Jahn Regensburg

SSV Jahn Regensburg

Inne Ligi

SSV Jahn Regensburg to niemiecki klub piłkarski, który od kilku lat występuje na poziomie 2. Bundesligi.  W SSV Jahn Regensburg trenerem był m.in. Franciszek Smuda, były selekcjoner reprezentacji Polski. Kilkadziesiąt lat temu klub ten występował w najwyższej klasie rozgrywkowej w RFN, ale później było już tylko gorzej. Drużyna ta wciąż czeka na debiut w Bundeslidze.

Jahn Regensburg – podstawowe informacje

Rok założenia: 1907

Przydomek: Die Jahnelf

Barwy: biało-czerwone

Adres:
Franz-Josef-Strauß-Allee 2293053 Regensburg


Fax:
+49 941 6983-122

Telefon:
+49 941 6983-0

Prezes:
Hans Rothammer

Menedżer:
Mersad Selimbegović

Stadion:
Jahnstadion Regensburg

Pojemność:
15 224

SSV Jahn Regensburg – początki klubu

Datuje się, że SSV Jahn Regensburg powstał jeszcze w XIX wieku. To klub, który znajduje się w mieście Ratyzbona usytuowanym w Bawarii. W tym regionie Niemiec dominuje przede wszystkim Bayern Monachium, który wielokrotnie wygrywał mistrzostwo kraju i DFB Pokal. SSV Jahn Regensburg nie ma na swoim koncie tak imponujących triumfów. Dla tej drużyny udział w rozgrywkach 2. Bundesligi jest faktem, który warto odnotować.

Przez wiele lat w klubie SSV Jahn Regensburg działało wiele sekcji sportowych. Piłka nożna to tylko jedna odnóg tego klubu. W 2000 roku została wydzielona drużyna piłki nożnej o nazwie SSV Jahn Regensburg. W tamtym czasie ekipa ta występowała na poziomie 3. ligi niemieckiej.

Pełna nazwa klubu brzmi: Sport- und Schwimmverein Jahn Regensburg e. V. W Niemczech funkcjonują dwa przydomki, którymi określa się klub z Ratyzbony. Pierwszy z nich to Die Jahnelf, co oznacza Jahnowa Jedenastka, a drugi: Die Rothosen (Czerwone Spodenki). Od 2015 roku klub z Ratyzbony występuje na obiekcie Continental Arena. Stadion ten może pomieścić 15 tysięcy widzów. Barwy klubu są biało-czerwone.

Największe sukcesy

SSV Jahn Regensburg ma za sobą trzy występy Oberlidze Süd, która uznawana była za najwyższy poziom rozgrywkowy w RFN. Można porównać to z Bundesligą. Ostatni raz na tym szczeblu rozgrywek SSV Jahn Regensburg grał w sezonie 1960/1961. W kolejnych dekadach było gorzej. Z reguły zespół z Ratyzbony występował w 3. lidze. Awanse do 2. Bundesligi w tamtym czasie były największym osiągnięciem klubu.

Pierwszy raz w 2. Bundeslidze SSV Jahn Regensburg w sezonie 1975/1976. Wówczas klub ten zdołał utrzymać się na tym poziomie rozgrywek. Rok później sztuka ta się nie udała, ponieważ SSV Jahn Regensburg zajął 19 miejsce w swojej dywizji. Die Rothosen w 38 meczach zanotowali 7 zwycięstw, 5 remisów i 26 porażek. Po tamtym sezonie klub z Ratyzbony na długie lata spadł z 2. Bundesligi. Kolejny awans SSV Jahn Regensburg zdołał wywalczyć dopiero w 2003 roku.

SSV Jahn Regensburg to siedmiokrotny triumfator rozgrywek o Puchar Bawarii.

Stabilizacja

Od sezonu 2017/2018 SSV Jahn Regensburg regularnie występuje na poziomie 2. Bundesligi. W 2017 roku klub ten zajął trzecie miejsce w 3. lidze niemieckiej, co pozwoliło awansować na bezpośrednie zaplecze Bundesligi. Na zapleczu tych rozgrywek SSV Jahn Regensburg spędził już cztery sezony z rzędu. Jak na razie najlepszym miejscem klubu z Ratyzbony w tych rozgrywkach jest piąta lokata wywalczona w sezonie 2017/2018. Wówczas SSV Jahn Regensburg stracił 8 punktów do ekipy, która wystąpiła w barażu o awans do Bundesligi.

Aktualnie trenerem SSV Jahn Regensburg jest Mersad Selimbegović. Bośniak w roli pierwszego szkoleniowca pracuje w tym klubie od 2019 roku. Generalnie z SSV Jahn Regensburg Selimbegović związany jest od 2012 roku, kiedy to zaczynał pracę trenerską jako jeden z asystentów.

Franciszek Smuda

W styczniu 2013 roku drugoligowy zespół SSV Jahn Regensburg objął Franciszek Smuda. Były selekcjoner reprezentacji Polski został zatrudniony w klubie, który w tamtym czasie zajmował ostatnie miejsce w 2. Bundeslidze. W okresie pracy polskiego trenera SSV Jahn Regensburg odniósł jedno zwycięstwo, trzy remisy i osiem porażek. Finalnie klub z Ratyzbony spadł do 3. ligi niemieckiej, a Franciszek Smuda przestał pełnić funkcję trenera.

Co ciekawe, we wcześniejszych latach w klubie SSV Jahn Regensburg pracował też Dariusz Pasieka. Polak prowadził samodzielnie Die Rothosen w latach 2005-2006. Wówczas zespół ten występował na poziomie 3. ligi. Po tym sezonie drużyna z Ratyzbony spadła do czwartoligowych rozgrywek.

Jahn Regensburg – terminarz i wyniki

Jahn Regensburg – skład i statystyki zawodników

Najlepsi strzelcy Jahn Regensburg w 2. Bundeslidze