Stade Gabriel Montpied (Francja, Clermont-Ferrand)

Stade Gabriel Montpied to stadion położony we Francji w mieście Clermont-Ferrand. Dokładnie zlokalizowany jest w północnej dzielnicy o nazwie Champratel. Otwarto go pod koniec 1995 roku i może pomieścić ponad 12 i pół tysiąca kibiców z czego ponad 500 miejsc jest przeznaczonych dla VIP-ów. Swoje mecze domowe rozgrywa tu zespół Clermont Foot 63. Obiekt został nazwany na cześć Gabriela Montpieda, który przez niemal 30 lat był burmistrzem miasta, a w czasach wojny należał do ruchu oporu.

Stade Gabriel Montpied – podstawowe informacje

KrajFrancja
MiastoClermont-Ferrand
Adres4, rue Adrien Mabrut, 63100 Clermont-Ferrand
Data otwarcia30.12.1995
Pojemność12 678
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieClermont Foot 63

Stade Gabriel Montpied – dom Clermont Foot 63

W momencie otwarcia miał być stadionem dla 4-ligowego klubu. Później przyszły dobre występy Clermont w Pucharze Francji i dojście aż na zaplecze francuskiej ekstraklasy. Na początku 2004 roku Stade Gabriel Montpied stało się własnością miasta. Wcześniejszy brak gry w Clermont Foot w najwyższych ligach powodował, że klub nie potrzebował większego stadionu. Z tego względu dziś jest jednym z najmniejszych obiektów w lidze. W miarę stabilizacji zespołu w najwyższej klasie rozgrywkowej planowana jest stopniowa rozbudowa, która uczyni stadion w Clermont-Ferrand jednym z najnowocześniejszych w Europie.

Do tej pory największa przebudowa obiektu miała miejsce w latach 2017-2020, dzięki czemu powstały tu cztery trybuny, a całkowity koszt tego przedsięwzięcia wyniósł 77 milionów euro. Gdy Clermont Foot awansowało w 2021 roku do Ligue 1, plany zakładały spełnienie przez Stade Gabriel Montpied najwyższych standardów. Naturalna nawierzchnia została zastąpiona hybrydową, ulepszono stadionowe oświetlenie, zainwestowano w systemy VAR i Goal-Line Technology, a pojemność zwiększono do obecnych rozmiarów.

Stadion składa się z czterech trybun. Trzy z nich – Livradois, Limagne i Volcan są odkryte, przy czym ta ostatnia przeznaczona jest dla kibiców drużyn przyjezdnych. Jedyną krytą trybuną jest ta o nazwie Gergovie, która jednocześnie ma największą pojemność ze wszystkich. W skład kompleksu wchodzi płyta główna, cztery boiska treningowe i siłownia z sauną. Głównym architektem projektu był Jacques Kalisz, który zaprojektował m.in. charakterystyczny łuk podtrzymujący całą konstrukcje. Dzięki temu stadion z zewnątrz przypomina kształtem ludzkie oko. Charakterystyczna konstrukcja zapewnia obiektowi i widzom wysoką odporność na wiatr.

Do 2024 roku pojemność Stade Gabriel Montpied ma wynieść 16 200 miejsc, dzięki kolejnym przebudowom. Docelowo w dalszej perspektywie obiekt ma być w stanie pomieścić nawet 30 tysięcy kibiców. Władze miasta planują dołożyć do tego powierzchnie handlowe i stworzenie hali sportowej, na czym skorzystają również mieszkańcy.

Najważniejsze wydarzenia na Stade Gabriel Montpied

  • 30.12.1995, mecz otwarcia, Clermont Foot – FC Gueugnon 2:1.
  • 30.03.1997, ćwierćfinał Pucharu Francji, Clermont Foot – OGC Nice 1:2
  • 08.06.2013, finał Pucharu Francji w piłce kobiecej, Olympique Lyon – St. Etienne 3:1
  • 08.05.2021, przypieczętowanie 1. awansu do Ligue 1, Clermont Foot – Sochaux FC 3:1
  • 15.08.2021, 1. mecz na szczeblu Ligue 1, Clermont Foot – Troyes 2:0
  • 31.10.2021, rekord frekwencji (12 240), Clermont Foot – Olympique Marsylia 0:1

Ciekawostki i dodatkowe informacje na temat Stade Gabriel Montpied

  • W kwietniu 2004 roku odbył się tu towarzyski mecz pomiędzy reprezentacjami Algierii i Chin. Wygrali ci drudzy w stosunku 1:0.
  • Choć seniorska reprezentacja Francji nigdy tu nie wystąpiła, dwukrotnie grały tutaj kadry młodzieżowe i raz kobieca drużyna narodowa.
  • Stade Gabriel Montpied stanowił również arenę finału Pucharu Francji kobiet w 2013 roku.