września 20197 stycznia 2021
reprezentacja Urugwaju14 grudnia 202128 lutego 2023
Sevilla FC10 października 2023

Pachuca

W 2014 roku Diego Alonso podjął się pracy w meksykańskim Pachuca. To właśnie w tym klubie spędził najdłuższy czas jako trener. Dla Pachuca zdobył kilka cennych trofeów na czele z mistrzostwem Meksyku w 2016 roku. Co więcej, jego drużyna triumfowała też w CONCACAF Champions League w sezonie 2016/2017. Dzięki temu mógł zadebiutować na Klubowych Mistrzostwach Świata. Tam Pachuca zajęła trzecie miejsce. Tym samym Diego Alonso dał się poznać szerszej publiczności.

W 2018 roku po czterech latach pracy Alonso odszedł z Pachuca. Pozostał jednak w Meksyku, bo otrzymał angaż od Monterrey. Z nowym klubem powtórzył wyczyn, jaki osiągnął w barwach Pachuca. Mianowicie w 2019 roku jego podopieczni triumfowali w CONCACAF Champions League.

Inter Miami

Dwoma triumfami w w CONCACAF Champions League Diego Alonso zwrócił na siebie uwagę również w MLS. Po zakończeniu współpracy z Monterrey na jego usługi zagiął parol klub Davida Beckhama, Inter Miami. W tym zespole Diego Alonso spędził jeden sezon, ale bez większych sukcesów.

Inter Miami pod wodzą nowego trenera nie błysnęło formą. W 24 meczach jego podopieczni odnieśli 7 zwycięstw, 3 remisy i 14 porażek. W Miami zanotował on jeden z najniższych wskaźników zwycięstw (skuteczność na poziomie 29%). Gorzej było tylko w Peñarol, które trenował w 2013 roku. Wówczas w 8 meczach jego zespół odniósł tylko jedną wygraną.

Urugwaj

Pod koniec 2021 roku Diego Alonso został mianowany na funkcję selekcjonera Urugwaju. Na trenerskim stołku zastąpił legendarnego Oscara Tabareza, który pracował od 15 lat. Dla Diego Alonso było to duże wyróżnienie, a zarazem wyzwanie. Pierwsze co to otrzymał on misje awansu na Mistrzostwa Świata w Katarze.

Diego Alonso zanotował udane wejście w buty selekcjonera. W marcu 2022 roku wprowadził Urugwaj na mundial w Katarze. Co wyjątkowe, to pod wodzą nowego trenera Urusi wygrali cztery pierwsze mecze. To pokazuje, że były napastnik szybko zaadoptował się w nowej roli, co nie zawsze jest standardem u trenerów. Po zakończeniu mistrzostw świata, podczas którego drużynie nie udało się przebrnąć przez fazę grupową, zdecydował się na odejście.

Sevilla FC

Jesienią 2023 roku postanowił spróbować swoich sił w Europie. Po jego usługi sięgnęła Sevilla FC.

Diego Alonso – aktualności