Miejski Stadion Piłkarski Raków (Polska, Częstochowa)

Miejski Stadion Piłkarski Raków to obiekt piłkarski w Częstochowie, na którym swoje domowe mecze rozgrywają drużyny RKS Raków oraz Gol. Po modernizacji może on pomieścić 5,5 tysiąca kibiców.

fot. PressFocus

Miejski Stadion Piłkarski Raków w Częstochowie – podstawowe informacje

KrajPolska
MiastoCzęstochowa
AdresUl. Limanowskiego 83, 42-208 Częstochowa
Data otwarcia1955 rok
Pojemność5 500
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieRaków Częstochowa

Spis treści:

Miejski Stadion Piłkarski Raków – dom Rakowa Częstochowa

Pomysł z wybudowaniem stadionu w częstochowskiej dzielnicy Raków padł już w 1951 roku. Cztery lata później oddano obiekt przystosowany do uprawiania piłki nożnej, jak i lekkoatletyki i mogący pomieścić nawet osiem tysięcy widzów. Właścicielem stadionu była Huta Częstochowa, ale w 2003 roku przekazała ją miastu.

Przed 2018 rokiem obiekt mógł pomieścić zaledwie dwa tysiące kibiców. Progres sportowy drużyny Rakowa wymuszał jednak kolejne inwestycje. W sezonie 2016/2017 klub awansował do I ligi, przez co zadaszono 588 miejsc, naprawiono uszkodzone trybuny, wymieniono siedziska i zamontowano sztuczne oświetlenie. Następnie Raków w 2018 roku awansował do Ekstraklasy. Początkowo zespół musiał swoje domowe mecze rozgrywać na stadionie GKS-u Bełchatów, więc nie zwlekano z modernizacją obiektu. Po jej zakończeniu na obiekcie mogło zasiąść 4200 osoby, ale nie był to koniec wymaganych prac.

21 lipca podpisano umowę z firmą InterHall, która miała za zadanie rozbudować obiekt do 5,5 tysiąca miejsc. Już wcześniej jednak gracze Rakowa rozgrywali tam swoje spotkania. W kwietniu 2021 roku wygrali na nim ze Śląskiem Wrocław, a na trybunach gotowych było jedynie tysiąc miejsc. Pół roku później Raków rozegrał pierwszy mecz przy udziale publiczności.

Raków Częstochowa w ostatnich latach przeżywa swój najlepszy okres. Klub wywalczył wicemistrzostwo, Pucharu Polski i Superpucharu Polski w 2021 roku.

Najważniejsze wydarzenia na Miejskim Stadionie Piłkarskim Raków (Częstochowa):

  • 23.04.2021: pierwszy mecz Ekstraklasy, Raków Częstochowa – Śląsk Wrocław 2:0
  • 03.09.2021: pierwszy mecz z udziałem publiczności, Raków Częstochowa – Fehervar FC 5:2