SpVgg Greuther Fürth

SpVgg Greuther Fürth

Inne Ligi

SpVgg Greuther Fürth to klub z Bawarii, który w dawnych latach uznawany był za najlepszy w Niemczech. To jednak odległa historia, bo teraz SpVgg Greuther Fürth trudno nawiązać do tamtych czasów. Dla tego klubu w chwili obecnej wielkim sukcesem jest awans do Bundesligi i gra  w tych rozgrywkach w sezonie 2021/2022. Co ciekawe, w zespole SpVgg Greuther Fürth w przeszłości grał były selekcjoner naszej kadry, Franciszek Smuda.

SpVgg Greuther Fürth – podstawowe informacje

Rok założenia: 1903

Przydomek: Kleeblätter 

Barwy: biało-zielone

Adres:
Laubenweg 60, 90765 Fürth

Fax:
+49 911 976768-209

Telefon:
+49 911 976768-0

Strona: :
sgf1903.de

Prezes:
Fred Höfler

Menedżer:
Stefan Leitl

Pojemność:
16,600

Sukcesy

Mistrzostwo Niemiec:
3 tytuły

Zdobyte w 1914, 1926, 1929

Mistrzostwo Południowych Niemiec
4 tytuły

Zdobyte w 1914, 1923, 1931, 1950

Mistrzostwo Bawarii:
1 tytuł

Zdobyty w 1935

SpVgg Greuther Fürth – terminarz i wyniki

Sprawdź terminarz rozgrywek oraz wyniki drużyny.

SpVgg Greuther Fürth – skład i statystki piłkarzy

Aktualny skład oraz statystyki piłkarzy.

SpVgg Greuther Fürth – skład i statystyki piłkarzy

Najlepsi strzelcy drużyny w Bundeslidze

SpVgg Greuther Fürth – aktualności klubowe

SpVgg Greuther Fürth – historia klubu

Klub Spielvereinigung Greuther Fürth e.V. został założony w 1903 roku. To zespół reprezentujący miasto  Fürth, znajdują się w Bawaria. To ten sam region, w którym dominuje Bayern Monachium.

Największe sukcesy SpVgg Greuther Fürth notował przed czasami II wojny światowej. To klub, który wówczas aż trzykrotnie zostawał mistrzem Niemiec. Była to jednak era przed utworzeniem Bundesligi, która powstała kilkadziesiąt lat później. SpVgg Greuther Fürth o tak znaczących triumfach teraz może tylko pomarzyć.

Drużyna SpVgg Greuther Fürth na co dzień występuje na stadionie Sportpark Ronhof. Obiekt ten został oddany do użytku w 1910 roku. Stadione Sportpark Ronhof może pomieścić około 16 tysięcy widzów.

Przydomek klubu SPVgg nosi nazwę “Kleeblätter”, co z języka niemieckiego oznacza “Listki koniczyny”. Określenie to pasuje do barw klubów, które są zielono-białe.

SpVgg Greuther Fürth kiedyś był klubem, który wygrywał mistrzostwa kraju, ale później na długie lata zniknął z wielkiej niemieckiej piłki. W XXI wieku większość czasu “Kleeblätter” spędzili w 2. Bundeslidze.

Mistrzostwo Niemiec

Czasy to odległe, ale w Niemczech wciąż jest pamięć o triumfach SpVgg Greuther Fürth. Pierwsze mistrzostwo Niemiec klub ten wywalczył w 1914 roku. Kolejne dwa tytuły bawarski zespół zdobył w sezonie 1925/1926 i 1928/1929. Generalnie SpVgg Greuther Fürth jest trzykrotnym mistrzem Niemiec. W przeszłości (przed utworzeniem Bundesligi) “Kleeblätter” zwyciężali też Mistrzostwo Południowych Niemiec, Mistrzostwo Bawarii oraz Puchar Południowych Niemiec.

Jeśli chodzi o sukcesy w czasach współczesnych, to jako największy wymienia się mistrzostwo 2. Bundesligi w sezonie 2011/2012. To pozwoliło drużynie SpVgg Greuther Fürth po raz pierwszy zagrać w pierwszej Bundeslidze. 

Czasy Bundesligi

SpVgg Greuther Fürth zadebiutowało w niemieckiej ekstraklasie w rozgrywkach 2012/2013. Drużyna ta przystępowało do Bundesligi jako triumfator 2. Bundesligi. Szybko okazało się jednak, że poziom tych rozgrywek jest znacznie wyższy niż ten, jaki jest na zapleczu. SpVgg Greuther Fürth w swoim pierwszym sezonie w Bundeslidze nie zdołało zachować ligowego bytu. “Kleeblätter” zajęli 18. miejsce w kampanii 2012/2013, co wiązało się z degradacją do 2. Bundesligi. Tam SpVgg Greuther Fürth pozostało na kolejne osiem lat.

Rok później SpVgg Greuther Fürth było bliskie powrotu do Bundesligi, ale okazało się gorszym zespołem w barażu. W następnych sezonach “Kleeblätter” nie aspirowali do awansu, bo zajmowali miejsca w środku tabeli.

Powrót do Bundesligi

Kampania 2020/21 dla SpVgg Greuther Fürth okazała się wyjątkowo udana. Drużyna prowadzona przez Stefana Leitla zajęła drugie miejsce w 2. Bundeslidze, co oznaczała bezpośredni awans do niemieckiej ekstraklasy. Na dystansie całego sezonu “Listki koniczyny” odniosły 18 zwycięstw, 10 remisów i 6 porażek. To ekipa, która spośród wszystkich drużyn 2. Bundesligi zanotowała na swoim koncie najmniej przegranych spotkań.

Od 2019 roku z klubem tym pracuje trener Stefan Leitl.  To młody menedżer, który w 2013 roku zakończył karierę piłkarską w barwach FC Ingolstadt. Leitl jako piłkarz spędził dwa lata w Bayernie Monachium w sezonach 1996/1997 i 1997/1998. Nie doczekał się jednak debiutu w pierwszym zespole Bayernu. Jako trener przed SpVgg Greuther Fürth pracował z klubem FC Ingolstadt.

SpVgg Greuther Fürth w europejskich pucharach

Czasy dominacji SpVgg Greuther Fürth w Niemczech nie mogły zostać okraszone występami w europejskich pucharach, bo nie było jeszcze wtedy rozgrywek o Puchar Europy/Ligi Mistrzów, Puchar Zdobywców Pucharu czy Pucharu UEFA. To oznacza, że SpVgg Greuther Fürth nie miało jeszcze okazji do debiutu w międzynarodowych rozgrywkach.

Franciszek Smuda

Lata 80. XX wieku SpVgg Greuther Fürth spędziło na trzech szczeblach rozgrywkowych. Początkowo klub ten grał w 2. Bundeslidze, ale później spadł do 3. ligi, a w kolejnych latach nawet do czwartego poziomu rozgrywkowego. Kiedy SpVgg Greuther Fürth grało w 2. Bundeslidze w latach 1980 – 1982 barw tego klubu bronił Franciszek Smuda. Polski obrońca trafił do tego zespołu z San Jose Earthquakes. Smuda wówczas był już u schyłku swojej kariery piłkarskiej. Dla SpVgg Greuther Fürth Franciszek Smuda łącznie zagrał w 17 spotkaniach, raz strzelając bramkę. Jak wiadomo później popularny “Franek” Smuda zaczął karierę w roli trenera. Był szkoleniowcem m.in. Widzewa Łódź, Wisły Kraków i Lecha Poznań. W latach 2009-2012 pełnił funkcję selekcjonera reprezentacji Polski.