stadium-image
IMAGO/Langer/Eibner Na zdjęciu: Ostalb Arena
VfR Aalen

VfR Aalen

Inne Ligi
Rok założenia: 1921
Barwy: czarno-białe
Prezes: Michael Weiskkopf
Trener: Tobias Cramer
Strona: vfr-aalen.de
Stadion: Ostalb Arena
Pojemność: 11183
Adres: Stadionweg 5/1, 73430 Aalen

Newsy

VfR Aalen – terminarz i wyniki

VFR Aalen to niemiecki klub piłkarski, który do tej pory nie miał przyjemności występować w rozgrywkach Bundesligi. VFR Aalen należy do regionalnych drużyn, które zwykle grają na trzecim, a nawet czwartym poziomie ligowym. W gablocie z trofeami znajdują się przede wszystkim lokalne puchary.

VFR Aalen – początki klubu

Początki klubu piłkarskiego w mieście Aalen sięgają 1921 roku. Przed wojną VFR Aalen występował w pierwszej dywizji Gauliga Württemberg, co oznaczało dość wysoki poziom w niemieckim futbolu. W latach 50. poprzedniego stulecia VFR Aalen grało przede wszystkim na trzecim poziomie rozgrywkowym. W 1951 roku klub ten awansował do drugiej ligi, ale tam pozostał tylko przez sezon. VFR Aalen szybko wrócił do rozgrywek trzecioligowych.

To klub, który nie ma na koncie najcenniejszych trofeów w futbolu niemieckim. Ba, VFR Aalen nigdy nie zagrał w Bundeslidze. Zespół z tego miasta może tylko pomarzyć o takich tytułach, jak mistrzostwo Niemiec czy DFB Pokal.

Klubowe barwy VFR Aalen są biało-czarne. Pełna nazwa klubu brzmi: Verein für Rasenspiele 1921 Aalen e. V. Od 1949 roku VFR Aalen grywa na stadionie Ostalb Arena. Obiekt ten może pomieścić około 14 tysięcy widzów. Na inaugurację tego stadionu VFR Aalen przegrał z FSV Mainz 3:5.

Największe sukcesy

Dla drużyny pokroju VFR Aalen każda kwalifikacja do wyższej ligi jest już sporym sukcesem. To nie Bayern Monachium, który celuje tylko w mistrzostwo kraju. VFR Aalen nie jest klubem z tak bogatego miasta, ani z takim zapleczem kibiców. Wystarczy zauważyć, że Aalen liczy około 68 tysięcy mieszkańców, a Monachium ponad milion osób.

W historii VFR Aalen na pewno pozytywnie wspomina się lata 2012-2015. To wtedy klub ten regularnie występował na poziomie 2. Bundesligi. Ten szczebel rozgrywek zawodnicy z Aalen zagwarantowali sobie dzięki drugiej lokacie w trzeciej lidze w kampanii 2011/2012. Pierwsze dwa sezony w wykonaniu VFR Aalen w 2. Bundeslidze były całkiem udane. Klub bezpiecznie utrzymał ligowy byt zajmując kolejne 9 i 11 miejsce. Schody pojawiły się w trzecim sezonie, kiedy to VFR Aalen zostało zdegradowane do trzeciej ligi. Wówczas biało-czarni zajęli 18 lokatę w 2. Bundeslidze, która oznaczała spadek.

Poza występami w 2. Bundeslidze VFR Aalen skompletował pomniejsze sukcesy takie jak WFV Pokals, mistrzostwo ligi amatorskiej czy mistrzostwo Oberliga Baden-Württemberg.

W latach 2011-2013 menedżerem VFR Aalen był Ralph Hasenhüttl, który później prowadził m.in. RB Lipsk, a teraz Southampton.

Europejskie puchary

VFR Aalen nie ma za sobą na tyle udanej przygody w Pucharze Niemiec, czy pierwszoligowych rozgrywek, żeby to kiedykolwiek premiowało klub do gry w europejskich pucharach. To byłoby naprawdę wielkie wydarzenie, gdy VFR Aalen wystąpiło w Pucharze Europy czy Pucharze UEFA. W przeszłości to nie miało miejsca. Klub ten nie brał udziału nawet w nieistniejącym już Pucharze Intertoto.

Czasy współczesne

Po tym, jak VFR Aalen spadł z 2. Bundesligi klub wpadł w tarapaty finansowe. W klubowej kasie brakowało około 5 milionów euro, żeby opłacić licencję na występy w 3. lidze. Ostatecznie włodarze VFR Aalen znaleźli pieniądze, ale jak się później okazało – na krótko. W sezonie 2016-2017 klub ogłosił upadłość, co oznaczało utratę punktów w tabeli. W 2019 roku VFR Aalen wylądował na czwartym poziomie rozgrywkowym w Niemczech. Tam znajduje się do dziś. W regionalnej lidze klub piłkarskie Aalen zajął 14 i 13 miejsce. Na ten moment powrót do tego, co było jeszcze kilka lat temu, a więc 2. Bundesligi wydaje się sprawą odległą.